Maryčka Magdonova

Maryčka Magdonova https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342459/bmid_marycka-magdonova-dKV-342459.jpg 4 235 235

Maryčka je sirotek (otec byl opilec, který se zabil při návratu z hospody). Maryčka se stará o mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, který ji udá. Když ji odvádí strážník do „Frydku“, spáchá sebevraždu skokem ze skály do řeky Ostravice. Dílo je napsáno kriticky, v každé sloce se autor ptá Maryčky na řešení.... celý text

RADOST
29.07.2019 5 z 5

Můj opětovný návrat k Bezručovi. Inspirovala mě vyhlídka z Lysé hory, pohled do údolí s vesničkami opěvovanými autorem, tak hluboce spjatým s tímto krajem. Maryčka mě provází celým dlouhým životem - školními léty, procházkami kolem její havířovské sochy, symbolizací zdejších pracovitých, odhodlaných, zoufalých a vnitřně silných žen.
Plakala Maryčka Magdonova... Dnes by možná byla šťastnou dívčinou - ale v kraji, který už téměř pohřbil svou hornickou minulost. Dnes pláčou především ti tvrdí chlapi, ti z dolů a harend, pamětníci.

evickakyticka
02.07.2019 3 z 5

Přečteno vícekrát po sobě. Ve vydání roku 2017 i zajímavé ilustrace. Půjčila jsem si i Slezské písně, nejspíš je nepřečtu úplně celé, ale některé básně ano.

francouz
30.06.2019 4 z 5

Tak jsem se vrátil na gympl, kde podobné básničky a říkanky nám tekly ušima a my jsme byli rádi, že na rozbor byl vyvolán někdo jiný.
Ano, tak tomu bylo v mých mladých letech, kdy jsem básničky spíše četl z donucení, proto abych nakonec dostal alepoň za tři, což byla známka, kterou jsem mohl ustát jak před kamarády, tak i doma...
Ale nyní, i díky čtenářské výzvě jsem se vrátil ke čtení poezie, a musím říci, že zas tak špatné, jak si na to pamatuji ze školy, to nebylo. Je v tom tíseň, vzdor, žal i děs, každý si v tom najde to svoje.

TheMelorry
26.06.2019 3 z 5

Sbírka Slezské písně je velmi silná a tato báseň není výjimkou. Její atmosféra a celkový kontext jsou děsivé, ale úžasné.

Radka1911
25.06.2019 5 z 5

Krásná báseň.

zuzana4291
30.05.2019 4 z 5

Tato báseň je velmi smutná a zároveň hezká.

janina74
29.05.2019 5 z 5

Připomněla jsem si tuhle báseň a musím říct, že se mi vždycky líbila. Je smutná, ale je jí rozumět. Zkusím si přečíst celou sbírku Slezské básně.

Jitty82
23.05.2019 5 z 5

Nešťastný a tragický příběh chudé dívky, která byla bezradná.

kaja77
15.05.2019 4 z 5

Kdysi to fakt nebyla sranda.

alnahu
06.05.2019 5 z 5

Pochmurná báseň o lidském neštěstí,kterou si dodnes pamatuji ze školy,kdy jsme se ji učili nazpaměť.Již tenkrát se mi líbila a uměla jsem ji celou,ale některé části jsem zapomněla.Díky výzvě jsem si knihu půjčila a opět si ji v paměti oživila.

Šel starý Magdon z Ostravy domů,
v bartovské harendě večer se stavil,
s rozbitou lebkou do příkopy pad.
Plakala Maryčka Magdonova.

Scathia
09.04.2019 5 z 5

Naprosto mistrně ovládnutý jazyk a skvěle zpracovaná atmosféra. Když čtete Maryčku, opře se do vás životní marnost. Každá věta má za sebou tolik symbolů a významů. Tohle se prostě neomrzí.

Devorah
26.03.2019 5 z 5

Tak krátká báseň a kolik bezútěšnosti v ní je obsaženo. Neštěstí a tragický osud Maryčky Magdónovy , která spáchala sebevraždu skokem do řeky v nás rezonuje ještě dlouho po dočtení. Pesimismus vyznívající z veršů, neštěstí, těžký úděl chudých obyvatel tohoto „kraje rázovitého“ a celkově bezvýchodné ladění této básně nás i dnes po tolika letech dojímá a stále má co říci. Bravo!

tygřík2
18.03.2019 4 z 5

Nemám Bezruče, z vícero důvodů, vůbec ráda, ale Maryčka je působivé dílo. Tak působivé, že nelze zapomenout. To se panu básníkovi musí nechat.

jengibre
27.02.2019 5 z 5

Krátký, ale velice silný příběh. Ponurá atmosféra, která báseň provází, je doslova hmatatelná. Smutek je cítit z každičkého slova. Do dnes si pamatuji, jak nám Maryčku předčítal učitel češtiny na střední škole o hodině literatury a pro mě to tenkrát byla láska na první poslech. Rozhodně jedna z nejlepších českých básní.

(Těm co neznají, doporučuji vyhledat si hudební zpracování této básně, která jsou také zajímavá a stojí za poslech :-)

Ďumbierka
23.02.2019 4 z 5

Smutné, pochmúrne, ale zároveň, vám to zostane v pamäti. Aj keď je báseň krátka, ponúka mnoho na premýšľanie a hodnotenie rozhodnutí aj dnes...

kuky921
23.02.2019 4 z 5

Velmi smutná klasika.

uminaa
14.02.2019 5 z 5

Táto báseň Je tak smutná, až je krásna :(

Hoshi
12.02.2019 5 z 5

Jen díky ČV se mnohdy dostanu k dílům, které bych jinak obešla obloukem a jedním z nich je i tato sociální balada. Smutná, beznadějná, nespravedlivá ... Taková je tato balada, přesto čtivá a k zamyšlení.

ivzu77
12.02.2019 5 z 5

Smutek, pravda, osud, strach, obavy, lítost .... vše je v této básni obsaženo , nad každou slokou se lze zamyslet a společně s autorem se ptát čtenáře jako Maryčky na řešení ....

rencovav
11.02.2019 5 z 5

Maryčku Magdonovu považuji za jednu z nejlepších sociálních balad, které znám. Četla jsem celého Bezruče, ale právě Maryčka Magdonova na mě zapůsobila nejvíc - možná proto se o ní učíme ve škole zvlášť, má zkrátka něco do sebe. S ilustracemi Andrei Tachezy a doslovem o tom, jak bída ze světa nemizí a že sto let není až tak dlouhá doba, to působilo zase o něco důležitěji. Popravdě je tohle jedna z mála položek "poezie", které bych si u maturity bez ostychu vybrala. Protože se o tom dá dost polemizovat. (Jinak, odehrává se to v Ostravě, i když děj je to opravdu krátký.)