Miss Ex-Jugoslávie
Sofija Stefanovic
První trapas v životě zažila Sofija hned na začátku, když se v roce 1982 začala uprostřed nočního Bělehradu drát na svět. Ve městě byla kvůli výpadkům elektřiny tma a rozvrzané auto nemohlo vyjet kvůli omezeným dodávkám benzinu. A do toho hašteřiví rodiče, kteří se pohádali i cestou do porodnice. Zkrátka Balkán se vším všudy. Jugoslávie 80. let byla sice světlejším místem k životu než ostatní komunistické země, ale ani tam to svobodou nebo zbožím nepřekypovalo. A po smrti Tita se začaly dostávat na povrch spodní temné proudy, nacionalistické vášně a tenze pramenící z dědictví druhé světové války, kdy se Srbové a Chorvati vraždili navzájem. Jak to dopadlo, víme dobře. Přišly další brutální války... Tragikomické vyprávění s ironickým nadhledem o dětství a dospívání mezi dvěma světy pomáhají přenést se přes nelehkou situaci holčičky a dospívající dívky, která neví, kam patří. Do Jugoslávie? Do Austrálie? A když už má pocit, že se jí konečně podařilo zakořenit, stěhuje se opět na druhý konec světa. A tak se na její cestě k plnoletosti a pochopení svého místa a role setkáváme s postavičkami jako z Kusturicových filmů: zbraněmi řinčícími politiky, královnami krásy, kšeftsmany z jugo diaspory i prvními jugo ajťáky... A uprostřed toho panoptika se malá Sofija snaží zorientovat, zamilovává se do těch nejnevhodnějších kandidátů, poslouchá jugo rock a především… stýská se jí stejně jako všem ostatním po Jugoslávii, jaká byla.... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2020 , ZeďOriginální název:
Miss Ex-Yugoslavia, 2018
více info...
Přidat komentář
Souhlasím s tím, že se srbská autorka snaží vyprávět o dětství a dospívání mezi „dvěma světy“ s ironickým nadhledem, což mi udělalo velkou radost, protože osobně vnímám Srby, Chorvaty, Bosňáky, Albánce, jako národy, které se berou strašně vážně, patetické, neschopné sebeironie, což bylo z mého pohledu jedním z důvodů té strašné eskalace a zvěrstev, které si navzájem ve 20. století provedli. Nesouhlasím s tím, že je „skvěle“ vysvětlen konflikt, který vedl k válce v Jugoslávii v 90.letech, naopak, vysvětlení tam v podstatě nenajdete a myslím, že autorka to ani neměla v úmyslu, vždyť je ročník 1982. Ty věci jsou tam jen schématicky načrtnuty. Co už je více rozvedeno a popsáno, z pohledu emocí emigrantských Srbů je bombardování Srbska (Svazové republiky Jugoslávie) v roce 1999. Co jsem velmi ocenil byl spíše takový vhled do dětské a dospívající ženské duše, a srbské rodiny. Nejde o nějaké mistrovské literární dílo, místy je to v podstatě popis banalit, ale přijdou i vážnější rodinné chvilky, které jsou vyprávěny čtivě.
Knihu jsem cetla na zaklade toho,ze mela byt humorna. Neni. Je smutna,alespon pro me. Krome popisu zivota hlavni hrdinky je zde skvele vysvetlen konflikt,ktery vedl k valce v Jugoslavii. Ja mam s touto valkou problem neb probehla dosti nedavno a navic i blizko nas. Zasadne nectu zverstva,ktera se tam odehravala,protoze na to nemam nervy a tech lidi mi je strasne lito. V knize je jen par zminek co se delo,ale staci to. Hrdinka i cela jeji rodina mi prirostli k srdci. Kniha je uzasne ctive napsana a autorka se neboji sebeironie ani sebekritiky. Celkove jsem nadsena ac jsem nekolikrat mela co delat,abych zadrzela slzy. Vrele doporucuji k precteni, rozsirite si obzor. Jsem zvedava na dalsi počin autorky a smekám co a jak dokazala sepsat!
Miluju tu knihu. Krásný příběh, který si budu pamatovat hodně dlouho.