Dívka, která si hrála s ohněm

Dívka, která si hrála s ohněm
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21456/bmid_divka-ktera-si-hrala-s-ohnem-KLi-21456.jpg 5 6179 6179

Milénium / Millennium série

Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po údajné pachatelce zahájí celostátní pátrání podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině... Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Podle žebříčku patnácti celosvětově nejprodávanějších titulů za rok 2008, který jako každý leden sestavil newyorský měsíčník Publishing Trends, se Stieg Larsson s prvním dílem své trilogie umístil na třetí příčce, druhým na devátém a třetím na desátém místě, a stal se tak celkově nejúspěšnějším autorem žebříčku... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Flickan som lekte med elden, 2006

DennisMoore
22.07.2015 5 z 5

Lepší než předchozí díl, a už ten byl velmi, velmi dobrý. Dívka, která si hrála s ohněm je přímo pekelně čtivá záležitost a ze všeho největší radost mám z toho, že se má milovaná Lisbeth Salanderová stala regulérní hlavní postavou. Jen ten konec bych si býval představoval uzavřenější, ale co se dá dělat, teď prostě musím začít číst třetí knihu. Jinak to nepůjde.

Taji
11.07.2015 5 z 5

Opět paráda !

trudoš
07.07.2015 5 z 5

I přes zbytečný dvou set stránkový úvod jsem byl z druhého dílu Milénia nakonec nadšenější než z prvního. Důvodem je především to, že jsem vynechal čtení anotace, takže úmrtí jedné z hlavních postav mě doslova šokovalo. On je vůbec celý závěr románu naprosto strhující a jeho neskutečné gradaci nedokážu vytknout prakticky nic.
Takže za mě opět plusové body. Na rozdíl o jedničky se tentokrát nejedná o detektivku, ale klasickou kriminálku, takže se neopakuje vzorec vyšetřování. Na post hlavní postavy už zcela suverénně nastoupila Lisbeth, což mi jen vyhovovalo (možná jedna z nejlepších ženských postav v thrillerech vůbec), protože hrdina Mikael Blomkvist byl už od začátku nijaký. A tím, že Stieg Larsson zcela změnil formu zápletky, u mě stoupl v ceně. Mimoděk tak dokázal, že kromě spisovatele v sobě skrýval i vybíravého čtenáře.

Silber
01.07.2015 5 z 5

(☆10/10) Opět se nedokážu úplně odprostit od srovnání s filmem, ale zatímco druhý film byl ve srovnání s prvním dílem série slabší, u knihy toto neplatí, což je nejspíše způsobobeno tím, že se ve knize vyskytuje spousta dějových linek a různých drobností, které pro filmové zpracování nejsou zrovna nejvděčnější. Tím film ztrácí, ale u knihy je to přesně naopak - konečně se více zaměřuje právě na Lisbeth a události, které vedly k jejímu poručnictví. Rozjezd je opět lehce pomalejší (a celkem trvá, než se děj dostane k událostem popisovaných na obálce, kterou mimochodem považuji za zbytečně spoileroidní), ale postupně je příběh napínavější a napínavější. Zatímco v Mužích, kteří nenávidí ženy nastal vrchol knihy už poměrně brzy před koncem a v posledních stranách se pak děj pomalu uzavíral, tak zde děj graduje až do posledních stránek, kde ne úplně ukončeně skončí, takže další díl je naprostou nutností. Jediné, co musím vytknout, je právě onen konec, protože mám lehčí pochybnosti o tom, zda je něco takového vůbec fyzicky možné, takže se tu objevuje myšlenka, zda to autor přece jen nepřehnal. Ale co naplat, kniha je to jinak výborná a tak jí tento "prohřešek" odpouštím. (03. 11. 2013)

Karča24
20.06.2015 4 z 5

Druhá kniha z této trilogie mě na prvních za prvních pár stran nezaujala jako první díl, po několika stranách jsem se však opět vtáhla do děje. Larsson opravdu umí natáhnout děj, možná to je to, co mě na tom baví. Člověk otáčí stránku za stránkou, aby zjistil, kdy už se konečně něco stane, ale ono furt nic a nic a pak najednou bum, jen tak mezi řádky to tam vpadne. Hlavní zápletka byla cca po 260 stranách, ve své podstatě předchozí stránky nic tak zajímavého neobsahovaly. Nedá se však upřít smysl pro detail a popis nejrůznějšího nábytku z IKEA aj. Někomu to možná přijde zbytečné, popravdě řečeno - člověk si pak docela realisticky poskládá představivost. :) Zápletka vcelku zajímavá, kdo je Zala mě překvapilo. Díl, který se zabývá životem Lisbeth. Dozvíme se zde to, co formovalo její dnešní pohled na svět a zejména to, proč je žena, která nenávidí muže (tedy lépe řečeno ty "bad guys"). V tomto díle dokáže nevědomky dostat do problémů i tu hrstku lidí, které zná a kteří "neznají" jí. Mírně mě zarazilo, že byli vyšetřováni všichni okolo, pouze nikdo nehledal její sestru, jak ti policajti mohli vědět, že se nestýkají. :) V celém příběhu sem tam najdeme záblesky z filmu Superhrdinové nebo alespoň něco z filmů, kde se vyskytuje Jackie Chan nebo Schwarzeneger, někdy trošku přehnané, přesto to ten děj obzvláštní. Líbí se mi dvojsmyslnost názvu, který se vztahuje jak k historii Lisbeth, tak k současnosti děje. Zároveň se mi líbil ten nápad s rovnicemi. :) Po hlavní zápletce jsem jela stránku po stránce a s každým otočením jsem čekala, co přijede. Larsson umí svoje příběhy natáhnout cca na 600 stran, které reálně stačí vmáčknou tak do 300 stran, přesto bychom tam neustále našli dost "omáčky". Popravdě řečeno, to je asi to, co mě na něm baví - ten smysl pro reálný popis kdejaké blbosti a pak v jedné nebo dvou větách jen tak bokem hodí něco podstatného a pak to někdy o dalších 150 stránek rozvine.Hezké počtení :)

Michell23
10.06.2015 3 z 5

Z celé série je to nejslabší díl, ale přesto se nemůžete odrhnout, prostě musíte vědět kam se to bude ubírat a jak to vlastně dopadne. A třetí díl rozhodně stojí za to, tento přelouskat.

kachnch
04.06.2015 3 z 5

- komentář obsahuje spoilery -
Z druhého dílu Milénia mám poněkud smíšené pocity.
První polovina knížky pro mě byla zklamáním. Začátek mi přišel zbytečný, poměrně obsáhlá část o něčem, co vůbec nesouviselo s hlavním příběhem.. mělo to asi poukázat na Lisbethinu nenávist k mužům, kteří nenávidí ženy, ale přišlo mi to zkrátka zbytečné. Vývoj hlavního příběhu na mě pak působil až nepřirozeně náhodně - Mikaelovo a Lisbethino setkání ve 3 hodiny ráno, Lisbeth naštívila Daga a Miu zrovna ve chvíli, kdy tam jel Mikael, Lisbeth náhodou narazila na Bjurmana, když měl schůzi s blonďarým obrem... Bylo tu dle mého názoru až moc náhod, které příběh utvářely hrozně uměle.
Druhá část knihy to však vylepšila, po hlavním zlomu se mi líbilo, že pořád a pořád nepřicházela kapitola z Lisbethina pohledu, to čtenáře donutí číst a číst. Závěr se mi líbil, ale Lisbethino "vstaní z mrtvých" mi přišlo trošku moc - se třemi kulkami v těle (z toho jedna v lebce) a ještě se dokázala sama vyhrabat ze země a napadnout jiného člověka? No, nevím.
Nakonec se mi líbil trochu otevřený konec, který mě donutil sáhnout po dalším dílu.

kethy
27.05.2015 5 z 5

Velmi povedený další příběh z cyklu Milénium. Velmi čtivé, napínavé a dobrodružné.

dohnálci
26.05.2015 5 z 5

Suprove cteni jednim dechem. Sice se mi prvni dil libil vic, ale tenhle je taky skvely. Vrele doporucuji vsem.

nereidka
20.05.2015 4 z 5

Tato kniha byla o dost slabší, než první díl a přinutila mě si dát na chvíli od trilogie pauzu. Chvíli jsem se ztrácela v postavách a zápletka mě tolik nepohltila. Ale doporučuji.

jindrusa
11.05.2015 5 z 5

Nemám slov, jdu sáhnout po třetí knize, tahle druhá mně strhla možná ještě víc než první díl.

tygriik
23.04.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale po tom všem humbuku jsem od celé série čekala něco málo víc :/

Velká Feferona
18.04.2015 5 z 5

Já bych se k tomu nestavěla až tak nekriticky. Rozhodně to není tak kulervoucí jako první díl, ale ten kvalitativní pokles není tak výrazný, abych tomu tu jednu hvězdu sebrala. V určitém ohledu je to skoro stejně výborné jako první díl, to jistě... ale fakt je, že že ten závěr je tak trochu úlet a poněkud kazí celkový dojem.
Každopádně, třetí si určitě přečtu a moc se na něj těším.

Pralev
18.04.2015 5 z 5

Teda za ten příšerně ujetý nerealistický závěr by si ta kniha zasloužila o několik hvězdiček méně. Ale nemůžu popřít naprosto skvělých 580 stran předtím. Na rozdíl od Mužů, kteří nenávidí ženy, jsem z téhle knížky necítil tolik zaujetí jednou detektivní záhadou, místo toho je to spíš takové vyprávění, co se Lisbeth a Mikaelovi přihodilo. Ale také mě na rozdíl od prvního dílu ten druhý naprosto vtáhnul prakticky hned od první stránky a nepustil mě až do konce. Kromě příšerného konce mám však ještě jednu výtku - neustálé názvy a výčty všeho možného (od jednotlivých kusů nábytku IKEA až po Lisbethiny nákupní seznamy potravin) působily strašně rušivě.

ivanah
12.04.2015 5 z 5

Moje první koupená digitální kniha. A stála za to! Stejně jako první díl, který jsem ještě měla zapůjčený v klasické papírové podobě, a předpokládám, že i třetí. Tuto vynikající detektivní trilogii jsem prostě musela mít doma, jak se jednou začtete, tak vám nedá spát :)

Taťka Hraboš
06.04.2015 4 z 5

Překvapivě se mi tenhle díl série líbil více než ten první. Prvních asi dvěstě stran se mi ovšem táhlo, hlavně jsem nedokázal pochopit, proč zcela nedůležitá jednání hlavní hrdinky popisuje autor do takových podrobností. Koho zajímají všechny druhy nábytku, co si Salanderová koupila v Ikei, nebo všechny položky jejího nákupu potravin. Jakmile ale došlo na vraždy, rozjelo se to a docela mě to chytilo. Ale stále si myslím, že postavy knihy by mohly mít větší hloubku. Salanderovou ovšem Larsson vykreslil pěkně - až na ty super(wo)manské výkony na závěr.

Terrez93
05.04.2015 5 z 5

Tak takhle kniha mě nadchla. Přečetla jsem jí jedním dechem, bavila mě a doporučuji, moc hezky napsaná.

helenkan
14.03.2015 5 z 5

Skvělé čtení.Už se těším,až si půjčim poslední díl.

zahadum
11.03.2015 4 z 5

Druhá kniha trilógie Milénium padla. Milimetrové napredovanie kriminálnym vyšetrovaním ktoré je neuveriteľne spomalené a rozpitvané priam do morku kosti až to pôsobí miestami skutočne ako nejaký vyšetrovací spis. O to viacej zamrzí koniec ktorý je po stovkách stranách priam chirurgicky presného a opatrného postupu ukončený na tridsiatich stranách štýlom Rambo...chcelo to podľa mňa to finále zjemniť a viesť ho v duchu Lisbethiných extrémne premyslených a opatrných praktikách. Zdalo sa mi,že aj dialógy nejak viacej šuštia papierom...čo ma ale skutočne štvalo bol zbytočný a rušivý opis v tomto duchu....ľahla si rýchlo do posteli IKEA, vošiel do garáže a sadol si do auta značky SAAB , rozhliadol sa a vzal kladivo značky PUMMER, otvoril svoj palm book s 250 GB HDD a 1 GB RAM !?!?! preboha načo tieto opisy ako z reklamného letáku ?! napriek tomu som spokojný a aj keď to bolo spomalené malo to svoje čaro keď sme pátrali v pohnutej minulosti Lisbeth. Trošku si dám pauzu a potom šup šup na trojku .... vypínam svoj PC EVOLVEO s 8 GB RAM :D

Kraken126
04.03.2015

Excelentní a strhující román napsaný jedním z nejlepších spisovatelů. Velká ztráta pro všechny milovníky kvalitního detektivního žánru, že spisovatel zemřel v pouhých 50 letech.