Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532599/bmid_martan-65d54a0c02980.png 5 4313 4313

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o život. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

The Martian, 2014

Interpreti: Jan Vondráček , Jan Zadražil

Ricmont
31.12.2015 5 z 5

V roce 2015 se v kinech objevil film Marťan. Film měl velký úspěch. Málo kdo ví ale že před filmem byla kniha. I když vás film táhne do děje tak kniha vás donutí s Markem prožít doslova každý sol. Film si bere jen epické části kniha vás nechá s hlavním hrdinou na Marsu doslova až do poslední stránky. Říká se že knihy jsou vždy lepší než filmy podle nich. Marťan je toho důkazem.

trynitrix
30.12.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha tak i příběh, knihu jsem si přečetla na úkor filmu a musím říct obojí pecka v knize toho bylo více ty detajly atd. Mark je prostě boží marťan :-D Marťanské brambory, Marťanské kafe :-D 100% doporučuji :-)

HankaMarek
30.12.2015

Knížka, kterou jsem přečetla "jedním dechem"
ještě tak dva dny po přečtení jsem byla na Marsu, Marku jsi nej.

Randyz1986
28.12.2015 5 z 5

Skvělá a napínavá knížka, která je místy i dost vtipná. Ke konci mě však už trošku nudilo technické popisování řešení vyvstalého problému. S filmem jsem čekal až dočtu knížku, tak jsem zvědav...

mischinka
27.12.2015 5 z 5

Marťan.. Nejlepší kniha, kterou jsem tento rok četla, mozna celkove.. Opravdu takhle me dostalo maloco, nemohla jsem knihu odložit, strašně moc jsem fandila a cítila stejne zklamaní a radost jako on.. Nejsem na happy endy, takze čekám, kdy me autoři překvapí - ale i tak 5*:)

ProstePaja
27.12.2015 5 z 5

Nebudu se rozepisovat.

Zápory - ačkoliv jsem nevycházel z úžasu při řešení technických problémů (při kterých jsem měl párkrát pocit, že bych se měl stydět, jsem méněcenný a asi bych zhebnul defakto obratem :D ), struktura knihy ve výsledku byla skutečně jak někteří poznamenávají - problém, nápad, řešení. A tohle krát x. Nicméně....

Plusy - ta kniha je napsaná tak čtivě a příběh je natolik parádní, že stejně u toho člověk prosedí celou noc (jako já), aby se dostal na konec.

Jsem obrovský milovník filmů (projektor+plátno+parádní zvuk) a "rekreační čtenář" - přesto jsem si knihu užil tak hodně, že film pro mne byl jen "třešnička na dortu", ačkoliv se jedná o nadprůměr.

PS: Knihu jsem četl před filmem (protože jsem se těšil na film, přečetl jsem si ukázkovou kapitolu a okamžitě objednával) a být to naopak, věřím, že bych možná nebyl tolik "odvařený" - tedy menší upozornění těm, co na to jdou z této strany

PS2: Přestože jsem četl knihu před filmem, ať jsem dělal co jsem dělal - hlavní hrdina měl zkrátka vzhled a osobnost Matta, nemám pravdu? :D

Fuksinka
27.12.2015 4 z 5

Marťana jsem si koupila a nějak na něj nebyl čas. Potom šel do kin film. Nechystala jsem se na něj, i když mě zajímal. Přece mám doma knížku a tu je třeba přečíst, než uvidím film. Ovšem shodou okolností (dobře, mohl za to chlap) jsem na něm byla. Takže budu spíš porovnávat knihu a film.

Marťan je psán převážně formou deníku, který si Mark na Marsu píše. Je zde i pár stručných pasáží ze Země. Tato forma je svižná, napínavá a maximálně čtivá. Ve filmu jsem postrádala větší pohled na psychiku člověka, který je naprosto sám a bojuje o přežití. V knize jsem se jí dočkala, i když pouze v malé míře. Ovšem pokud si uvědomíme, že čteme pouze Markův deník, který, jak doufal, někdy někdo najde, je to naprosto v pořádku. Těžko by si dospělý chlap vyléval srdíčko jako čtrnáctiletá puberťačka po prvním rozchodu.
Mark je takový marsovký MacGyver. Má výborné nápady a dokáže uplést i "z hovna bič". Dokáže to navíc okomentovat i hodně vtipnou formou. Mě ale ty výpočty ke konci už trochu otravovaly. Přes to mě jeho příběh chytil a i když jsem viděla film, prožívala jsem Markův boj o přežití znovu a moc mě bavil.
Jak v knize, tak i ve filmu oceňuji absenci pohledu do Markovy rodiny. Laciný dojáky se sem vážně nehodí. Bohatě stačí pohled do NASA a na kolegy z původní mise.
Knihu doporučuji a po jejím přečtení určitě i film, Protože Ridley Scott byl ve výborné formě, když ho točil a jako přidanou hodnotu oproti knížce, uvidíte i spoustu nádherných krajinek. ;-)

Anna 13
21.12.2015 1 z 5

Předem bych chtěla říci, že jsem se na knihu těšila strašně dlouho. A když po roce na mne v knihovně konečně došla řada a já tuto tajemnou knihu s nádhernou obálkou a zajímavým námětem držela v rukou, byla jsem blahem bez sebe. Jsem ráda, že jsem odolala a nekoupila si jí. Konalo se totiž ohromné zklamání.

TATO KNIHA MNE ZA CELÝ MŮJ DOSAVADNÍ ŽIVOT NEJVÍCE ZKLAMALA!!!

Nechápu proč je kniha bestsellerem, proč se natočil film. Nechápu totiž jak mohla oslovit obyčejné lidi. Technici, fyzici, chemici a astronauti se v ní budou vyžívat, ale co my? Copak my, obyčejní lidé rozumíme technickým žvástům, které nám nic neříkají a pod kterými si neumíme nic představit? NUDA... Bavilo mne, co se dělo na Zemi, občas.
Autor si vybral a vymyslel super téma, které se ale dalo zpracovat úplně jinak, více emotivně.

SPOILER!

Tak sakra, když člověk uvízne sám, úplně sám na Marsu, nemá jídlo, pití a všechno poukazuje na to, že zemře, tak asi bude něco cítit, ne? Kniha mne úplně neuvěřitelně naštvala... Já bych do toho zapojila city, lásku, více napětí, možná i nějakou tragédii. Ta by nebyla na škodu. Happyend je v tomto případě dost trapnej.

Nedoporučuji obyčejným lidem... :)

Shay-chan
21.12.2015 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Za mě bombový...

Geralt77
21.12.2015

Super super,miluji scifi a tohle bylo to co jsem čekal,pomalu jsem knihu nemohl zavřít.Super nápad na příběh.Doporučuji

alzbet
20.12.2015 5 z 5

Mam rada knihy, ktere jsou urcitym zpusobem odborne, a je z nich znat, ze autor o nich opravdu hodne premyslel a studoval tema velmi podrobne. Takze pro me je to uzasna kniha, extremne zabavna (pirat nindza!) a chytra. Ano, sice jsem si rikala, ze by konec mel byt spatny, tim by se to vice priblizilo realu, ale ve skutecnosti stejne vzdy, i v zivote, doufam, ze vsechno dobre dopadne.

Osca
20.12.2015 4 z 5

Knihu jsem zvládl během víkendu, film následoval hned ten večer. obojí rozhodně doporučuji.

Sakulnikov
17.12.2015 5 z 5

Četl jsem to až po filmu a ten najednou začíná dávat smysl. I když je to i tak dobrý film, přece jen kniha je lepší, přesnější, přirozenější. Je škoda, že už dnes nejsou takové velké projekty jako bylo Apollo nebo by byl Ares. Snad tahle kniha (i když film tomu udělá větší službu) přitáhne větší zájem o vědu a techniku ...

marlowe
17.12.2015 5 z 5

Abych si mohl knížku náležitě vychutnat, programově jsem odmítl lákavou nabídku seznámit se s "Marťanem" prostřednictvím Matta Damona, návštěvu kina jsem odložil na neurčito – a pln očekávání se pustil do čtení.
Zpočátku jsem se trochu bál, že budeme donekonečna řešit jen "brambory", ale záhy jsem pochopil, že příběh bude i o něčem jiném. A když do hry vstoupili Pozemšťani, člověk se už nedokázal od knihy odtrhnout.
Čtivé, chytré a nečekaně vtipné.
90%

Phorbo
17.12.2015 5 z 5

Jedny recenze mluvily o tom, že je to zasloužený bestseller a že je to prostě skvělá kniha. Reakce čtenářů už tak nadšeně nezněly. Mark Watney je zázračný opravář, který spraví vše a nic se mu nepodělá tak, aby to nešlo opravit. I když mu praskne Hab, rover se otočí vzhůru nohama, všechno jde spravit. Ale rozhodně bych to Weirovi nevyčítal. Vždyť každá kniha je unikátní tím, že je vyhnaná do extrémních extrémů. A hold to tady tak je.
Šílenost za šíleností, jedna za druhou, ale vampíři taky neexistují, kouzelníci a beznosí černokněžníci taky ne a stali se fenomény.
Pro mě je Marťan velmi dobré akční čtení. Sice mě pro přečtení na čtvrtý pokus přesvědčil až trailer na film s Mattem Damonem, ale jsem rád, že jsem si to přečetl o dost dřív než jsem to viděl. A taktéž z filmu jsem byl nadšený. 9/10

NiNo
16.12.2015 5 z 5

Pokud by skutečně někdo ztroskotal na Marsu a přežil, byl by to Mark Watney. Jak se říká: Blbý můžeš být, ale musíš si umět poradit. A Markovi to zatraceně pálí, poradit si dokáže úplně se vším, prakticky nic ho nerozhází a navíc to zvládne i s humorem. Plus je dobré vědět, že dokonce ani na Marsu neexistuje nic, co se nedá spravit kladivem a izolepou.

silvara
15.12.2015 5 z 5

U první kapitoly jsem si řekla, že tahle knížka je tak dobrá, že ji budu číst pomalu. Po druhý kapitole šlo moje předsevzetí stranou a doslova jsem knížku "zhltla" na jeden zátah. Mark Watney je ideálním trosečníkem - pomineme-li jeho odborné zaměření (botanika+strojní inženýrství), pak je jeho největším plusem jeho povaha a smysl pro humor (a odpor k discu). Víc nemá asi cenu dodávat, protože dobrá knížka mluví sama za sebe.

margotkla19111
15.12.2015 5 z 5

Miluji tě, Marku Watney!!!!!

batmaster
15.12.2015 3 z 5

Za mě taky nic moc (3 a 1/2*). Špatně se to sice nečetlo (za jednu službu bylo hotovo), ale myslím že se dala potřeba a nedostatek některých komodit (kyslík, dusík, hnusík) popsat i jinak, než neustálým přepočítáváním čehokoliv. Nevím jak u koho, ale u mě se napětí nedostavilo. Na všechny "zlé" věci byl člověk řádně upozorněn dopředu (např. utržená přechodová komora). Na všechno bylo dost času i materiálu. A na konci po nevelkém drama - nečekaně happy end. Co se týče nápadu, tak se mi spíše líbil ten ve filmu "Rudá planeta". Film Marťan jsem ještě neviděl, ale pokud bude přesně podle knihy, tak se mi asi moc líbit nebude. :)

Jordyz
14.12.2015 3 z 5

Tak teda 3 a půl hvězdičky....Musím říct, že závěr byl opravdu strhující, ale....na mě moc detailů co se týká přeměny kyslíku na dusík atd.... Asi pět minut jsem byla naprostý odborník v oboru :-) Tyhle pasáže se mi moc nelíbily a docela mě nudily. Celkově hezká knížka, nelituji, že se mi dostala do ruky, ale vracet se k ní nebudu....