Města zdí. Život a smrt obchodních center
Anna Beata Háblová
Kniha Anny Beaty Háblové pojednává o obchodních centrech, jejich architektonickém vývoji, ale i o roli, jakou hrají v životě současné společnosti i v rámci urbanistické struktury města. Fundovaný a poučený výklad se zde kombinuje s velmi čtivou formou, doplněnou vtipnými ilustracemi. Při vší odlehčenosti textu však publikace Města zdí jasně poukazuje na závažnost problému, který obchodní centra vnesla do městského organismu a městského života. Obchodní centrum není jen jedním z mnoha stavebních typů, ale je fenoménem, na němž lze odhalit mnohé podstatné rysy současné civilizace. Autorčina kritika nákupních center však není jednostranná ¬– chápe, že obchodní centra jsou a budou součástí našeho urbánního prostředí a je třeba hledat formy, jak je lze koncipovat vstřícněji vůči okolní městské tkáni.... celý text
Přidat komentář
Ačkoliv mě na první pohled nezaujalo grafické zpracování obálky, obsah mě velmi mile překvapil! Autorka svěží a čtivou formou vysvětluje, co je špatně na současných obchodních centrech, kde se vzala a jak ovlivnila život ve městech. OCčka jsou důležitou připomínkou toho, že dobrý úmysl může být po privatizaci a komercializaci zájmů zprzněn do naprosto otřesné karikatury sebe sama.
„Toto předstírání duchovní plnosti, která je naopak duchovní prázdnotou, odhaluje obchodní centra jako psychopatické budovy, které vás finančně i psychicky vysají, a na místo odpočinku zde pocítíte úzkost a vyčerpání..”
Zajímavá kniha od architekty o obchodních centrech. Není úplně jen kritická, ale ukazuje i cesty, jak to dělat jinak a lidštěji, aby OC byla součástí města a ne jen nepřátelskou kostkou na kraji, kam se nedá dostat jinak než autem
Zajímavá kniha, ve které je pojednáno o nedílné součásti dnešních moderních měst, a to obchodních centrech. V knize je velmi podrobně popsána jejich podstata, principy fungování, vlivy na bezprostřední lokality i historický kontext jejich vzniku. Obsah knihy je velmi zdařilý a zajímavý. Z hlediska formální stránky mi vadila jedna věc, a to že se autorka v některých částech knihy uchylovala k Ich formě, což mi pro de facto odbornou knihu nepřipadá vhodné.
Tahle kniha se autorce povedla.
Je krásná. Dobře se čte. A ta srozumitelná forma jakou je předkládán vhled do světa architektury!
Navíc je autorka Češka, díky tomu jsou zmiňována česká (resp pražská) nákupní centra a já tak byl aspoň občas v obraze o jaké budově je řeč.
Autorovy další knížky
2022 | Směna |
2019 | Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst |
2017 | Města zdí. Život a smrt obchodních center |
2018 | Nevypínejte |
2020 | O mé závislosti nikomu neříkej |
Byl to právě název, co mě přimělo knihu v knihkupectví uchopit do rukou. A jsem ráda, že se tak stalo. Bohatě ilustrovaná kniha přináší vhled do životního cyklu obchodních center. Proč tu jsou, k čemu slouží, jak zapadají do konceptu měst a co vše s sebou přináší. Od jejich počátků až po současnost. Teorie je doplněná praxí. Na stránkách se tedy setkávají jak světová obchodní centra (pasáže, domy), tak i ty české, na kterých si jasně dokážete představit jak fungují, jak jsou tvořeny. Pak si jen řeknete - "No jo, však je to obrovský barák s jedním vstupem a východem, kde člověk zapomene na plynutí času a svět se jakoby zastaví." Nejsem odborník na architekturu, jsem jenom laik co si ze zvědavosti občas přečte zajímavé knihy. Tato je bezesporu jedna z nich. Otevírá prostor pro vlastní otázky a snění. Skvělý počáteční bod (a nenáročný) pro rozšíření obzorů.