Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2612 2612

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan, 2016

hanap
11.10.2020 4 z 5

Životní příběh rodiny Sternových a jejich tragický osud. Rodina, která žije svůj obyčejný život, vychovávají děti, pomáhají příbuzným a jsou se svým životem spokojeni. Najednou přijde někdo a řekne, že na to nemají právo, protože jsou Židé. To nikdy nepochopim i kdybych toho na toto téma přečetla a nastudovala sebevic. Kdo komu dal právo toto určovat. Nikdo.
Stejně hrozný musel být návrat z lágrů zpět do rodného města, ta lhostejnost, nenávist a zloba "spořádaných " spoluobčanů, sousedů.
Jsem ráda, že paní Viola našla své štěstí v životě.

Maky78
11.10.2020 5 z 5

Poutavě napsaná kniha.
Měla jsem u ní podobný pocit jako když mi moje babička vyprávěla jak utíkala z reichu z nucených prací.
Chvílemi mám tíživé pocity co člověk muže udělat druhému člověku .

Anett0901
09.10.2020 4 z 5

Líbilo se mi, že autorka nevyprávěla jen svůj příběh, ale i příběhy mnoha dalších lidí, které znala nebo potkala během války. Je to dojemné dílo.

Linda007
06.10.2020 5 z 5

Smutný příběh, ale moc hezky napsané. Lince s Arturem jsem úplně nevěřila, přijde mi smyšlená ( možná není). Taky mi je líto pana Jurka, je to popsaný, jak kdyby na ni zbyl. Název mi přijde jako marketingový tah, paní se s Mengelem setkala jednou. Scény s dětmi jsou šílené.

Pauvka
02.10.2020 5 z 5

Po dlouhe dobe zase knizka u ktere mi telky proudy slz. Hlavne u kapitoly Mengele a chlapecek. To jsem fakt nedavala, jelikoz mam doma taky takovyho malyho chlapecka. Zpracovani pribehu TOP. Vsem doporucuju!

soupik2012
28.09.2020 5 z 5

Vždy obdivuji vnitřní sílu a odvahu, kterou v sobě museli mít všichni přeživší z koncentračních táborů. Proto mám tyto hrůzné příběhy tak ráda. Jsou plné skutečných emocí a tato kniha v tomto ohledu patří mezi ty nejvydařenější. Myslím si, že je to především díky paní Tóthové, která tuto knihu napsala. Způsob vyprávění příběhu mi maximálně vyhovoval. V knize nejsou popsány pouze hrůzy z koncentračních táborů, ale s hlavní hrdinkou příběhu Violkou, prožijeme podstatnou část jejího celého života. Ve zkratce se dozvíme příběhy všech lidí, kteří významnějším způsobem zasáhnou do života Violky. Dokonalá kniha. Nemám nic, co by se jí dalo vytknout. Audioknihu čte dvojice vynikajících rétorek. Paní Jitka Ježková a Vilma Cibulková.

evvva
25.09.2020 4 z 5

hodnotím knihu, dávat hvězdičky za lidský osud, je nepatřičné...takže pročíst se úvodem náročnější, ale rozumím, že nastínit politickou situaci tehdejší doby bylo potřeba, dále líčení hrůz v samotném lágru...k tomu se nedá nic napsat, než, že i přes to, že každý tuší, jaká byla Mengele zrůda, došlo při čtení na slzy a ne jednou...závěr...až se jednomu nechce věřit, že tohle všechno dokázali lidé přežít a dál žít svůj život až do vysokého věku, protože to trauma, co si nesli sebou, muselo být šíleně těžké a svazující. Hluboký respekt a úctu k těmto lidem!

Katka2382
09.09.2020 5 z 5

Tak jsem právě dočetla tento úžasný příběh.Co víc napsat?Také pro mne je to neobyčejná kniha z všech těch co jsem na toto téma četla.Obdivuji Violku a vůbec všechny,myslím že dnešní člověk by nepřežil ani polovinu času co oni.Asi nikdy nepochopím co člověka žene chovat se jako zrůda,nenávidět,týrat,ponižovat a zabíjet jinou lidskou bytost.Copak se lidstvo nikdy nepoučí?Kolik obětí ještě bude třeba než lidstvo prozře,že život je dar a zázrak a nesmí se s ním zbytečně plýtvat.Jen doufám že boží mlýny opravdu melou a že semelou hlavně ty kteří unikli světské spravedlnosti,nechť se smaží v pekle.

Katie*
05.09.2020 4 z 5

Mengeleho děvče byla opravdu skvělá kniha, díky které jsem se dozvěděla mnoho zajímavého a která mi prostřednictvím zážitků paní Violy přiblížila, jak skutečně vypadal život v koncentračních táborech. Některé pasáže se mi četly opravdu těžko a opět jsem kroutila hlavou nad tím, kolik lidí bylo schopno vykonat ta nejohavnější zvěrstva na ostatních. Knize nakonec dávám 4*, protože zde byly části, které mě příliš nezaujaly, např. část, kde paní Viola popisuje svou první velkou lásku. Po přečtení jsem se pak zamýšlela nad tím, jak moc přesný název knihy je, nebo tedy označení paní Violy. Mengele ji sice poslal "na stranu života" a pokusy se na ní dělaly, ale nebylo to přímo s ním. Pokud se nepletu, tak přímo do kontaktu s ním přišla pouze při selekci a pak už jen vyprávěla, jaké pokusy dělal na ostatních (a jo, u těch popisů se vám taky udělá nevolno - a docela by mě zajímalo, jaký život by Mengele měl, kdyby 2. světová válka nebyla). Tohle bych možná potřebovala trochu objasnit, ale je to jen detail. Pokud vás zajímá tématika 2. světové války a chcete si přečíst knihu, která ve vás něco zanechá, pak bude tohle pro vás ta správná volba. Já knihu určitě budu doporučovat dál.

Kačí81
04.09.2020 4 z 5

Mengeleho děvče - je mi hloupé u knih tohoto typu psát, že se mi "líbily", ale věřím, že každý pochopí, co je tím myšleno .????
Kniha se mi líbila, ale začátek mě hrozně nebavil...až příliš rozvláčný popis omáčky okolo...jakoby šlo hlavně o to, přidat do knihy pár stran navíc...asi tak od stránky 132 mě kniha už bavila.????

ViolettaCh.
02.09.2020 5 z 5

Neobyčejná emoční síla této knihy je umocněna tím, že nejde o fabulaci, ale o autentický příběh autorky, která na vlastní kůži resp. na vlastní duši, jak sama uvádí, prožila to, co si nikdo z nás v plné síle neumí (a myslím, že ani nechce) představit. Je to příběh obdivuhodné vnitřní síly této ženy i jejích spoluvězeňkyň, jejichž tragické osudy čtenáři nejednou vženou slzy do očí. Na druhé straně je dobré, že někteří přeživší (je více autentických knih na toto téma např. Rudolf Vrba, Utekl jsem z Osvětimi) byli ochotni se o svůj příběh podělit. Jejich svědectví musí zůstat trvalým mementem.

annes
30.08.2020 5 z 5

Bylo to ... silné. Pro mě osobně až moc, rozhodně teď dlouho neotevřu knihu podobného ražení.

Annettas
29.08.2020 5 z 5

Knihy s touhle tématikou nečtu. Vybrala jsem si ji kvůli čtenářské výzvě. A jsem ráda. Knihu jsem přečetla za dva večery. Výborně se čte, strhne vás do děje. V první polovině knihy se s Violkou seznamujete s její rodinou, hlavně s její milovanou maminkou, s první láskou a s jejím, tehdy určitě nádherným městem.
Zhruba v druhé polovině knihy se děj bohužel otáčí o 180° a z hezkého zůstávají jen vzpomínky. Geta, koncentrační tábory, pokusy... Říkáte si, že to ani není možné, nechápete, jak tohle někdo může někomu udělat a ono je to pak ještě horší. A znovu. A znovu horší. Při čtení vám kolikrát tečou slzy, někdy je vám z toho opravdu špatně, ale knihu nejste schopni odložit.

MartinkaSl
29.08.2020 5 z 5

Nejsilnější, nejkrásnější a bohužel i nejsmutnější kniha, jakou jsem kdy četla.

Agatha84
28.08.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silný, naturalistický, krutý příběh (biografie). Příběh o nezdolnosti lidského bytí, o vůli k životu. Paní Viola nutí k přehodnocení vlastního života, priorit, prožívaných "těžkostí". Opakovaně si kladu otázku, jak bych se v podobné situaci zachovala, byla bych schopna prožít to samé a zároveň o tom všem vyprávět s tak neuvěřitelným nahledem a přetrvávající vírou v lidské dobro?
Zároveň se nemohu ubránit srovnání s některými podobnými knihami, které v této perspektivě působí jako pohádkové příběhy. Zvláště pak takového Tatéra z Osvětimi, který snad ani neměl být vydán, vnímám jako výsměch vůči tomu, co se skutečně odehrávalo.

Liliana2006
25.08.2020 4 z 5

Začátek nebyl dle mě až tak čtivý a záživný ale postupem času mě příběh dojal až k slzám, nezapomenutelná kniha

Petrasim
24.08.2020 5 z 5

Krásná a krutá kniha.

dominika9982
22.08.2020 5 z 5

Poutevé a dojímavé čtení.

Worbitka89
07.08.2020 4 z 5

Čteno v rámci čtenářské výzvy - a jsem za to ráda, jinak bych si knihu s timto tematem nezvolila. Jako matka malého miminka to bylo pro me osobně místy hodně silné čtení (Juditka), kniha je velmi čtiva, prakticky ji nešlo odlozit. Pro ty čtenáře, které tema zajímá, doporučuji (s Mengelem se vsak v knize skoro nesetkate, o taborech se dozvidame temer v polovine knihy). Pro ostatní - at se připraví na hlubší zážitek...

Mishel156
06.08.2020 4 z 5

Naprosto se ztotožňuji s komentářem že dne 25.4. Jen tedy narozdíl od autora příspěvku mám tuto tématiku velice ráda.