Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace přehled

Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276535/mid_pribehy-ne-obycejnych-profesi-mPI-276535.png 4 8 8

Soubor jedenácti interpretačních studií podává obraz o profesních a životních osudech v české společnosti v období tzv. normalizace a transformace. Prostřednictvím analýzy a interpretace orálněhistorických rozhovorů bohatě doplněných nejrůznějšími prameny zachytil autorský kolektiv Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v. v. i. příběhy příslušníků silových složek (armáda, bezpečnost/policie), hasičů, zaměstnanců ve službách (pohostinství, maloobchod, zdravotnictví), i tzv. svobodných profesích (výtvarní umělci). Stranou badatelského zájmu nezůstali ani příslušníci hospodářského a kulturního managementu a v neposlední řadě i ti, jejichž osudy jsou spojeni s agrárním sektorem a světem venkova.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

InaPražáková
27.05.2021 4 z 5

Zajímavé studie, každá profese má svá specifika, ale dohromady vypovídají o technické úrovni a vybavenosti na pracovišti líp než oficiální dokumenty, a třeba o obecné pracovní morálce a rozkrádání, resp. o názoru narátorů na ně, podávají realističtější svědectví než umělecká díla, ať filmová nebo literární. Přestože samozřejmě autoři zmiňují, že kdo chce o svém pracovním životě vyprávět a hlásí se k němu, těžko ho bude hanět nebo se sám shazovat přiznáním k podvodům. Všeobecně ve své práci spokojení lidé také přirozeně netvoří vzorek nadšených příznivců kapitalistické proměny, ale o to zajímavější výpovědi to jsou - nikoliv nadšení komunisté, nikoliv zhrzení zkrachovalci, ale celkem průměrní občané starší generace (narození ve 30.-50. letech), kteří změny k horšímu nevidí v ideové rovině, ale úplně prakticky ve fungování kolektivu a sociálních jistotách. Sociologové a politologové by mohli vyčíst dost zajímavého, nicméně v tom množství textu to nejde rychle ani snadno (a ostatně vzorek mluvčích je malý, tudíž nevypovídající). Osobně mi přišla ve všech ohledech nejobjevnější kapitola o zemědělství, která obecně vžitý obraz zničené krajiny a rozkulačených rodin mění opravdu výrazně.

Dandulka
30.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, zvlášť když autoři jednotlivých statí jsou zároveň i vašimi profesory na UK!


David V
13.08.2018 4 z 5

Celkem chvályhodný počin. Dobře se to čte a autoři zvolili docela zajímavý mix zaměstnání. Líbí se mi, že je tam dáno hodně prostoru autorově hodnocení. Zaznělo zde, že by tam mělo být více užito rozhovorů. Přiznám se, že bych to v takovém případě asi nedočetl. Už i u některých úryvků byl problém zjistit, co chtěl daný narátor říci. Dost mě děsí představa, že tak šílená čeština by tvořila většinu knihy. Autoři podle mého soudu zvolili dobrý kompromis.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace v seznamech

v Přečtených8x
v Knihotéce4x
v Chystám se číst11x
v Chci si koupit2x

Autoři knihy

Miroslav Vaněk
česká, 1961
Lenka Krátká
česká, 1969
Lukáš Valeš
česká, 1976
Pavel Mücke
česká, 1978
Martin Franc
česká, 1973
Radek Diestler
česká, 1972
Přemysl Houda
česká, 1981
Jiří Hlaváček
česká, 1987