Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380069/bmid_medvedovce-wkm-380069.jpg 4 2237 2237

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej. Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

Makropulos
05.12.2017 5 z 5

„V tomhle městě se nedá žít, tohle město se musí přežít.“
A i to přežití může být problém na malém městě uprostřed lesů, v malé komunitě, kde každý každého zná, kde i udržet si práci je problém a kde jedinou pýchou a jedinou nadějí všech je juniorské hokejové mužstvo. Příběh vypráví hlavně o teenagerech, ale velkou měrou i o jejich ambiciózních rodičích, kteří celý svůj život obětovali se svými syny právě a jedině hokeji. Je to román o přátelství, o sounáležitosti, o pýše, žárlivosti, závisti, namyšlenosti, šikaně, o rodinných vztazích, osobních tragédiích, o odvaze, osobních tajemstvích a o síle sportu. Je to prostě román o malých lidech v malém zapadlém městě a jejich touze něčím vyniknout. Hlavně je to úplně jiný Backman, není to laskavé a konejšivé, je to velmi silné, působivé i dojemné. Vlastně ani nevím, jak tuto skvělou knihu komentovat. Po celou dobu čtení jsem byla v jakémsi napětí, prožívala jsem příběhy jednotlivých postav, nahlížela spolu s vypravěčem do jejich myslí a bála se, kam až to zajde a co se ještě stane. Bylo mi chvílemi úzko, chvílemi smutno a občas jsem měla radost. Knížku opravdu doporučuji, kdybych mohla poděkovat autorovi, tak mu poděkuji, a ještě bych chtěla podotknout, že ačkoliv se příběh tváří, že je o hokeji, tak o něm vlastně není.

Jandýs
05.12.2017 5 z 5

Právě jsem dočetla.. Jsem plná dojmů, které se dělí z pohledu sportu a jeho prostředí, pak na zápletku a nakonec přiblížení různých lidí, různého věku a jejich osudů..
V 1. případě to na mně doléhá neskutečnou silou, poněvadž sportem žiju od malička a tohle vkládání Fredrikova srdce do vykreslení atmosféry a skutečnosti, jaké to je milovat něco neživého , co vlastně živé je, protože od chvíle, kdy rozvlníte síť balonem, pukem nebo proběhnete cílovou páskou, se to stává součástí vás...Včetně toho, že pokud fungujete v týmu, všichni dobře víte, že důležitou osobou je nejen hráč, ale i ten člověk, co lajnuje hřiště a před zápasem věsí sítě.. že dobrý trenér není jen týpek, co vám dává rady ohledně hry, ale i mentor, který zanechá i stopu ve vašich životech...
Příběh byl silný, reálný až mě z toho mrazilo, některé postavy mě dokázaly vytočit do běla, jiné zas rozesmát, dojmout - jako vždy (tentokrát se mi nechtělo vstávat u konce knihy a posmrkala jsem si krásné vánoční ubrousky ! :-) )
Dala bych i více hvězdiček... !!! Za tuhle děkuji moc Fredriku..

Olafa
17.11.2017 5 z 5

Může obsahovat SPOILERY:
Tak tímto nastává konec veškerému srovnávání babiček, Britt-Marií a Oveů. Přichází Backman se svým stylem psaní, jak ho známe, ovšem tentokrát nám místo hořkosladkého vyprávění o nepochopeném lidském charakteru přináší svíravý příběh, etické konflikty a tak trochu i kritiku společnosti. Hlavními postavami (pokud se v tom množství postav vůbec dají vypíchnout ty hlavní) jsou tentokrát teenageři, ale v Björnstadu dostanou prostor všechni napříč generacemi.

Troufám si říct, že spousta čtenářů bude zklamaných, protože se opravdu jedná o jiného Backmana, než na kterého jsme si zvykli. Marně tu budete hledat ten konejšívý pocit hřejivé lidskosti, který dominoval předchozím třem románům. Nicméně já už jsem zvědavá na sequel k Medvědínu.
Čteno v norském překladu.