Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2612 2612

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan, 2016

Veronika_1998
14.06.2020 5 z 5

Román, který mě chytl za srdce. Příběhy o holokaustech jsem už přečetla dost, ale tahle mě dostala nejvíc. Osudy i jiných příběhů by neměli být zapomenuty. Jsem mladá generace a tyto příběhy mám ráda.

luciekla
13.06.2020 5 z 5

Kniha mi lezela nejakou dobu doma, tak jsem ji letos pouzila do vyzvy. Precteno za necely den, tak moc me vtahla.

PetraBery
07.06.2020 5 z 5

Další ze skutečných příběhů přeživších hrůzy válečného tažení. Syrový, hutný, smutný a opravdový život paní Sternové před, během i po válce. Jedna z knih, na které nelze zapomenout, protože rozum během četby zůstával stát nad zvěrstvy páchanými na nevinných.

Akula
06.06.2020 5 z 5

Velmi silný zážitek. Kniha je výborně napsaná a čte se v podstatě sama. Člověk hltá další a další stránky i přes mnohdy pokročilou noční hodinu. Pak číst přestane a uslzenýma očima zírá přes okraj knihy někam do dáli. A před očima mu probíhá nejen příběh Violy Sternové, ale i dalších lidí, kteří si za války prošly peklem. Další z knih, které by měly být povinnou četbou. Já ji svým dětem určitě doporučím. Protože na tyto hrůzy se nesmí zapomínat.

Tesla
05.06.2020 5 z 5

Bez komentáře.
(přečteno jedním dechem, ten smutek a bolest nechce nikdo zažít. Je šílené, že se tohle za války dělo :( Avšak dala bych to přečíst všem jaká zvěrstva byla páchána na Židech.)

Pistácie
03.06.2020 5 z 5

Přečetla jsem již nespočet knih týkajících se holocaustu. Ale tahle bych řekla, že je jedna z těch nejsyrovějších. Detailní a upřímné vyprávění dívky, která toho ve svém mladém věku prožila víc než dost. Její vyprávění vás přesvědčí, že se k tomuto nedá použít jen slovo hrozné. Toto období snad ani nemá správné pojmenování. Popisy toho, co nacisti prováděli, mě opravdu nenechali chladnou a emoce se ve mě bouřily každou další stránkou. Smutné, ale přitom čtivé. Je vidět, že i po tolika letech, co autorka příběh do knihy vyprávěla, ji i ty nejmenší detaily zůstaly navždy vryté do paměti.

Monkas1
31.05.2020 5 z 5

Silný a smutný příběh, moje první kniha s touto tématikou, doporučuji.

Verys58
28.05.2020 5 z 5

Má první kniha s touto tématikou. Velice silný příběh, jenž ve mě zanechal něco, což neumím ani popsat.
Člověku se ani nechce věřit, že toto všechno si mladá Viola prožila.

Anys8
26.05.2020 5 z 5

Velice čtivá kniha, velmi drsný příběh, hodněkrát jsem se až zastavila nad příběhem a musela ty informace vstřebat. Moc doporučuju těm co mají rádi téma druhé světové války zapsané ve čtivém příběhu.

ReadMore
22.05.2020 5 z 5

Mengeleho děvče z pera tohoto autora nelze hodnotit jinak než všemi hvězdičkami, kromě nesmírně čtivého jazyka je tu obsah, který jasně vyplývá z reálných událostí děsivé historie.

knihomolka999
18.05.2020 5 z 5

Myslím, že těžko k této knize napsat ještě něco víc, co už tu napsáno nebylo. Lze jen s děsem číst o zlu, které se dá v lidech probudit, a s nesmírnou úctou smeknout před jinými lidmi, kteří dokázali takovéto osudy prožívat a dokonce i s jistou dávkou štěstí přežít. Určitě doporučuji.

Wasylka79
17.05.2020 5 z 5

Úžasný příběh plný úcty k životu a nekonečné naděje.

Analady
17.05.2020 5 z 5

Kniha napsaná s velkou láskou a úctou k životu. Je poctou všem těm, kteří museli vytrpět všechny ty hrůzy. Byli vytrhnutí ze svých domovů, připraveni o vše, co jim bylo drahé, o své nejbližší i o svoji důstojnost. Přes všechny kruté osudy, které jsou líčené velmi naturalisticky, je psaná zároveň
velice citlivě a s velkou pokorou.

Leniii
15.05.2020 5 z 5

Pro mě velmi silný příběh plný tvrdé reality, surovosti, ale také lásky, okamžiků štěstí a přátelství. Knížka nejde přečíst na jeden zatáh, protože vás tak moc vtáhne do děje, že musíte na chvíli přestat, abyste před očima neměli všechnu surovost a krutost činů, které byli na Židech prováděny. Četla jsem mnoho knih na toto téma a musím říct, že tahle se hodně povedla! Prosím, na tohle se nikdy nesmí zapomenout a hlavně se to už nikdy nesmí opakovat....

Matita310
08.05.2020 5 z 5

Další strhující kniha plná pravdy, ze které mrazí. Knih s touto tématikou jsem četla několik, ale vždy něco překvapí.

Kantynka
05.05.2020 5 z 5

včera jsem dočetla tuto knížku. musím říct, že na ni musím myslet ještě teď. knížka byla hrozně krásně napsaná, byla ale hlavně drsná a pravdivá. to, co se dělo v té době si nikdo z nás nedokáže představit. z knihy mi bylo někdy hodně smutno a úzko. sama jsem před navštívila koncentrační tábor Osvětim a když to člověk vidí na vlastní oči a potom čte o tom, co tam lidé museli zažívat, je to hrozné a o to horší, že tohle dokáže člověk udělat člověku. knížku určitě doporučuji, moc se mi líbilo, že byla doplněna fotografiemi.
jsem ráda, že autorka a hlavní hrdinka této knihy, se stihla se svým příběhem podělit. protože jak jsem si po dočtení hledala, hlavní hrdinka zemřela roku 2017 a roku 2016 byla kniha vydaná na Slovensku. na tuhle dobu by se nemělo zapomínat a i když bylo pro hlavní hrdinku těžké svůj příběh vyprávět, zůstala po ní památka, kterou si můžete připomenout, co lidé zažili a jaká doba se snad už nebude opakovat.

Kamilajznik
04.05.2020 5 z 5

Velmi silná kniha. Líbilo se mi, že to nebyl jen příběh, že tam byly i psány i skutečné historické události. A i když to bylo místy velmi kruté, tak celkově na mě kniha působí takovým milým dojmem.

piittii
03.05.2020 4 z 5

Hodně silný a krásně vyprávěný příběh protkaný strašlivou surovostí. Jedna z nejpovedenějších knížek s tematikou 2. světové války, kterou jsem četla.

Lotka
03.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlépe napsaných knih s tímto tématem.

monika0356
03.05.2020 5 z 5

Tato kniha nejde přečíst na jeden zátah. Musela jsem vždy po nějaké chvíli přestat a vracela se k ní až druhý den... Toto nelze pochopit, jak může někdo něco takového dělat druhému člověku.. Proč se toto vůbec muselo stát... Je dobré si o tom precist, pak vlastně člověk zjistí, že má úplně všechno...