Mezi pakárnou a službou vlasti: Základní vojenská služba (1968-2004) v aktérské reflexi
Jiří Hlaváček
Kolektivní monografie je věnována zkoumání aktérské reflexe dnes již neexistujícího institutu povinné prezenční vojenské služby v širším časovém záběru od nástupu tzv. normalizace v Československu po roce 1968 až do plné profesionalizace české armády v roce 2004. Základní vojenská služba představovala od konce 18. století jeden z důležitých mechanismů fungování moderních národnostních států, jehož prostřednictvím chtěla vládnoucí moc disciplinovat, indoktrinovat, socializovat a v případě ohrožení mobilizovat své občany k obraně stávajícího společenského řádu. Předkládaná kniha se snaží najít odpověď na otázku, do jaké míry byla tato mocenská ambice v druhé polovině 20. a na počátku 21. století – bez ohledu na změnu politického režimu – v tehdejším socialistickém Československu a demokratické České republice úspěšná, a to prostřednictvím analýzy aktérské reflexe zástupců několika generací mužů, kteří byli nuceni vojnu v této době absolvovat. Kniha je rozdělena do sedmi tematických interdisciplinárně laděných kapitol, v nichž autorský kolektiv na základě komparace oficiálního a zkušenostního diskursu postupně osvětluje různé dílčí aspekty tohoto institutu a jejich (ne)proměnu napříč jednotlivými dekádami. Hlavní pozornost je věnována oficiálnímu rámci povinné služby v armádě, disciplinačnímu řádu, fenoménu mazáctví a šikany, absolventské vojně, genderové problematice a konečně také různým významům, které základní vojenské služby dnešní pamětníci retrospektivně přisuzují, včetně otázky jejího případného znovuzavedení.... celý text
Přidat komentář
Velice podrobně a nestranně rozebraná vojenská služba. Myslím, že hodně záleží kdo tu knihu bude číst. Respektive jinak knihu bude vnímat člověk, který na vojně byl. A jinak ten kdo na vojně nebyl. Já sloužil v roce 1992-1993 ,to už tam nebyl ten politický patos. Ale mazáckou vojnu jsem měl a dobrovolně.
Těžko psát komentář a přitom se vyhnout osobním vzpomínkám na vojenská léta...
Autorovy další knížky
2014 | Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace |
2022 | Mezi pakárnou a službou vlasti: Základní vojenská služba (1968-2004) v aktérské reflexi |
2020 | Vzestup a pád ČSLA? |
2018 | Mezi státním plánem a badatelskou svobodou |
V první polovině čtivější, druhá půlka už byla dosti odborná a ne tak záživná. Přeci jen se jedná o odbornou publikaci zpracovanou vědecky. Kdo si chce přečíst o vzpomínkách na vojenskou službu, je lepší se podívat jinam. Já absolvoval v letech 1995-96 jako zdravoťák a kromě přijímače a spíše jen pokřiků typu "myšiiiii", "za kolik to máš" "takovej hektár" apod., se žádná šikana nekonala, prakticky ani nemohla. Můj názor je, že vojna byla potřebná a nelituji toho roku.