Mladé levy
Irwin Shaw
Mladí lvi jsou bezesporu jedním z nejzdařilejších románů o druhé světové válce. V tomto po všech stránkách realistickém díle je absurdita války ukázána z rozdílných pohledů tří mladých mužů, které doba vtáhla do válečných událostí. Se zkušenostmi vynikajícího vypravěče líčí Shaw osudy čestného a idealisticky zásadového příslušníka americké židovské menšiny a jeho přítele liberálního intelektuála v uniformě. Spletité osudy obou Američanů se naplňují v střetnutí se zfanatizovaným příslušníkem hit1erovské armády. Dílo nepodává jen strhující svědectví o zápolení dvou armád na válčišti západní Evropy a severní Afriky, ale pokouší se dopátrat politických i lidských pohnutek, jež vedly jeho hrdiny k vyznávání fašismu. 65-001-68... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1968 , Obzor (SK)Originální název:
The young lions, 1948
více info...
Přidat komentář
Po první kapitole jsem rozvažovala, jestli je tohle knížka, které chci teď věnovat svou energii. Naštěstí jsem si to rozvážila dobře. Byla by strašlivá chyba ji odložit, něco tak silného jsem dlouho nečetla. Human beings! Nemám slov.
Parádní kniha , postavy mají skvělý vývoj , Christian se stane ze slušného vojáka ve sviní co kvůli svému přežití neváha vydat své přatele SS nebo na sklonku války zastřelit američana , Noe se zásadového a čestného slušnáka stane zkušeným frontovým vojákem který pořád neváha ooložit za své kamarády život , jenom asi Michael neměl žádný hlubší vývoj , v roce 1938 je pořád idealistický trouba a na konci války se vůbec nezměnil pořád a věří ideály a snaží se najít smysl svého života ale vůbec se nevyvinul . Poslední hvězdu tomu nedám akorát za to že boje tu je doopravdy jen poskrovnu a jedna celkem nudná kapitola ve státech by klidně mohla obsahovat bitvu v ardénach která tu je bouhžel vystříhnuta
Vychází nyní hodně knih o koncentračních táborech, uprchlících, odsunech. Tohle není ten případ. Tohle je starý a dobrý válečný román. Je o vojácích a je velmi velmi dobrý. A stáří mu nijak neškodí. Hlavní postavy jsou tři, vedlejších je ještě víc a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala. Ale do všech jsem se nakonec dokázala vžít, tak dobře jsou popsané. Jsou to vojáci na obou stranách války, jsou to lidé s různou motivací, různou národností, s různým názorem, s různým životem... Rozhodně patří mezi nejlepší válečné romány, které jsem četla.
Psychologická sonda, pohled na válku očima třech charakterově zcela odlišných lidí. Příběh začíná již před válkou a tak máme možnost pomocí třech dějových linií, poznat povahové rysy všech třech hlavních hrdinů z tohoto románu. A díky válce, sledujeme jak se postupně jejich hlavní charakteristiky projevují v mravní stránce chování a jednání. I když se bezesporu jedná o válečný román, já jí vnímala pouze jako kulisu, která umožnila vyniknout změnám v chování, postoji k životu a vůbec celkově přiblížit jednotlivé vojáky na obou stranách této zbytečné války. V žádné válce nejsou vítězové a každý války chtivý jedinec by si to měl uvědomit. Knize samotné by prospělo lehké proškrtání. Některé pasáže jsou totiž velmi náročné na soustředění, protože jsou dosti popisné, ale přitom se toho zase tak moc neděje. Na druhé straně jsou zde neopakovatelné příběhy, které mi na vždy zůstanou zapsány v hlavě. Audiokniha je velice vydařená a opravdu dobře ji načetl pan Petr Neskusil.
Válečný román - a krutá obžaloba válečného násilí - a zbytečné oběti " mladých lvů "....
O tom vypovídá tato kniha mého oblíbeného autora - vyprávění vyzrálé a autentické ....
Pohled z hlediska tří mužů - Christian, Noe a Michael - různé osobnosti, různá místa válečných bojů - ale v podstatě jeden základ - přežití ....
" klidně nás nechávají stále znovu a znovu svádět stejné bitvy.... všechno zůstává stejné : písničky, uniformy, nepřátelé, porážky .... jen hroby jsou nové ...."
Noe, proč jsi nevyslyšel varování :
P. S. Drž se od vojny co nejdál. NENÍ TO PRO LIDI.
Na knihu jsem narazil úplně náhodou. Po přečtení pár stránek mě naprosto uchvátila a už nepustila. Kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější a troufám si ji srovnat s Bratrstvem neohořených. Konec je fenomenální a vykreslení jednotlivých postav (Noe, Christian a Michael) je geniální. Vím, že jsem ji nečetl naposledy!
Kombinace literárního talentu a prožitků z front druhé světové války dala vzniknout této jedinečné reportáži o duši a životě obyčejných vojáků. Prokreslení charakterů hlavních postav je tak dokonalé, že si člověk říká, že u toho autor musel být. O to více mě zklamal film, člověk má při jeho sledování neustále chuť vykřikovat "tak to přeci v knize nebylo". Odpustil bych mu, že nepostihl všechny scény, které jsou v knize i ten hollywoodský závěr, ve kterém chybí poslední sarkastická slova četaře Diestl "Welcome to Germany", ale nedokážu pochopit jak autor mohl souhlasit se změnou postavy četaře Diestla, který je přesně charakterově opačný k Diestelovi v knize a to i jeho vztah k poručíkovi Hardenburgovi. Skvělá kniha, tečka.
Jeden z nejlepších válečných románů, co jsem měl tu čest. V té spleti knih, které neustále vycházejí, vytěžujících válečnou tématiku do morku kostí, je toto kniha úplně jiného ražení. Zde nejsou na pořadu dne koncentrační tábory, zde nejsou v popředí zničené osudy bezbranných lidí, rodin, obyvatel mrazivou bezcitností nacismu. Tady jde o osudy tří mužů, kteří se, každý ze svých vlastních důvodů, stanou součástí válečné mašinérie coby zúčastnění vojáci, jehly v kupce sena. Kniha sleduje jejich život těsně před válkou, dobu kdy narukují a jejich první krůčky v armádě a to, jak válka postupně mění jejich charaktery až do dne, kdy se jejich dějové linky náhodou, na jediný, ale zásadní moment zkříží. Autor je skvělý vypravěč, literárně vyzrálý a jde o poctivé dílo z doby, kdy knihy, podle mého, ještě nepsal úplně každý, kdo "udrží pero", jak mi dnes někdy přijde.
Měl jsem v úmyslu napsat k tomuto špičkovému románu válečné literatury mnohé. Po dočtení jsem schopen napsat jen pár slov.
Pokud předpokládám, že na konci války se jednotlivé státy či národy dělí na vítěze a poražené, jak je to s jednotlivci? Z pohledu čtenáře jenž válkou neprošel, mám pocit, že jednotlivec z války v drtivé většině případů vyjde jako poražený, ať už je oficiálně na jakékoliv straně.
Tuhle knihu má smysl číst.
Kniha se mi velmi líbila. Čtivě a poutavě popsaný charakter a osudy hlavního hrdiny během války.
Z mého pohledu úžasně napsaná kniha. Považuji ji za jednu z nejlepších knih mezi válečnými romány.
Asi těžko může být téma člověka ve válce zpracováno lépe a přesvědčivěji. S napětím, odporem a pohnutím jsem sledoval, jak rychle různé typy lidí odhazují svojí civilizovanou slupku a stávají se tím, čím opravdu jsou - ať už v dobrém nebo špatném. Až drtivě popsán vývoj myšlení německého národa od frenetického nadšení, přes úpornou snahu přežít až po dokonalé odmítání všeho a to vše nezkresleně, bez zjednodušování a s plným pochopením pro slabého člověka. Naprostý vrchol válečného románu.
Skvělý válečný román. Co mě nejvíce uchvátilo byl naprosto realistický a detailní popis veškerého dění - ve válce i mimo ni. Sympatické postavy a výborné finále.
Skvělá kniha, skvělý byl i film s M. Brandem. Samozřejmě je vždy kniha podrobnější a dává prostor čtenáři si ji lépe vychutnat.
Jsou knihy které čtenáře umlčí a není schopen najít slova jakkoliv. Jen přemýšlet. To jsou Mladí lvi.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno americká literatura americká armáda
Autorovy další knížky
2006 | Mladí lvi |
1998 | Tomu dala, tomu víc |
1989 | Noční kořist |
1985 | Chléb na vodách |
1995 | Tomu málo, tomu nic |
V době, kdy Rusko bojuje proti Ukrajině se mi to čte přeci jen jinak, než kdyby byl klid zbraní... Na knize mi vyhovoval záběr od příběhů před válkou, až po válečné proměny hlavních postav. Celkově dobré a mezi tím dobrým, kvalitním několikrát ještě špičky. Ještě lepší než to dobrý. < < Máte to také tak, že v knize hledáte nějakého hrdinu, se kterým se můžete ztotožnit? Já ho našel i v tomhle kaleidoskopu postav - je jím poručík Greene.