Memento

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164031/bmid_memento-164031.jpg 4 3723 3723

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, po něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

mischinka
23.08.2012 5 z 5

zbožňuju tuto knížku! popisy stavů mysli pod drogama (i bez nich) mi naprosto stačí k utvoření obrázku o účincích a stačí mi o tom jen číst..

Lady_Ef
23.08.2012 1 z 5

Líbila se mi věta "Závislost je rakovina mysli." A to je zároveň poslední, co se mi na této knize líbilo.

Jasně, ukazuje, že feťáci jsou hnusní a mají to v životě těžké. Že člověk nemá fetovat. Že člověku, kterému není pomoci, stejně pořád někdo vnucuje rady a záchranu. Bylo to nechutné, odrazující, ale tak strašně nudné.. V moři knih s podobnou tematikou je pouhou kapkou. Ale jestli chcete potrestat vaše děti, dejte jim to přečíst. Už budou hodné (a snad ani ty drogy do ruk nevezmou).

Graine
16.08.2012

Souhlasím - tohle by mělo patřit do povinné četby

dark.ma93
08.08.2012

Je to hustý. Určitě povinná četba pro mládež na Žš. Ať ví, jaký ten svět je i s jeho negativními stránkami. Některé knížky popisují hlavně haluze jaký vidí feťáci. Tahle ukáže na to, jaké má pak člověk postavení apod. Hlavně jak se mu huntuje tím tělo...

THERISA
24.07.2012 5 z 5

Skvělá kniha! Rozhodně mnohem lepší než My děti ze stanice ZOO, které se prvoplánově snaží šokovat, čímž mě spíše nudí, než abych jimi byla nadšená. Navíc čtivé, a pokud si z toho někdo vezme ponaučení, pak jen dobře. Se zařazením knihy na Seznam povinné četby bych taktéž neváhala. ;)

ValKing
23.07.2012 4 z 5

Slova z doslovu - Mnozí kritici tvrdí, že by svedli knihu napsat mnohem lépe než Radek John. Jenže v té době ji nikdo jiný neměl odvahu napsat, pouze Radek John, a proto s tímto názorem naprosto souhlasím, a přestože mi slohová stránka Mementa naprosto vyhovuje, dívám se na něj především jako na jednu z prvních knih s námětem narkomanů u nás, průkopníka.

Andynka
15.07.2012 2 z 5

Číst tuto knihu v době, kdy vše co je v ní napsané jsem ještě neznala a nebylo to nejaktuállnější téma, tak bych byla nadšená a unešená, ale v dnešní době mi to příjde již o ničem. Vše co je v té knize vám poví kdokoli o fetácích apod. spíše mě to zklamalo.... Je to tuctový příběh, který mě neoslnil něčím novým.

Mišulenka
12.07.2012

K Mementu jsem se vrátila po necelých 9 letech. Vnímala jsem ji tehdy jinak, vadil mi styl vyprávění, střídání er- a ich-formy. Dneska jsem ji dočetla a jsem z tohoto způsobu psaní nadšená...
Příběh byl sám o sobě jen hrubým (nicméně velice surově a naturalisticky popsaným) nástinem feťákova úseku "života", protože kdo tím neprošel, nemá nikdy šanci pochopit, uvěřit a dokázat uvědomit ve své hlavě s naprosto jinými postoji, co TO VLASTNĚ znamená...

Marianka78
26.06.2012

Pěkná kniha.Četla jsem jí nahlas synovi,kterému bylo tenkrát 11let,a slíbil mi,že se na drogy nepodívá. Já jako máma u toho brečela a jen v duchu jsem říkala,at mě to nikdy nepotká.

kellishova
14.06.2012 5 z 5

úžasná kniha, četla jsem to asi 6x a nikdy neomrzela :)

ivankaax
13.06.2012 5 z 5

Memento patří mezi TOP knihy o drogách, společně s My děti ze stanice ZOO.

Kikušák
11.06.2012 4 z 5

Od téhle knížky jsem určitě čekala více, ale není zas tak špatná.

Horxus
01.06.2012 3 z 5

Což o to, téma to zajímavé je, ale komu se chce číst 300 stran o feťákovi co se snaží sehnat dávku? Jedna z mála knih, kterou jsem nedotahla do konce.

Alca007
22.04.2012 5 z 5

mám tuhle tématiku ráda.
Knížka se mi líbila - je to drsné čtení, ale čtivé.

I.H.
18.04.2012 5 z 5

Na začátku si tak knížka hledá žílu. Nespěchat. Klid. Pak se do ní krásně napíchne. Oblouznit a uchlácholit. Všechno určitě dobře skončí, protože bez "věcí" to zmákneme taky. Dokážeme přestat, kdykoliv budeme chtít. Ale jak se příběh zapichuje znova a znova a některé žíly jsou už rozpíchané a zpoza euforie a velké lásky vystrkuje růžky ta sviňská smrt, už není cesty zpátky. Tempo. Emoce. Zrada. A poslední stránka bude, možná, vykoupením... Neskutečně strhující dílo, z totálně šedé zóny osmdesátkového Československa s naprosto nadčasovým příběhem.!

Dobby
17.04.2012 3 z 5

další z hrozných příběhů o narkomanech.lepší mi však přišla kniha: my děti ze stanice ZOO, ale je hodně dlouho, co jsem tyto knížky četla, ale příběh vás hodně zasáhne a uděláte si obrázek a odpudí vás od braní drog

Kapik
09.04.2012 4 z 5

Tuto knihu bych dával dětem číst povinně (spolu s My děti ze stanice Zoo a filmem Requiem for a dream). Minimálně já díky ní nebudu nikdy fetovat.

Calzedonka
18.02.2012 4 z 5

Na tuhle knížku asi jen tak nezapomenu. Knihy s touhle tématikou opravdu moc nemusím, tak co mě to tenkrát popadlo abych si ji na tom veletrhu knih koupila? Nejspíš z čiré zvědavosti, ale nelituji toho, ba naopak! Zcela doporučuju.

Mikiem
15.02.2012 5 z 5

je to moje nej kniha získala jsem ji zdarma jako vyřazenou v knihovně a nikam ji už nedám i když jsem ji četla,mám ji ráda,ale jako oni v té knize bych nechtěla dopadnout!

Renava
14.02.2012 5 z 5

V mojom školskom veku, keď som sa dostala k Mementu, mi to pripadalo trochu ako science fiction, lebo pojem drogy nám bol vtedy ešte dosť vzdialený. No časy sa menia (bohužiaľ) a možno ani sám Radek John keď ju písal netušil, že posolstvo tejto knihy bude aktuálne aj o 20-30- xx rokov, bohužiaľ s oveľa väčším akcentom na výraz memento.