Memento

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44694/memento.jpg 4 3685 3685

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, po něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

edith79
07.06.2017 4 z 5

Temné varování pro všechny, kdo si myslí, že brát drogy je osvobodí. Od povinností, od práce, od stereotypu. Omyl. Nikdo není tak nesvobodný a sám jako narkoman. Je ne vězněm, ale doslova otrokem své závislosti. Memento je depresivní kniha, ale měl by si ji přečíst každý jako prevenci před experimenty s drogou.

arket
07.06.2017 5 z 5

Výborná kniha. Četla jsem ji již několikrát.

28401
05.06.2017 5 z 5

K této knize jsem se vrátila znovu, poprvé to byla školní četba a i teď mě moc bavila

Adamson
01.06.2017 5 z 5

Četl jsem to po Děti ze stanice ZOO a myslím, že to bylo o neco lepší. Je to psáno jinak a možná ne tak čtivě, ale přesto je to ve finále velice dobrá kniha. V audioknize je pak ještě dodatek po několika letech, kde je popsán osud Michala po skončení knížky. Tento dodatek doporučuji vyhledat, protože ještě víc umocní pocit z knížky.

hanka24
29.05.2017 4 z 5

Co k tomuto tématu říct? Co se odehrává v hlavě závislého člověka? Opravdu může pomoct informovanost? Zajímá feťáka, že nemá sterilní jehlu, když potřebuje dávku? Napadá mě spousta otázek, těžko dokážu vymyslet nějaký věcný komentář..

martas006
29.05.2017 4 z 5

Pěkně se četla a dala bych ji přečíst všem dospívajícím:

Atanone
26.05.2017 5 z 5

Knihu jsem četla-no,strašně dávno..bohužel se od té doby málo změnilo

veruskaveve
12.05.2017

Úžasná kniha!

Pajina68
09.05.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla jako puberťačka, v té době bylo takovéhle četby málo, proto se mi kniha moc líbila.

Smisinka
20.04.2017

poměrně drsný příběh s hodně odrazujícími detaily proč si nezačínat s drogamy

Martin_Eli
14.04.2017 5 z 5

Výborná kniha, nechápu, jak to mohl Radek John takto skvěle napsat. Konec už je trochu nuda, ale jinak výborně vystižená atmosféra feťáckého života. Podle mě by toto měla být povinná literatura na střední škole:)

lucie.8
14.04.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha o lidech, kteří zpackali snad každé životní rozhodnutí a podle toho taky dopadli. Michal dostal spoustu šancí začít znova, ale nevyužil jedinou. Přečtení této knihy mě jen utvrdilo v tom, že pokud takoví lidé nechtějí sami, nemá cenu zkoušet jim pomáhat.

Netopyr07
31.03.2017 4 z 5

O toxikomanech, jak dí recenze na konci knihy, spíše reportážní formou :-) Čte se dobře, nic záviděníhodného. Mentorování v léčebně mi lezlo na nervy a spíš bych řekla, že na just lidi podněcuje k tomu, aby pokračovali v "činnosti". Každopádně literatury na podobné téma, podobnou formou, není mnoho. Takže přeji všem, kdo se rozhodnou číst, dobré počtení :-/

Plamen
29.03.2017 5 z 5

skvělej příběh, čtivá knížka podle skutečných událostí !!

AriaLissa
27.03.2017

Zrovna dnes jsme měli přednášku o drogách a této knize a musím říct, že to bylo poučné a uvažuju, zda si tuto knihu mám přečíst.

intelektuálka
14.03.2017 5 z 5

To, co začíná z nerozvážnosti mládí a touhy po experimentu může skončit tragicky. V té době jsem Johnovi fandila, je tam hodně osobních poznatků.

dancadragneel
06.03.2017 4 z 5

Po přečtení této knihy asi většina lidí přestane lákat chuť vyzkoušet nějaké drogy. Příběh je dost silný a člověka hodně zasáhne.

terr0225
02.03.2017 5 z 5

Souhlasím s Reewee, kniha se mi také dostala pod kůži a moc se mi líbila. Doporučuji přečíst !

Reewee
23.02.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která se dostane člověku pod kůži. Strohý, přesto silně působící styl vyprávění. Nutí člověka vnucovat tuto knihu každému na potkání, předčítat každému, kdo je v blízkosti. Skvělá spousta myšlenek, nadčasovost, prostě dokonalost!

Rup
23.02.2017 5 z 5

Ačkoli drsně, přesto velmi dobře napsaný popis rozpadu osobnosti díky drogové závislosti. Osobně feťáky neodsuzuji, považuji je za oběti vhozené do bezvýchodného labyrintu. A nikde žádná Ariadna, jež by jim dala svou červenou nit. Zločinci jsou výrobci a dealeři. Co se týče paralely s knihou My děti ze stanice ZOO, obávám se, že by u nás, za v ní uvedenou výchovnou metodu, byli zavřeni rodiče: omezování osobní svobody, týrání dětí, atd. Stát i různé skupiny bijící se za lidská práva a osobní svobody především pro zločince, by zajisté našli dostatek vhodných paragrafů. Pro mě je kniha špica.