Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2612 2612

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan, 2016

Lenni_3006
05.01.2021 5 z 5

Príbeh, ktorý - v mojom prípade - absolútne nepatrí medzi tie oddychové, za jedno poobedie zhltnuté. Ťažké čítanie, často s niekoľko dňovými pauzami, než som ju mohla opäť vziať do rúk. Tak či tak, silno odporúčam, vie dať veľmi veľa.

Nasilia
04.01.2021

Velice silná knížka, která ve mně zůstala ještě dlouho.

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih mého života

karelpeter

Neuvěřitelné. Strhující. Hrůzostrašné.

AnetaHu

Přečteno za 24 hod, nedalo se přestat

ela1972
03.01.2021 5 z 5

Další výborná kniha o krutých dobách války. Od autorky jsem již četla i Máma milovala Gabčíka a musím říct, že každá byla jiná a obě byly fakt super čtivé a taky poučné. Na tyto osudy lidí by se nemělo zapomínat.

MartinaBart
31.12.2020 5 z 5

Dechberoucí, neuvěřitelné co se tehdy dělo...Nedalo se přestat číst, velice dobře napsaná kniha. Při čtení jsem měla několikrát husí kůži a slzy v očích...

Monya.grch
31.12.2020 5 z 5

Hodně silný příběh, za mě rozhodně jedna z nejlepších knih o Holokaustu.

Morelia.viridis
30.12.2020 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Je poutave a ctive napsana a opravdu dobre namluvena. Z nazvu jsem ocekavala, ze zkusenosti s Mengelem budou tvorit prevaznou cast knihy, ale nebylo tomu tak. Ale presto byla kniha opravdu dobra a jsem rada, ze jsem ji “cetla”. Pasaze tykajici se deti se mi jako matce poslouchaly opravdu tezce a dalsi knihy s tematikou koncentraku si asi necham az deti aspon trochu vyrostou. Kniha by se dala rozdelit do 3 casti - zivot pred koncentracnimi tabory, zivot v nich a nasledne zacleneni se zpet do zivota mimo tabor.

freezi
27.12.2020 5 z 5

Toto by mala byť povinná četba v školách - neskutočne dobre napísané. Začiatok príjemne romantický s popisom historických súvislostí, potom strata všetkého okrem vnútornej sily...

Anett525
19.12.2020 5 z 5

Na toto téma jsem přečetla už pěknou řádku knih, ale můžu říct,že tato byla jedna z nejlepších. Ať už stylem,jakým byla napsána, tak strhujícím příběhem.

Zuzka12627
12.12.2020 5 z 5

Velmi silný a zdrcující příběh. Opravdu těžko k uvěření co všechno se dělo, jak mohli někteří lidé vzít život nevinným lidem a takovými způsoby mučit psychicky a fyzicky. Nemluvě o tak strašných pokusech. Tohle by si měl přečíst každý, aby věděl jaké hrůzy se odehravaly za války a pochopil tu strašnou dobu.

Lenka339
11.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha, silný příběh. Obdivuji všechny, kteří dokázali přežít. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout i když jsem si při čtení poplakala.

Killer.sister
11.12.2020 5 z 5

Je to opravdu zdrcujici pribeh, ktery me uplne pohltil. Jak to vsechno jen mohla psychicky i fyzicky zvladnout, pani Viola musela byt neskutecne silna zena. Doporucuji, rozhodne stoji za precteni!!!

laskaknih
11.12.2020 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem o 2.sv.v. četla. Rozhodně to není něco, co by Vám popisovalo pokusy samotného Mengeleho, jako jsem si myslela já, ale kniha je napsaná tak skvěle. Neváhejte a jděte si ji přečíst, stojí to za to!

snowpinkee
08.12.2020 5 z 5

Kdybych mohla použít jen jedno slovo tak bych řekla DOKONALOST.
Nad touhle knihou jsem přemýšlela ještě dalších pár dnů a na popud této knihy, se pustila i do dalších, které úzce souvisejí s odsunem maďarských židů a taky s dr. Mengelem.
Opět jsem načerpala nové informace, a potvrdila si je v jiných knihách a spojila dohromady.
Ke knize se plánuji někdy vrátit.

martina2540
06.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat. Po jejím přečtení si ještě víc vážím toho, jak se máme.

knihomolka27
02.12.2020 5 z 5

Kniha, která by měla být stejně jako Orwellovo 1984 antiutopií, ale bohužel není. Navíc tento příběh se skutečně stal se všemi jeho zvrhlostmi a a zrůdnostmi, které byly lidmi páchány na lidech.

Je to opravdu těžko k uvěření, jak mohli někteří lidé bez mrknutí oka vzít život nevinným lidem, kteří jim nic neudělali. Dokonce ani sama autorka přiznává, že vlastně neví proč to ty lidé dělali. Na toto téma bych opravdu ráda vedla dlouhé diskuze.

Tak co si myslím o knize? Předně kniha se velmi dobře čte. Je velmi subjektivní tudíž od první do poslední stránky soucitíte a vše prožíváte společně s Viou. Já jsem se nemohla donutit přestat knihu číst...byla daleko více naturalistická a emoční než jiné knihy s podobným tématem, a že jsem jich už přečetla hodně např: V pekle plynových komor. Dokonce se tu autorka zminuje o členech zvláštního komonda z Birkenau, ze kterých pocházel i Shlomo Venezia, jeho zážitky popsal v knize V pekle plynových komor a nebral si vůbec s ničím servítky stejně jako naše autorka. Bylo zajímavé vidět tedy mnoho událostí, které jsem četla už v jiných knížkách z pohledu různých pamětníků. Např vzpouru a vyhození do povětří krematoria a tak. Ty lidé ani netušili, že se všude kolem nich odehrávalo tolik příběhů jiných lidí, jejiž knihy si pak třeba mohli přečíst a poznat, že ty lidé byli vlastně tak moc blízko ikdyž je nikdy nepoznali.

Někdy sem si přála, aby autorka přestala v líčení těch mnoha tragických událostí, které se staly. Jenže ona jen popisovala to co se stalo. Prostě jen říkala takhle nechutnou a bolestivou pravdu.

Podtrženo sečteno bych knihu nahned zařadila jako maturitní četbu. Vím, že je kniha velmi bolestná a naturální, ale najednu stranu lidem ukáže to co by se už nikdy nemělo opakovat. Navíc seznámí čtenáře s velmi silnými a odolnými lidmi, kteří přežili až nemožné a přesto v sobě dokázali vydolovat chut k životu.

Vůbec si nedokážu představit, jak bych to já zvládla....tolik toho ztratili, sebrali jim úplně všechno co měli...včetně jejich důstojnosti. Úplně mě z toho mrazí už jen proto, že bych se pravděpodobně jako jedno z dvojčat ocitla na pravé straně.

Sobtulda
30.11.2020 5 z 5

Silna kniha

Kamil123
27.11.2020 5 z 5

Parádní kniha, která se čte úplně sama. Přečetl jsem na tohle téma už hodně knih, ale tato patří k tomu úplně nejlepšímu.