Meno vetra

Meno vetra
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414058/bmid_meno-vetra-2ED-414058.jpg 5 1128 1128

"Volám sa Kvothe. Oslobodil som princezné od spiacich hlinených kráľov. Do tla som vypálil mesto Trebon. Strávil som noc s Felurian a neprišiel som o život ani o zdravý rozum. Keď ma vylúčili z univerzity, nemal som ani toľko rokov, v koľkých tam väčšinu študentov prijmú. Len vo svetle mesiaca som vstúpil na cesty, o ktorých sa iní báli rozprávať aj za bieleho dňa. Hovoril som s bohmi, miloval ženy a skladal piesne, pri ktorých trubadúri plakali. Možno ste o mne už počuli." Takto sa začína príbeh, ktorý nemá v žánri fantasy literatúry obdobu. Príbeh Kvotha: chlapcovo detstvo v skupine potulných umelcov, roky, ktoré ako polodivoká sirota strávil v meste plnom zločinu, drzo odvážny, no predsa úspešný pokus vstúpiť do ťažkej a nebezpečnej školy mágie, aj život na úteku po vražde kráľa. Meno vetra, strhujúci príbeh napísaný rukou básnika, je majstrovské dielo, ktoré čitateľa prenesie do tela a mysle čarodejníka. Ponúka príbeh hrdinu vyrozprávaný jeho vlastným hlasom. Je to príbeh o smútku, prežití, hľadaní zmyslu v jeho svete a o tom, ako spolu s nezlomnou vôľou, ktorá ho poháňala, stáli za zrodom legendy.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Aktuell

The Name of the Wind , 2007

Ben Nevis
24.10.2012 5 z 5

Kvalitní fantasy ságy se dají spočítat na prstech jedné ruky. Kronika královraha se prozatím k ním řadí, i když má daleko k dokončení. Zajímavá zápletka je nám zprostředkována bohatým jazykem a servírována ve světě plném rozmanitých postav, magie a tajemna.
Vytkla bych občasnou užvaněnost a hlavní hrdina má nereálně mnoho předností a schopností.

Renava
31.03.2012 5 z 5

Niečo ako rozprávka pre dospelých. Navyše nenápadne medzi riadkami ukrýva veľa krásnych myšlienok, múdrostí. Rothfuss celý príbeh servíruje veľmi impozantne a prešpikováva ho presne mierenými dávkami humoru i jemnej romantiky. Prekvapujúco na konci človek zisťuje, že koniec nie je koncom,ale začiatkom - s veľkým otáznikom - a preto sa pokračovanie nedá opomenúť :-)

pzjanka
03.01.2012 5 z 5

celá kniha sa mi páčila, aj ked si myslím, že som to nepochopila. Koniec bol divný, ale celkovo sa knižka zľahka čítala. aj napriek koncu sa mi kniha veľmi páčila. ale myslím že má byť pokračovanie.