Měsíční stín
J.M. DeMatteis
Hlavní hrdina, romanticky založený a poněkud nespolehlivý vypravěč Měsíční stín, provází čtenáře obdobím svého dospívání. Pohledem starce vzpomíná na podivné okolnosti svého narození ve vesmírné zoo a na svou snahu přežít ve válkou poznamenaném vesmíru. Přelomový komiks s četnými přesahy do poezie a filozofie bývá označován jako první akvarelem namalovaný americký grafický román. V souborném vydání v kvalitní pevné vazbě je opatřen předmluvou od jeho scenáristy J. M. DeMatteise a bonusovou přílohou, jež obsahuje galerii obálek, poznámky tvůrčího týmu a ukázky z původního scénáře i námětu. Výtvarnou stránku komiksu v podobě překrásných akvarelových maleb obstaral Jon J Muth a kromě hlavního příběhu, nadčasové „pohádky pro dospělé“, obsahuje publikace také ilustrovanou beletristickou povídku Sbohem, Stíne, jež čtenářům přibližuje Stínův život po jeho bouřlivém mládí plném vesmírných cest a dobrodružství ve společnosti podivného tvora jménem Ira. Nedílnou součástí digitálně zrestaurované publikace jsou rovněž dechberoucí ilustrace Kenta Williamse a George Pratta. Užijte si nadčasový příběh na pomezí sci-fi a fantasy, jejž New York Daily News nazvaly „magickou symfonickou básní ve slovech“ a sám její autor DeMatteis o něm prohlásil, že v něm spatřuje „kosmické setkání Dickensova Davida Copperfielda a Hesseho Siddhárthy“.... celý text
Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: 2020 , Comics CentrumOriginální název:
Moonshadow
více info...
Přidat komentář
Kniha mě překvapila vším, čím mohla:
- je to komiks
- nádherně, ale opravdu nádherně kreslený
- rozměr má větší než A4
- váží přesně 3 kg
takže pokud čtete v leže na zádech, tak vás za chvilku nepříjemně bolí ruce nebo tlačí břicho, když si ji o nej opírate.
„A já tančil ven z jeskyní, na světlo, pryč od svého detství.“ Údajne prvý akvarelom maľovaný americký komiks. Záhul vymykajúci sa jednoduchému zaradeniu, čo je asi dobre. Už keď sa mi dostal do rúk, bolo mi jasné, že je to obrovský omnibus so všetkým, čo k tomu patrí. Niektoré omnibusy však nie sú náročné na čítanie. Toto nie je ten prípad. Nejde „len“ o to, že Měsíční stín má až cca 530 strán s rozmermi 229 x 325 mm v tvrdej väzbe a s lacetkou. Nie. Znie to neuveriteľne, ale vyšli aj väčšie kolosy. Ide o to, o ČOM to je. TO je na náročné. Scenárista sa rozpísal a akvarelové maľby Johna J. Mutha (Sandman) zapratal tonami textu. Jeho slová sú pôvabné, hravé, vypointované a rozkošné. Roztopašná hra so slovíčkami, vetami, vetnými konštrukciami, súvetiami. Ale po prvých dvesto stranách som si začal klásť otázku: „Nedalo sa to skrátiť?“. Nechýbala scenáristovi sebareflexia? Je toho proste veľa. Čoho? Všetkého. Postáv, zápletiek, rozprávača, dialógov, vedľajších dejových liniek, myšlienok, názorov, postupov, aj prístupov. Reč scenáristu J.M. DeMatteisa (Kravenův poslední lov) je „prapodivná“, síce v dobrom a ako celok je komiks príliš jedinečný na to, aby som mu dal len 3*, no od istého bodu je únavný a napraví to až koniec, keďže vieme, že smerujeme do finále, ktoré bude silné. Osobne som mal problém s tým, že je to „rozprávka pre dospelých“. Je infantilná, ale zároveň drsná, krutá, melancholická a obsahuje ingrediencie, v ktorých sa nájde každý dospelý. Obvykle mám pre podobne neukotvené látky slabosť, ale tu som sa miestami nechytal. Napriek tomu je to istým spôsobom geniálne komiksové (veľ?)dielo a je úžasné, že vyšlo česky. Obálka síce varuje pred prítomnosťou sexuálnych scén, lež temer žiadne tu nie sú. Je prítomných pár odhalených ženských tiel, ale to nie je sexuálna scéna. Erotika je prítomná „len“ v slovách, aj to iba občas. Podmanivé, snové, magické, Malý princ vs. Douglas Adams. Ale je to naozaj pridlhé, vinou čoho sa dostavuje stagnácia a miestami žiaľ až nuda (vojnové peripetie, klan Kschuntov). Neustále sa kamsi putuje, zažívajú sa tam absurdné dobrodružstvá a potom sa putuje o dom (planétu) ďalej; takýto prístup k zápletke ma nenadchol. Ale aj keď som sa občas nudil, maľba bola úchvatná a „zasmušile romantická“. V náročnosti čítania je to nepochybne jedna z najťažších vecí, aké som čítal a to čítam od konca 80. rokov. Dokonca i Klece Davea McKeana oproti Měsíčnímu stínu pôsobí ako šlabikár pre deti. Grafický román okrem samotného komiksu a množstva bonusov obsahuje ilustrovanú poviedku Sbohem, Stíne, ktorú tvorcovia vytvorili desaťročie po dokončení „hlavného“ komiksu a v ktorom dojemne uzatvorili hrdinov osud. Nedá mi nespomenúť jednu vec. Mooreov kultový Kameňák (a následne aj Nolanov film) ponúka pozoruhodný nápad: Joker poskytne viacero teórií o svojom „vzniku“. Až na to, že čosi podobné bolo už u „chundelatého požitkáře“ Iru v Měsíčním stínu, ktorý na trh prišiel pred Kameňákom.
Táto rozprávka pre dospelých bolo niečo neskutočné. Získala si ma ako aj magickým, uhrančivým, podmanivým a neuveriteľným príbehom, tak aj úžasnou akvarelovou kresbou, ktorá je niečo neopakovateľné, unikátne. A o čom to je? O ceste za osvietením, o priateľstve, o láske ku knihám a zvieratám, o dozrievaní, o zázrakoch a napriek tomu, že Mesačný tieň je napoly mimozemšťan, je to o hlbokej ľudskosti, človečenstve a o kráse života. Vskutku je to príbeh, ktorý má dušu a neskutočne povznášajúce a výnimočné dielo. Po každej stránke. Odporúčam, ale len dospelým. Predsa len sexu v rôznych jeho formách je tu až - až. Ale hĺbku a všetky rozmery to má obrovské. Vďaka ti, Comics Centrum za takéto úžasné príbehy.
Už když jsem si tento vpravdě gigantický grafický román vyzvedával v knihovně, tušil jsem (i podle váhy, kterou jsem vláčel domů), že mám v ruce něco mimořádného a ojedinělého. První zvídavé nakouknutí tento dojem jen potvrdilo. Přece jen mít před sebou komiks celý nakreslený akvarelem (v době počítačové grafiky, renderovacích programů, 3D triků a virtuální reality) na více jak pěti stech stranách velkého formátu a v tvrdých deskách je něco úžasného. Pak jsem otočil první stránku a „ztratil“ se v příběhu Měsíčního stínu, který se vydal za poznáním sebe sama i válkou poznamenaného vesmíru. Jeho tápání a hledání pravdy je podmanivé a uchvacující. Chvíli něžné, laskající a svádivé, hned zase drsné, cynické a mrazivé. Ani na okamžik vás nenechá v klidu. Doráží symbolikou, dojímá poezií, rozesmává nadsázkou, filozofií se vysmívá, sexualitou dráždí, a nad vším se jako oblouk z duhy klene původní pohádkový motiv dobra a zla. Ne nadarmo každý sešit začíná větou „Bylo, nebylo…“ Kresba Jona J. Mutha je proměnlivá jako májové počasí, a přestože se vám nemusejí všechny její podoby líbit, jako celek je to opravdu výjimečné dílo. Své si k tomu samozřejmě řeknou i pomocní výtvarníci Kent Williams, Sherri van Valkenburgová a George Pratt. Smekám a hluboce se před všemi klaním až k zemi. Přes všechnu úctu, kterou si ode mne tvůrci vysloužili (v první řadě samozřejmě scénárista a duchovní otec Stínu J. M. DeMatteis), nemohu dát absolutní hodnocení. Důvod je jednoduchý: i když jsem byl příběhem stržen a uchvácen, stále jsem tahal jednu nohu po zemi, ne a ne se osvobodit, zapomenout na všední starosti a vydat se ke hvězdám. Snad příště…
Skoro jako kombinace Malého prince a Stopařova průvodce. Velmi hezká malba a zajímavá, byť trochu zkratkovitá, forma komiksu (cca 2/3 knížky), který vypráví o mládí Stína. Poslední cca třetina knížky, která vypráví ještě zahuštěněji o zbytku jeho života, mi pak připomíná dětskou knížku, kdy na levé straně je krátký text ve velkém fontu a na pravé straně jedna velká malba nebo nanejvýš pár panelů. Ale celkově se jedná o velmi dobré dílo, které se dobře čte a na které se hezky kouká, i s přesahem, nad kterým člověk může přemýšlet.
Tak tohle jsem po dočtení nejdřívě nevěděl, jak hodnotit. Nechal jsem si tedy časový odstup na hodnocení a jo, bylo to opravdu dobré. Pohádkový příběh putování po různých světech, který je však pohádkový jen na první pohled. Naopak se jedná o dospělý příběh plný symbolismu, ale i poetismu, mi navozoval atmosféru Malého prince. Hodně zajímavé výtvarné pojetí pak dotváří netradiční čtenářský zážitek.
Komiksy nečítam, ani ma nelákajú, ale toto mi prišlo, že by som si prečítať mal. A bola to nádhera, plná kultúrnych narážok a múdrosti. Už neplatí, že komiksy nečítam, aj keď toto je nadlho jediný...
Jeden z nejlepších komiksů, co jsem zatím četl. Ani ne tak kvůli příběhu, ale díky emocím a atmosféře. Famózní
Autorovy další knížky
2016 | Joker: Oslava 75. výročí |
2020 | Měsíční stín |
2013 | The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov |
2018 | Válka velké trojky |
2017 | Defenders |
Měsíční stín a jeho cesta za osvícením, která je plná filozofie, satiry i humoru. K hlavnímu hrdinovi i ostatním postavám získáváte postupně vztah a jejich příhody prožíváte se stále větším zaujetím. Nejlepší na celém komixu je ale jeho grafická stránka - akvarelové malby zachycují většinou pouze náladu a emoce konkrétní situace, jsou tedy hodně silné a nechávají hodně prostoru i pro představivost. Je to fakt hodně dobré.