Mlýn

Mlýn
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 973 973

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

Schary
13.02.2020 5 z 5

Kniha popisuje pohnuté osudy bratrů Hadrbolcových po celé minulé století. Přestože jejich rodina jakž takž proplula Třetí říší, komunisti jim dali dost na frak... Svůj boj za majetek vedli po Slibu otci, že si udrží mlýn a pozemky. Díky jejich neobvyklé tvrdohlavosti se jim to i částečně povedlo. Během tohoto pasivního boje za spravedlnost potkali tito dva odvážlivci spoustu zlých lidí a zažili dost hrůz... Otázkou zůstává, kde se realizují ti psychopati z věznic, výslechových místností a pracovních táborů dnes, když v padesátých létech se jich našlo tolik... A obzvlášť se mi líbil poslední odstavec knihy...citace o Čapka.

martina.culik
12.02.2020 5 z 5

Nemám moc ráda české romány z období totality. Tento mě ale chytl a nepustil.
Vyhovoval mi styl krátkých kapitol s úryvky dobových novin pro dokreslení atmosféry.

"Předsedo, Franta s Karlem nám přeorávají to jejich pole!" "Jaký jejich pole?" "No, myslím to jejich naše družstevní pole."

Pavel83
08.02.2020 5 z 5

Bratrům patří velký obdiv a autorovi velký dík za sepsání této knihy..

haki34
28.01.2020 3 z 5

poselství knihy je jasné..nezapomenout na věci, které se děly v né tak dávné minulosti...ale celkově formát a styl psaní - se mi nelíbil..od začátku jsem váhala, jestli jako fakt je tato kniha tak vysoce hodnocená..zda je tak úžasná a proč...asi lidé víc ocenili obsah než formu..jinak to nevidím..
Odstavečky/kapitolk psané velmi jednoduše..stylem pro žactvo základní školy...ano, pochopí i blbec. Ale takhle jsem si opěvovaný román nepředstavovala..navíc postavy byly pro mne velmi ploché, neosobní, k nikomu jsem si nedokázala vytvoořit vztah...slib kluků tátovi - taky takový na koleně upletený bič...
Podivíni František a Karel - opravdu na ně režim víc nemohl ? myslím, že kdyby soudruzi chtěli, mohli je zmrzačit i zabít...že to celé mohlo dopadnout mnohem hůře..jejich strach a nedůvěra vůči všemu a všem - nevěřila jsem jim to..ani tu pronikavou inteligenci...
Postava chudáka Božky mi přišla "vatózní", pro děj ničím nepřínosná...rovněž Marcela Králová..kde se vzala, tu se vzala...ona a její linka stále jsem čekla, jestli se třeba nepropojí s Vojtovou a tak pochopím její vazbu na mlýn...

Nejlepší postava pro mne byl farář Kryštof Hřib...vydal za celý zbytek účastníků...

A osud celé rodiny - taky zvláštní...když si vezmete, že jediného potomka rodiny , vzešlého ze 4 sourozenců Hadrbolcových, Vojtu opouštíme ve věku 65let bez potomků...

ano, doba byla krutá, nespravedlivá...na zvěrstva se nesmí zapomenout...dobové citáty novin taky fajn..ale čekala jsem od romáu něco víc...takhle jen můžu říct dobré....

edna084
27.01.2020 5 z 5

Kniha o Karlovi a Františkovi - bratrech - kteří dali slib. A taky o tom, že dobří lidé zůstanou dobrými a svině zůstane sviní v jakémkoliv režimu.

Hanys_
25.01.2020 5 z 5

Nejlepší knížka, kterou jsem loni (2019) četl. A že jich bylo.

eva3992
21.01.2020 4 z 5

Fascinující příběh podle skutečné události. Bratři Karel a František dají slib otci, že uchrání jejich mlýn. V té době netušili, jak těžké to bude, ale přesto pro to udělají cokoliv. Slib je slib.

Kniha nás provází od roku 1900 až do současnosti a postupně procházíme všemi důležitými mezníky naší historie – první republika, první světová i druhá světová válka, komunistické Československo, sametová revoluce,...

Setkáme se zde s vězněním kolem roku 1950, s vyvlastňováním, se zatýkáním duchovních i třeba s migrací.

Kniha je doplněna o dobové informace z novin, máme tedy přehled toho, co se kdy stalo. Děj plyne velice rychle, spíše než román to je dokumentární shrnutí, neboť postavy nejsou vykresleny do hloubky, ale i tak se mi kniha moc líbila a doporučuji přečíst každému.

„Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo...“

JessieEx
18.01.2020 2 z 5

Bohužel vůbec nechápu vysoké hodnocení knížky a neztotožňuji se s ním. Přitom většinou to mám přesně naopak, leccos se mi velmi líbí i když to má nízké hodnocení.
Bohužel Mlýn mě zklamal. Je natolik dokumentární, že už jsem měla pocit, že přichází o beletristickou formu. Toto bylo spíš učebnicové.
Za co dávám hvězdičky, čeho si cením, byly krátké novinové vsuvky a celkově informace, které mi připomněly už dávno zapomenuté události dějin. Dějepis mě nikdy moc nebavil, nemám na to paměť, takže zajímavostí spousta.
Bohužel forma absolutně ubila obsah.
Jako učebnice dějepisu nebo text dokumentující historii jednoho mlýna ano. Ale jako román NE! Jsem možná náročnější ale kratičké kapitoly s všeříkajícím názvem a ploché postavy bez života mi nestačí. Konec jsem četla už jen v rychlosti. Škoda námětu.

kopretitinka
15.01.2020 5 z 5

Krásný, smutný a obohacující příběh. Forma, kterou autor zvolil (styl psaní, kratší kapitoly s nadpisem, autentické novinové články té doby apod.) mi pomohla orientovat se v časové ose (první republika, protektorát, 2.sv.válka, nástup komunismu, okupace ...). Jinak pocitově : Mrazilo mě, když jsem knihu zavřela a uvědomila si, že ještě nedávno v takové realitě žili i mí blízcí, prarodiče, rodiče. O to víc si vážím současné doby - ať už lidi nadávají jak chtějí.

juliesze
08.01.2020 5 z 5

Já jsem si tu formu ale úplně zamilovala. Příběh vystavěný jako novinové články. Za mě nová verze relativně často využívaného historického motivu a vývoje v České republice. Co mi zase o trochu otevřelo oči byly ty děsivé pracovní tábory. Vlastně se o nich moc nikde nemluví. Popisují se hrůzy války, totalitních procesů a podobně, ale o tomhle jsem v klasické beletrii moc často nečetla. Měla by to být povinná četba pro děti ve škole. A to v rámci novodobých dějin. Skvělé.

Vakalik
04.01.2020 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem v roce 2019 četla. Bratrská láska a snaha za každou cenu dodržet slib otci, i za cenu vlastního nepohodlí. Kniha se zabývá převážně popisem děje a tehdejší doby, neobsahuje psychologický rozbor postav. I tak děj krásně plyne a čtenář je natěšený, co bude dál.

adoli
28.12.2019 5 z 5

Velmi zvláštní kniha. Z literárního hlediska je příběh jednoduchý, nejde do hloubky, nezabývá se psychologií postav. Hodnota knihy je však někde jinde. Na pozadí osudu dvou bratrů je zmapováno celé dvacáté století ve vší své syrovosti a krutosti. O to víc dojímá odvaha a zatvrzelost bratrů splnit slib daný otci. Myslím, že by si měl přečíst každý, abychom nezapomněli.

Marta13
27.12.2019 5 z 5

Tak to byla jedna z nejlepších knih co jsem četla. Děj měl spád a byl bohužel pravdivý... Jsem moc ráda, že tu dobu jsem zažila pouze velmi krátce.

St.Evelin
25.12.2019 4 z 5

Dva bratři, neústupní ve svých názorech, neskloněni před komunistickým režimem, dali slib svému otci. A sliby se mají plnit. Nejen i Vánocích. A o tom celá kniha vlastně je. O slibu a jednom rodinném mlýnu. O lidské povaze na pozadí komunismu.
Krásná a něžná kniha ???? možná jsem na měkko v tomto vánočním období, ale tato kniha, byť na pozadí totalitního režimu, mě hladila po duši. Ve své podstatě je kniha o lasce a rodinné sounáležitosti v rodině.
Osobně kvituji fakt, že historické dějiny nejsou popisovány až moc detailně a myslím, že by se kniha mohla objevit i v osnovách - jazyk je jednoduchý, postavy nejsou složité (trošku mi teda u bratrů vadilo, že jsou vlastně ÚPLNĚ stejní - je to vůbec možné?), dějová linka je přímá, nic zamotaného.

hrebmi
13.12.2019 5 z 5

Neskutečný a přitom skutečný příběh. Deníková forma mně nevadila,titulky z RP (těch "velkých" novin, jak se dočtete) postupně zevšedněly a přeskakoval jsem je, asi jako většina lidí, je jich moc. Ale autor si mne naprosto získal svojí humornou formou, nejen když popisuje švejkování na obou stranách barikády, ale i hutnými shrnujícími poznámkami k právě panujícímu režimu, často skrze "životní moudrost" postaviček v hospodě. Rozhodně knihu doporučuji jako repetitorium moderních dějin české společnosti a jako povinnou četbu pro všechna polistopadová mláďata.

Evaho73
13.11.2019 5 z 5

Mlýn je mimoriadne literárne dielo a bezkonkurenčne najlepšia kniha, ktorú som tento rok zatiaľ prečítala.
Minulosť je nemenná a návrat späť  prostredníctvom tejto knihy mi poskytol na mnohé udalostí úplne iný pohľad.
Každá doba prináša určitú demagógiu, nakoniec to bolo pekne vykreslené aj v knihe, ale tej komunistickej sa asi dlho nič nevyrovná...
Autor dômyselným spôsobom prepojil reálne dejiny a vymyslený príbeh rodiny, ktorej bol dlhé desaťročia skoro jediným zdrojom obživy starý mlýn, polia a les.
Dvaja bratia, dvaja čudáci, ktorí dali iba sľub svojmu otcovi a tento i nakoniec dodržali.
Pre mňa boli machri aj v tom, že si stále udržali svoju tvár a toho mladšieho nezlomila ani dlho očakávaná sloboda.
ODPORÚČAM !!!
⭐⭐⭐⭐⭐

Limonadovyjoe
12.11.2019 5 z 5

"Vojto, a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne...Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."

Kniha o jednom mlýnu, jedné rodině a jednom slibu. O tom, že dát slib není jen tak."
"Nikdo si to už neumí představit a nikomu se o tom už nechce přemýšlet. Nikdo z dnešní mladé generace by neuvěřil vyprávění Františka a Karla o tom, čeho může být člověk schopen , co se může stát , když si lidé dobrovolně a demokraticky zvolí systém, který umožní vládnout psychoaptům a zrůdám. Je to dobře, že dnes žijeme v jiném světě."
Jsem ráda, že jsem se narodila až na konci knihy a teď,když slavíme 30 let svobody je perfektní čas na přečtení knihy.

Pomyslně bych knihu věnovala všem těm, kteří snad zapomněli a i dnes jsou schopni hlásat, že za Komančů bylo lepši a jsou schopni dále volit KSČM.

evavolavka
12.11.2019

odložila jsem v začátku, nudný.

Cornelie
12.11.2019 3 z 5

Knížku jsem četla na doporučení. Určitě poučná, ale už bych se k ní nevrátila,ale nelituji. Trochu mi vadilo, že je psaná v třetí osobě.

orinka3
04.11.2019 5 z 5

Unikátní kniha, četba jakoby načasovaná na správnou dobu. Neúmyslně. Půjčila jsem si ji náhodou, a čtu ji před blížícím se výročím Listopadu. Dočetla jsem bez dechu. Jsem pamětník, velmi oceňuji členění kapitol podle roků. Také aktuální titulky z Rudého Práva jsou výborným prostředkem osvěžení paměti. Dva neústupní bratři procházejí historií nesehnutí, aniž by si své hrdinství uvědomovali. Kdyby to nebylo tolik vážné a tragické, člověk by se občas i zasmál jejich jakoby "švejkování". Také hlouposti, zabedněnosti a podlézavosti těch, kdo si chtěli v socialismu udržet pozice. Skvělá knížka, velká poklona autorovi. I když současnosti hodně vytýkám, stejně tak vytýkám i nedávné minulosti. A souhlasím s citátem na konci knihy - Karel Čapek má velkou pravdu.... a ještě mi napadlo: kniha je ve své podstatě oslavou rodinné soudržnosti a odpovědnosti k ní. V dnešní době honby za kariérou a mamonem je úžasné číst o lidech, kteří žijí proto, aby dodržovali slib a záleží jim na daném slovu.