Misery

Misery
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3069 3069

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

Maki.s
07.09.2019 5 z 5

Nešlo odtrhnout oči, King je prostě king!

Rodaw
27.08.2019 2 z 5

MISERY
Stephen King mi byl pravidelně doporučován a tak když se mi naskytla příležitost přečíst si Misery, neváhala jsem. Mohla jsem mít i další knížky od pana Kinga, ale byla jsem opatrná už na začátku a rozhodla jsem se, že napřed přečtu Misery a uvidím, kdyžtak poté vezmu další. Dobře jsem udělala, s panem Kingem totiž asi kamarádi nebudeme.:-( Opravdu mě to mrzí, jelikož jsem milovník hororů, ale prostě… ALE.. Styl psaní pana Kinga – ačkoli chápu, že jeho fanoušci a věrní čtenáři právě ten styl milují – mi absolutně nevyhovuje. Příliš popisný, omáčkový, vycpávkový, filozofický, plný metafor… Samotný námět: vězněný spisovatel a žena psychopatka – je super, ale mně zkrátka nesedlo to zpracování. Nebavilo mě, nudila jsem se… Panu Kingovi ještě úplně dveře nezavírám, plánuji přečíst Dlouhý pochod, který na mě na poličce čeká už několik let :-), ale upřímně si nemyslím, že se ze mě stane věrný čtenář pana Kinga. Ale Dlouhý pochod ještě zkusím! Pokud si Misery chcete přečíst, je velká šance, že se Vám bude líbit – 99,99% čtenářů je z ní vážně nadšených… já patřím do toho malinkatého zbytečku:) I když mně osobně knížka nesedla, jsem ráda, že jsem ji zkusila, protože je to v dnešní době už klasika a dříve či později bych se k ní během života stejně dostala. :-)
Více na mém YouTube :-).

terimila
21.08.2019 4 z 5

Jo, tak tohle se zatraceně povedlo. Zraněnej spisovatel ve spárech fanatické a šílené fanynky, která kvůli svý lásce k postavě dokáže naprosto cokoli. Skoro jsem cítila bolest, námahu a úzkost, prožívala s Paulem všecky jeho pokusy, nápady a snahy o osvobození... a pár scén mi občas dodnes zpestřuje noci ve snech. Paradoxně nikoli ty, v nichž figuruje přímo Paul; nejvíc mě pronásleduje příšerná smrt nešťastného mladého policisty. Brrrrrr. Silná knížka o obrovském šílenství a neméně obrovské touze žít.
PS: Výjimečně dobře hodnotím i film. A to se, prosím, fakt nestává často.

Princezna22
20.08.2019 4 z 5

Moc pěkné napsána kniha. Pěkná zápletka. Místy docela i krutá. U konce knihy jsem se nějak ztratila a nedokázala jsem se soustředit na jinou činnost . Doporučuji.

Dzuda
13.08.2019 5 z 5

Dokonalé! Starý dobrý King :-) mám už jich od něj přečteno cca 30, ale tohle je poprvé, kde je pořádný děj už od samotného začátku, žádné zbytečné kecy, nebo dlouhé odbočky do minulosti, jde rovnou na věc :-) A znovu mě tato kniha utvrdila v tom, že dříve psával lépe, než co vydává teď nové knihy...

Agnesita
10.08.2019 2 z 5

Kniha o ničem. :) Jo, King umí psát, ale mě to nebaví. Už mu nebudu kazit průměr. ;)

petraj30
04.08.2019 5 z 5

Napětí od začátku do konce. Annie Wilkesová mi v určitých chvílích připomínala naši sousedku:-), tak se budu mít před ní na pozoru.

Cestovatel91
03.08.2019 5 z 5

Tentokrát heslovitě: Zajímavý nápad zasazený do neobvyklého prostředí. Kvalitně propracované charakteristiky postav (Annie Wilkesová ve vás pravděpodobně vyvolá přímo odpor, nesáhli byste na ni ani tyčí na shazování letadel). Naprosto perfektní metafory a přirovnání, které dávají knize šťávu (ne že by ji neměla i bez nich), např.: Když ho bolest právě neproháněla hlubokou kamennou šedí jeho mrákot, byl jí za to ztuple vděčný, ale už se nenechal ošálit - byla tam stále a čekala, až se bude moci vrátit. Ale nebyl to pouze jeden sloupek - byly dva. Právě ty dva dřevěné pahýly v sobě nesly tu bolest, a něco uvnitř v něm vědělo, dlouho před tím, než si to dokázala uvědomit rozhodující část jeho mysli, že ty dva omlácené sloupy jsou ve skutečnosti jeho vlastní zmasakrované nohy.

Gustik5
29.07.2019 5 z 5

Jakkoli o sobě sám King říká, že konce píše nerad a příliš mu nejdou, Misery je takřka bez chybičky i v samém svém závěru. Nedá vám oddechu, dokud ji nedočtete. Za sebe mohu říci, že se jedná dosud o jednu z nejlepších knih, jakou jsem od autora četl. Doporučil bych ji všem příznivcům kvalitního hororu, ale i psychologického dramatu. A pokud jste snad od tohoto autora, který má na kontě desítky a desítky výborných titulů, ještě nic nečetli a chtěli byste začít, je Misery dost možná tou nejlepší volbou...

Swip
19.07.2019 4 z 5

Má první kniha od Kinga. Zhltnul jsem ji na dovolené skoro jedním dechem. Místy mi přišly ne úplně zdařilé "vycpávky" a do poloviny se kvůli nim děj trochu zvláštně vlekl a to i přes napětí, které postupně graduje stránku od stránky. A trochu mi občas přišlo, že se autor snaží v některých případech jen prvoplánově šokovat. Nijak významně mě zrovna tyto pasáže do děje nevtáhly. Na druhou stranu se ale jedná o knihu, která velmi zaujala a člověk na ni jen tak brzy nezapomene. Každopádně skvěle propracované postavy a především postava Annie Wilkesové a její psychopatické rysy jsou v knize zpracovány naprosto dokonale.

Margherita_N
19.07.2019 5 z 5

Skvělej psychothriller! Do toho se prostě vcítíte a mrazí vás, i když se tomu snažíte bránit. Říkáte si, je to jen knížka, jenže kolik takových věcí se skutečně děje, i horších... A tady máte psychické i fyzické týrání zblízka, proměnu, rozpad osobnosti pod vlivem tyrana, děs! Netuším, proč tomu na přebal napsali takovou anotaci, jakou napsali, kvůli ní jsem toho od knížky moc nečekala. Ale to, co jsem nakonec dostala, mě naprosto dostalo.

jan37
17.07.2019 5 z 5

TOP 5 Kinga

HaniSebi
21.06.2019 4 z 5

Nepochybně skvěle napsaná kniha, úžasně propracované postavy. Misery je první kniha, kterou jsem od autora četla (zejména kvůli nadšeným ohlasům) a rozhodně mám v plánu přečíst i další Kingovku. Na druhou stranu jsem asi čekala o trošičku víc. Doufala jsem, že se budu víc bát, čekala jsem ještě větší napětí. Něco mi prostě chybělo. A chvílemi mi děj přišel už trochu moc přehnaný, neuvěřitelný, jako snaha šokovat za každou cenu.

Listy
20.06.2019 4 z 5

Moje první Kingovka. Jsem ráda, že jsem začala právě touto knihou, která je údajně jednou z těch méně typických, a proto jsem více než zvědavá na další jiná Kingova díla. Všechny scény působily neuvěřitelně živě.
Ale zatím mě to nenadchlo až tak, abych byla absolutní fanoušek Stephana Kinga, třeba mě takto tedy pohltí jiná jeho kniha. Jsem zvědavá.

okeey
18.06.2019 5 z 5

Mistrně zpracovaný román z rukou Stephena Kinga Misery, patří podle mě mezi jeho nejlepší díla. Utrpení, zoufalství, beznaděj i dávka šílenství je nedílnou součástí tohoto díla, nejen proto vás kniha chytne a nepustí. Odhadnout chování psychicky nemocného člověka není vůbec jednoduché, proto Paul taky párkrát udělá chybu, která ho přijde velmi draho.
V poslední čtvrtině už jsem ani nedýchala. Neskutečné! Tohle si prostě musíš přečíst!

Laylak
16.06.2019 5 z 5

Tak tato kniha bola pecka! Klepala som sa vzdy, ked som sa vratila k citaniu. Hlavny hrdina a jeho pestunka mali zaujimavy vztah, pacilo sa mi, ze nas autor nechal nahliadnut do sveta spisovatelov a tomu, ako vznika kniha. Hlavnemu hrdinovi som fandila az do konca a dufala som, ze dosiahne svoju pomstu. Mraz na chrbte sa vyskytuje vzdy, ked si spomeniem na fanusicku cislo jeden.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Další z knih skvělého autora, která je jednoduše skvělá. Pocity bezmocného autora jsou ohromně popsány, stejně tak šílenství nejoddanější čtenářky. Další z knih, ke kterým se vracím. Film nebyl vůbec špatný, ale na knihu nemá.

Mišeec
09.06.2019 5 z 5

Jedna z prvních knih, co jsem od Kinga četla. Děj mě naprosto pohltil a já nemohla přestat číst! Úžasný příběh - ukrást autora a donutit ho dopsat další díly mé oblíbené série s tím, že když se mi nějaký nebude líbit, nechám ho to přepsat. :D Občas si říkám, zda autor nepíše přímo ze své zkušenosti.
Určitě doporučuji! :)

Costanzo
02.06.2019 5 z 5

Misery je kniha propracovaná do těch sebemenších detailů. Děj byl úžasně strhující, nikdy jste nevěděli, co vás čeká na další stránce. Knihu jsem musela dočíst za každou cenu, i když už byla hluboká noc, což nebyl úplně nejlepší nápad, že? Konec knihy byl sice očekávaný, ale poměrně hodně drastický. Vzhledem k tomu, že si autor byl tohoto dobře vědom, tak nám ten konec pořádně přiostřil. Zápletku totiž vymyslel do sebemenších hrůzných detailů, ze kterých mě mrazilo v zátylku...Tato kniha by rozhodně neměla chybět ve sbírce fanoušků Stephena Kinga. Za mě doporučuji a dávám plný počet.

petrarka72
28.05.2019 4 z 5

Není to nejlepší kingovka - ale je jednou z nejlepších mezi komorními verzemi psychotického pekla. A pitvání kompexu Šeherezáda jí dává další, mírně zobecňující rozměr... Přečteno poněkolikáté, ráda se tak jednou za sedm let k tomu souboji ošetřovatelky-pohanské bohyně a spisovatele-domácího mazlíčka vracím.