Medvědín

Medvědín
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532627/bmid_medvedin-65d5e685594da.png 4 2244 2244

Medvědín / Medveďovce série

Co se může stát, když si na bedra naložíme tíhu snů ostatních lidí. Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Takové vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před většími městy v kraji. Takové vítězství by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka; pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, stojícího jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým má šanci splnit sny celého města. Jenže jedné noci během zapíjení semifinálového vítězství se cosi odehraje mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a najednou je všechno jinak. Jako vlny po rybníce se celým Medvědínem začnou šířit obvinění. V honbě za úspěchem týmu je obtížné rozpoznat hranici mezi pravdou a lží, slepou loajalitou a opravdovou důvěrou. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas to, co nikdo zjevně nechce slyšet. Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Host v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Björnstad, 2016

Interpreti: Pavel Soukup

bruntal
03.02.2018 5 z 5

Wau! Ani nevím kolikrát se mi při čtení rozbušilo srdce, kolikrát my do očí vyhrkly slzy... Není to román, o kterém se jednou bude učit na školách, ale je to kniha, která je napsána tak strhujícím způsobem, že si budete chtít vzít dovolenou, jen aby jste se od ní nemuseli odtrhnout. Jo a jsem si jistý, že v Hollywoodu již shánějí autorská práva, doufám, že švédští filmaři se toho ujmou dřív.

Evina74
01.02.2018 5 z 5

Fredrik Backman je prostě můj spisovatel! Ač hokeji zrovna neholduju, začátek byl pro mě dost krušný, věděla jsem, že to nesmím vzdát a dobře jsem udělala! Backman je prostě úžasný vypravěč, který vnímá krásy života s moudrostí sobě vlastní a šíří svůj nadhled dál.

Clara_C
31.01.2018 5 z 5

Nejsem ještě ani na té 150 stránce, ale tu knihu miluju. Nechápu, jak se někdo, tak relativně mladý, může dokonale vcítit do pocitů lidí bez ohledu na jejich věk. Všechny knihy pana Backmana jsou tolik emotivní, ale tohle je za mně zatím nej. Je to sice o hokeji, který je mimochodem vykreslen naprosto bravurně, se svými klady a zápory, ale stejní lidé jsou kdekoliv na světě...Každá věta v té knížce má svůj smysl a už se moc těším na další stránky, které budu z příběhu číst, je to nádherný příběh..

gecko
30.01.2018 5 z 5

Parádní kniha z hokejového prostředí, která vlastně není o hokeji. Takže kdo se bojí přílišné sportovní tématiky, bojí se zbytečně. Skvělý příběh!

bigben
29.01.2018 3 z 5

Něco se začne dít až po 150 stránkách, pak už má knížka švih. HLP s dobrým koncem až bych řekla happy-endem:-)

Lotka
25.01.2018 5 z 5

I když byla kniha hlavně o hokeji, především byla o životě. A zase mě Backman dokázal neuvěřitelně dojmout.

MajaHA
24.01.2018 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora a musím povedať že pre mňa výborná ...plus preto ,lebo môj mladší syn hráva hokej a vo veľa veciach som sa našla :o))

Mermaida
23.01.2018 5 z 5

Třešně voní vždycky po třešních! Zvlášť v hokejových městech!
Parádní kniha a to mi hokej nic neříká (i když jako malá, jsem na hokej koukala s tátou v TV daleko raději než na fotbal. Tím narážím na jinou knihu od F.B. z prostředí sportu). Příběhem jsem byla naprosto pohlcena. Kniha mě nadchla a to jsem se dlouho domnívala, že Babičku (Babička pozdravuje a omlouvá se) nic nepředčí, ale mýlila jsem se! Babička byla sice kouzelná, rozplakala i rozesmála, ale tohle....tohle byl parádní zážitek. A ten konec?!?
Backmane, smekám!

Zorka
23.01.2018 4 z 5

Že Fredrik Backman umí, o tom žádná. Jen kdyby mi to téma hokeje nebylo tak cizí. Jak mně ty móresy některých hokejistů - pánů světa, a fanoušků podléhajících davové psychóze lezou na nervy - a že je autor popsal dost věrně. Stejně jako "civilní životy" trenérů, ředitelů, hráčů, jejich učitelů - jimž hokej, chtě nechtě, ovlivňuje i soukromí. Někomu dává, někomu bere, někoho stmeluje, jiné rozděluje. Osudy lidí z Medvědína autor popsal skvěle. Mojí favoritkou byla Ramona - věčně trochu opilá a přece jen ve finále jediná, která si dokázala zachovat zdravý rozum a nenechala se strhnout davem k lynčování těch, kteří týmu "pokazili" vítězství. Každý si musí zamilovat rebela, a přece nejzranitelnějšího kluka týmu, Benjiho. A na pozadí příběhu se jen tak mimochodem vyskytuje ten nejdůležitější člověk - moudrý Sun, který často nepozorován ovlivnil životy mnoha lidí a dokázal vždycky jednat s rozvahou a správně. Oceňuji také Backmanův styl psaní - postupné krácení vstupů o jednotlivých hrdinech v souvislosti s tím, jak příběh gradoval. Až se mu pak jeden pán, jedna slečna, jeden celý příběh jednoho města po x letech vešel na posledních několik řádků.

sachista
21.01.2018 5 z 5

Naprosto zasloužených 93 procent a zcela jednoznačně jedna z nejlepších knih loňského roku. Má totiž vše, co kvalitní a mimořádný román má mít - na půdorysu fiktivního maloměsta se rozehrává řada aktuálních společenských témat, láska, přátelství, nenávist, zrada, předsudky, arogance, davové chování, vina, trest, nadhled, lidskost a další. A samozřejmě se vše točí kolem hokeje, takže hokejové národy, mezi něž Češi patří, román obzvlášť ocení. Nezapomenutelný čtenářský zážitek, mí přátelé jsou odsouzeni k tomu, že budou Medvědínem obdarováni :-)

Zůzalína
21.01.2018 4 z 5

Už dlouho mě nezaujala knížka, tak že bych v sobotu večer přečetla zbývajících 140 stran v kuse... můžu jen doporučit.

nemer
21.01.2018 1 z 5

Obrovské zklamání, neustálé omílání téhož rychle unaví, absentuje spád i zajímavé postavy. Vyprávění je poněkud plytké a unylé, připomíná mi to nekonečnou Ulici tv Nova. Nenacházím důvody, proč vůbec knihu dočítat. Tohle že napsal stvořitel Oveho?

kaja77
21.01.2018 5 z 5

První pocit moc hokeje. Pak jsem začala obdivovat suneho moudrost a nadhled.od chvíle kdy se "to" stalo jsem knihu doslova hltala. Na podzim 2018 má být pokračování Medvědína.uz se moc těším.

Manyna
21.01.2018 5 z 5

Fredrik Backman mi prozatím v každé knize dokázal, že mezilidské vztahy jsou jeho doménou.
Ač může mít někdo problém se do této knihy začíst, doporučuji vydržet! Určitě si odnesete velký čtenářský zážitek a budete o ní dlouho přemýšlet.

gladya
20.01.2018 5 z 5

I čtvrtá knížka od Backmana mě oslovila a zaujala. Je to trochu jiný typ příběhu než Ove, Babička, nebo Britt-Marie, ale vyzařuje z něj stejná lidskost.

Postavy jsou uvěřitelné, jsou to lidé chybující, často váhající, jak se zachovat, Rozuměla jsem i těm, kteří nezachovali zrovna dobře, dokonce i těm, kdo se zachovali vysloveně odporně.

Důležitou roli v téhle knížce hraje hokej, ale i člověk, který se o hokej nezajímá a nerozumí mu si ji užije. Důležitější tam jsou lidé, vztah rodičů a dětí, přátelství, loajalita.

kalinka99
13.01.2018 5 z 5

Není snad kniha, která by mě od tohoto autora nějak nezasáhla. Tuhle knihu budu mít ještě dlouho v hlavě a myslím, že ji nic v dálné době nepřekoná. Dokonce by mi nevadilo ani kdyby byla kniha delší či pokračování.

Šánka
12.01.2018 5 z 5

Mám ráda všechny autorovy knihy, ze kterých na mne vždy dýchá ta hřejivá lidskost i jeho osobitý laskavý humor. A Medvědín to tam vše má, ale za sebe musím říci, že pro mě je tato kniha ještě o třídu výš, protože tentokrát autor otevřel vážné téma a povedlo se mu to na jedničku!!!
Myslím, že je jedno, jestli jste hokejový fanda, (třeba jen gaučový jako já :-)) nebo hokej nemusíte, mohl by to být kterýkoliv jiný sport, důležité jsou ty skvěle vykreslené nečernobílé postavy, jejich pocity, chování, či ta atmosféra malého městečka, ta krásná pestrost charakterů.
Takže, děkuji, pane Backmane, za tento krásný čtenářský zážitek.

wonika25
09.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha, ale konec byl pro mě trochu odbytý (možná proto, že jsem čekala jiný konec).

PetK
09.01.2018 5 z 5

Netuším, jak to Backman dělá. Ale hokej vám může být úplně ukradený, a přesto si při popisu rozhodujícího utkání budete kousat nehty. Má dar dokonalého vyjádření a popisu emocí, ať už jde o nedůležitá, nebo velmi závažná témata.
K plnému počtu hvězd přispělo i audio v podání Pavla Soukupa, opravdu velmi, velmi dobré.

Malýmedvěd
07.01.2018 5 z 5

Backman se posunul o kus dál, lehce změnil vypravěčský styl a vytvořil moc pěknou knihu. Je možná náročnější na pozornost při čtení, protože místa a postavy se střídají rychle a bez varování. V celé knize je zase vidět lásku ke všem lidem a schopnost je pochopit a cítit s nimi. Pocity postav a nálada ve městě jsou mistrně zachyceny a vtáhnou Vás do děje. Kritika společnosti je nenásilná a přesto silná. Smekám, je to kniha, ke které se určitě vrátím a už teď vím, že si ji přečtu víckrát.