Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2579 2579

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

dezorientovana
28.05.2019 4 z 5

Knih s obdobným tématem jsem četla už řadu. Kniha je smutně a dojemně napsaná. Je zde hezky popsán život před válkou, idylický, veselý. Následně pomalý přechod až do mrazivých události v táboře
Nicméně nemůžu si pomoct, knihu jsem četla před pár dny a musím vzpomínat, co se zde vše odehrálo. Oproti jiným knihám, kde se stačí vzpomenout název a víte oč běží. Tím obsah knihy nechci nijak zlehčovat, všechno je to hnus.

Janina05
26.05.2019 5 z 5

Dočíst tuto knihu byl pro mě nadlidský výkon,ale nelituji toho. Občas jsem zadržovala dech a snažila se nebrečet. Nikdy nepochopím tu hrůzu.

Mayami
25.05.2019 5 z 5

Toľko gramatických chýb v texte, koľko emócií. Neraz sa zo mňa vyplavovali v podobe sĺz. Prečítala som si pred touto knihou z tejto tematiky zatiaľ len Tetovača a ohodnotila ho plným počtom, aj keď som váhala, no keby ich čítam v opačnom poradí, už by som mu tú hviezdičku určite ubrala. Táto kniha by si zaslúžila ešte pridať, kašľať na gramatickú kvalitu knihy, túto knihu bolo cítiť. Veľmi sa mi páčilo, ako opisovala život pred vojnou. Tak pokojné nažívanie a do čoho to prešlo? Smutné, že zverstvá, ktoré by iný pri písaní hororu ani nevymyslel, boli pravdivou realitou.

Aknel26
23.05.2019

Nevím, jak to napsat, aby to nevyznělo jako znevážení hrůz, k nimž docházelo a jež prožila paní Viola, ale kniha jako taková se mi nelíbila. Přišlo mi, že jejím hlavním smyslem nebylo vylíčit, čím paní Viola prošla, ale útočit na city čtenářů. Asi jako když nějakou tragédii uchopí bulvární novinář a snaží se ze svědectví skutečných osob vymáčknout co nejvíc emocí, hlavně aby si čtenář mohl poplakat, ať už dojetím, nebo zděšením. Hvězdičky dávat nebudu - kvůli této "účelovosti" bych hodnotila velmi nízko, ale protože jde o skutečné vzpomínky, nebylo by to uctivé.

Nikusha
23.05.2019 5 z 5

Přečtena snad v okamžiku. Od knihy se nelze odpoutat a člověk musí pořád číst dál. Moc se mi líbil úvod knihy věnovaný životu před válkou. Těžko uvěřit, že "to" všechno přežila.

LucyBooks
23.05.2019 5 z 5

Na knížku jsem se dlouho chystala a nelituji, ovšem že mě příběh zasáhne až tak moc jsem nečekala. Nemám slov, to se nedá popsat...Opravdu nechápu jak se to mohlo dít...A velmi obdivuji autorku a to vše.
Knížka by si zasloužila mnohem vyšší hodnocení a i to by bylo málo...

Rekome
22.05.2019 5 z 5

Jedním slovem úžas.

Spunttrix
22.05.2019 5 z 5

Jedna z nejsilnejich knih, co jsme četla na toto tema ...

SakuraLuci
16.05.2019 5 z 5

Jeden z nejsilnějších příběhů z doby holokaustu..

micha-ella
14.05.2019 4 z 5

Dobrovolně přiznávám, že jsem některé kapitoly musela přeskočit a i tak mám v sobě koncentrovanou hrůzu. Nedokážu číst, jak někdo ubližuje dětem, jakmile tam byl jen náznak, přelistovala jsem kousek dál. Četla jsem hodně podobných knih, jako je Mengeleho děvče, ovšem tahle knížka - ať to zní jakkoliv pateticky - je srdcervoucí.

DasaN
12.05.2019 5 z 5

Příběh Violy mě vtáhnul do děje a i přes mrazivý obsah jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Přesto kolik jsem toho na téma holokast přečetla, tak pokaždé žasnu jakých zvěrstev se lidi byli schopní dopouštět.

Nedomova.em
09.05.2019 5 z 5

Knihy týkající se 2. světové války a koncentračních táborů mě vždycky silné zasáhnou. Určitě doporučuji tento silný příběh přečíst

artep1605
08.05.2019 5 z 5

Po dlouhé době knížka, u které jsem brečela. A to jsem přečetla hodně knížek s tematikou holokaustu. Jsem vděčná paní Viole, že si nakonec své vzpomínky nenechala pro sebe. I když to byla četba hodně těžká a bolestná...

reny111
04.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelné, nepopsatelné, nepochopitelné, co se dělo a jakých zrůdností byli lidi schopni. V jedné části jsem myslela, že číst dál už nebudu, že to nedokážu, slzy jsem nemohla zastavit, ale dočetla jsem. Velmi silná kniha na kterou nikdy nezapomenu!!!!!

Mahulenka86
28.04.2019 5 z 5

Tato tématika je téměř vždy sázkou na jistotu...člověk cítí tu bezmoc, utrpení a zároveň touhu po přežití z každé stránky...čtu se zatajeným dechem a jsem ráda, že jsem doma na gauči...ještě dlouho po přečtení knihy v sobě nosím pocit znechucení, že se něco takového dělo a obdivu k těm,kteří to přežili jako toto Mengeleho děvče. Je dobré na tuto dobu nezapomenout, alespoň přečtením této knížky...

kittlerka
25.04.2019 5 z 5

To byl tak silný příběh.. Jak už někdo psal, v některých pasážích jsem musela přestat číst, bylo to opravdu kruté, ale úžasně napsané. Děkuji, že jsem si jeden z takových příběhů mohla přečíst.

Patrikcz
25.04.2019 5 z 5

Mrazivé svědectví mladé dívky, která si prošla hrůzami holokaustu (psáno na rovinu bez jakéhokoliv vlivu režimu či podobných zkreslujících faktorů). Kniha je velmi silná - obsahuje skutečně bolestivý příběh, který nutí člověka k zamyšlení. Doporučuji všem co je zajímá tato tématika...

Princezna22
22.04.2019 4 z 5

Silná kniha .

tereza0684
20.04.2019 4 z 5

Určitě patří mezi silnější knihy, které jsem kdy četla. Perfektně zachycuje hrůzy tohoto období. Neskutečné, co dokáže udělat a také zvládnout člověk.

Lizard
18.04.2019 5 z 5

Velmi smutná kniha zachycující hrůzy, které se staly. Chvílemi jsem měla problém číst, musela jsme knihu zavřít a vrátit se k ní později. Sevřel se mi žaludek, chtělo se mi brečet.... Člověk opravdu nechápe, že je toto součást naší historie. Že se našel někdo, kdo tyhle hrůzy vymyslel, podporoval, ale i přežil... Z knihy mám hodně pocitů a myšlenek. Silná kniha o silné ženě, která se rozhodla přežít. Velmi čtivé a ač smutné, doporučuji k přečtení.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová