Mayský kodex
Douglas Preston
Tři bratři pátrají v honduraském pralese po svém otci, který se nechal pohřbít s celým svým majetkem na neznámém místě. Bratři ho musí najít, aby si zasloužili jeho majetek jako dědictví. Otec umírá na rakovinu a tak běží o čas. Navíc po jeho dědictví, zejména po Mayském kodexu (který obsahuje kompletní návody na výrobu léků pocházející z pralesa), pátrá také bývalý voják, najatý farmaceutickou společností.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Dobrodružné
Vydáno: 2005 , AlpressOriginální název:
The codex, 2003
více info...
Přidat komentář
Nic jsem neočekávala a tak jsem nemohla být zklamaná. Tahle nekomplikovaná, jednoduchá dobrodružná pohádka mi poskytla zábavu a odreagování, a to mi v tu chvíli úplně stačilo.
Do knihy jsem se vubec nemohla zacist, moc me to nebavilo. Vsechny postavy v knize mi byly nesympaticke, zapletka byla divna..
Průměrná dobrodružná kniha, jakých se dají nasekat stovky, a také podobných stovky jsou. Ztráta času.
A teď jsem zjistila že Údolí tyranosaura je vlastně volné pokračování. Hlavními postavami jsou totiž Tom Broadbent a jeho manželka Sally.
Naprosto skvělá dobrodružná kniha, která má vše co se dá od tohoto druhu četby očekávat. Nebezpečí, napětí, otravný hmyz, hady ,divoké šelmy, horko i nekončící lijáky, hladovění a ostatní útrapy cesty divočinou ,v zádech ozbrojení nepřátelé ale také rodící se láska nebo znovuobjevené přátelství a jako třešnička na dortu Chlupatý protiva. Knihy Prestona s L.Childem ani Childovy samostatné mě zdaleka nenadchly tolik jako tato Prestonova sólovka. Kniha neměla hluchá místa , krátké kapitoly sledují jednotlivé skupiny vydávající se do pralesa. Je příjemné že padouší kapitoly jsou kratičké, zatímco nejsympatičtější skupinka dostává už od začátku knihy nejvíce prostoru.
Dobrodružné knihy mám rád a není nad to se čas od času proběhnout jihoamerickou džunglí a hledat nějaký poklad. Tento stál opravdu za to. Rozhádaní bratři a silácký otec mají pořád co dělat, aby si zkomplikovali život. Nám ale ne, my jsme spokojeni a šťastni, že v leže na gauči milujeme Indiány.
Další klasická a pohodová Prestonovina.... džungle, havěť, indiáni, vojáci, kodex, umělecká díla, atd. Oddechové čtení.
Po této knize jsem sáhl, protože jsem měl chuť na příběh, který se odehrává v džungli. A byla to dobrá volba. Je příjemné ležet doma v posteli a číst si o té všemožné havěti a breberkách, pro něž je prales domovem. Mayský kodex je knihou pro kluky a holky, jakéhokoli věku. Chce to jen mít v těle trochu touhy po dobrodružství.
Kniha mě moc nezaujala, kapitoly o propadech cen akcií byly nuda, každou chvíli někdo umíral, po většinu knihy byly hlavní postavy v bezvýchodné situaci, zraněné, v pasti, na pokraji smrti...
POZOR NA BOJLERY: No co vám budu povídat...prostě paráda. Myšlení Hausera. Sally(hlavně ze začátku pěkně srala). Ten příběh se čte sám, jako by jste sledovali film. Opět Preston potvrzuje svůj kalibr. 1.Tom 2. Phillip 3. Vernon 4. Maxwell 5. Boraboy (Broadbent - currandera, američan:-D). Nečetl jsem všechno, ale Je nějaká Dauglesova kniha lepší?
SUPER kniha !!! Moc se mi líbila, všechny knihy, kdy děj je zasazen do džungle nebo pralesa, mám ráda.
P.S. ale za 400 Kč a vyšší ceny, které zde někteří nabízejí, bych knihu nekoupila. Rozhodila jsem sítě a kniha mi byla nabídnuta za 70 Kč !!!
Všem, kteří knihu shání, přeji hodně štěstí....
Kniha je dobře napsaná, není v ní nouze o dobrodružné pasáže, snadno se čte. Vřele doporučuji.
Bohužel velké zklamání. Předvídatelný děj, mně nesympatická hlavní hrdinka,protivný otec(vlastně všechny postavy nic moc,až na domorodce), slabé propojení dějových linií (Skiba, Clyve?)
Perfektní čtení.... přečteno jedním dechem.... sice starší, ale pořád skvělá... od pana Prestona by byl napínavý i nákupní seznam...
Autorovy další knížky
2007 | Relikvie |
2004 | Zátiší s vránami |
2003 | Kabinet kuriozit |
2007 | Kniha mrtvých |
2007 | Relikviář |
(SPOILER) Začátek je pomalejším seznamováním s tématikou, možná je to tak lepší, protože pro rozjezd je třeba prostor, aby děj mohl vyplynout, rozvíjet se a na stejné "anabázi" se rozšiřovat. Výborná myšlenka s otcem synů, i když začátek mohl být důslednější. Trochu více to rozvinout, atmosféru lépe vsadit do záběru života bratrů, vykrystalizovat jejich vlastnosti a projevy, a k tomu vybarvit prostředí a celkovou atmosféru. Nevíme, odkud bratři přicházejí, a to je ono, možná to bylo právě na čtenáři, který si je sám vsadil do situačnosti, do děje, v jakém se postavy samy projeví. Jednou započaté dobrodružství už nelze zbrzdit, a to platí i o téhle knize. Jede to. Uf! Po straně 100 se příběh rozbíhá na plné obrátky. Jít vpřed je nebezpečné, ale na cestě zpátky čeká smrt. Nejvíce se mi líbila pasáž o březí samici jaguára a ještě předtím o anakondě. Fauna je dokonale popsána a vy se za všech jejích zvuků nacházíte v divočině se všemi pátracími skupinami. Počátek je nic oproti spádu, který přichází. Zážitek z četby je všeobjímající a já jsem ráda, že se nachází autoři, kteří dokáží beletristickým zpracováním nebezpečenství deštného pralesa rozproudit krev. Adrenalin stoupal, srdce bušilo o sto šest a já myšlenkami plula s příběhem.