Mlýn

Mlýn
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 1005 1005

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

Katerina015
18.06.2020 5 z 5

Vyborna kniha... Tu si proste musite precist

AlbionFoxyFox
18.06.2020 5 z 5

Skvěle napsaný silný příběh, kniha měla spád, díky krátkým kapitolám se nedala odložit, protože přece stihnu přečíst ještě jednu, ne? Trošku mě mrzelo, že první polovina století utekla tak rychle, ale je mi jasné, že jádro mělo být po roce 1948. Jako učitelka dějepisu bych tuto knihu nejraději viděla jako běžnou součást výuky, na příbězích, jako byl tento, člověk nejlépe pochopí danou dobu a co ty velké historické události z učebnice vlastně znamenaly pro obyčejného člověka, který má své přednosti i neduhy.

Runinka
06.06.2020 5 z 5

Paráda, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Claricia
25.05.2020 5 z 5

Knížku jsem si půjčila v knihovně poté, co jsem na ni náhodou narazila při hledání literatury k poválečné době. Ze začátku jsem se nebyla schopná začíst - krátké faktické odstavce mi nesedly.

Někdy kolem roku 1940 se to začalo lámat. A od roku 1971 jsem knížku dočetla na jeden zátah.

Téma mi hodně rezonuje - s tím, jak je spoustě lidí jedno, co se děje kolem nich, hlavně když oni sami mají pokoj. Bratři takoví také byli - ale vlastně nebyli, protože to, co se kolem nich dělo, jim pokoj nedalo. Je neskutečné, co všechno můžou lidé vydržet. Co všechno se dělo nejen v 50. letech, ale i v letech pozdějších.

A za přečtení rozhodně stojí záznam z kroniky obce Hoslovice z roku 1955: https://digi.ceskearchivy.cz/90006/281/1032/780/58/0

Dandulka
24.05.2020 4 z 5

Docela to ušlo, ale já tuhle tématiku moc nemusím. Zase jeden ublížený..... Navzdory tomu měla kniha docela spád, byla i čtivá. Sice až potom, co jsem si zvykla na její uspořádání, ale ano, šlo to. Jen za výběr tématu nedávám pátou hvězdičku.

Jurfinka
22.05.2020 5 z 5

Výborna kniha, perfektně napsána... Jedna z nejlepších...

Eeli
21.05.2020 5 z 5

Hodnotná kniha o skutečném osudu bratrů Harantových (v knize Hadrbolcovi) a jejich odhodlání a síle čelit nástrahám doby i společnosti. Navíc je úžasným dokladem jedné ze smutných etap české historie.

dadahot
19.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha.

HDosoudilová
16.05.2020 5 z 5

Skvělé! Na tuto knihu jsem se těšila a také mě velmi bavila. A klidně bych ji zařadila do povinné četby. jelikož zrovna to poválečné období se na školách tak moc neprobírá. Musím přiznat, že jsem se tady dozvěděla spoustu informací a hlavně mi to dávalo smysl. Moc se mi líbily články z Rudého práva, díky kterým se čtenář více orientoval.
Co se týče bratrů Hadrbolcových, od začátku jsem jim neskutečně fandila a doufala jsem, že si mlýn uchrání. A že to opravdu neměli lehké. Tak nějak jsem měla pořád pocit, že jsem součástí děje a nebo že je to realita, kterou sleduji z dáli. Tak skvěle je podle mě kniha napsaná. A i přesto, že se v ději pořád objevovaly nové a nové postavy, neměla jsem problém s orientací v nich. Kniha krásně plynula a já jí nemám co vytknout. Naopak vřele doporučuji.

Katka2382
01.05.2020 2 z 5

No upřímně řečeno jsem od této knihy čekala mnohem víc.Přečetla jsem spousty knih vyprávějící o 50-tých letech a na téhle je poznat že to není vyprávění přímých účastníků.

Susan94
19.04.2020 3 z 5

Opravdu mě bohužel příběh nezasáhl tolik, jak jsem očekávala. Pro mě to bylo bohužel příliš dlouhé, prostě natahování děje. Rozumím, že autor chtěl opravdu detailně zachytit celý příběh jedné rodiny. Výtahy článků z každého roku mi přišli zajímavé. Ale jinak pro mě průměrné...

broskev28
16.04.2020 4 z 5

Tak jsem se konečně rozhoupala a přečetla. Asi už taky patřím mezi čtenáře, kteří jsou těmito tématy přesyceni, tím spíš, že jsem část té doby odžila. Navíc jsem četla Habermannův mlýn (narodila jsem se kousek od něj), ovšem tahle knížka pro mě byla velkým zklamáním.
Naopak Vaněčkův Mlýn mě mile překvapil. Pročetla jsem spoustu komentářů a podepsala bych se především pod řádky, které napsali AltaMari, Tatrman, Lenka27, Foks a snimcibdim. Jednoduché a primitivní (pro někoho až příliš), žádný psychologický ponor (a pro někoho tudíž ploché postavy), taková trochu zajímavější - a místy drsnější, říkám já - učebnice poválečných dějin ČSSR. Souhlasím, ale vůbec mi to nevadí, naopak. Často se zamýšlím nad tématy "povinné četby" a tahle kniha by mladým čtenářům určitě dala víc než suchopárné učebnice novodobých dějin (pokud na ně vůbec dojde). S postavami, jakkoli jsou schematické a jednoduché, si čtenář příběh prožije a zapamatuje (neříkám pochopí, protože pochopit se nedá).
A co mě osobně překvapilo nejvíc: ačkoli v příběhu není nouze o zlé a surové scény, přesto z něj nemám pocit vzteku, bezmoci a znechucení lidstvem jako takovým. Spíš naopak, připadá mi, že autor většinu postav sice pojal možná ploše a zjednodušeně, ale ne striktně černobíle, ne optikou oni - my (alespoň o to usiloval, i když to nebylo možné vždy). Nelze přehlédnout občasný humorný tón, mírný nadhled a ironii; možná jako výsledek zmiňované inteligence obou hlavních postav?
Každopádně jsem ráda, že ji máme v knihovně, já ji určitě našim čtenářům doporučím.

Mira7
15.04.2020 5 z 5

Napsat krátký komentář je pro mne docela obtížné. Novodobou českou literární tvorbu příliš nesleduji, proto jsem ke knize přistoupil v duchu hesla "počkáme a uvidíme". Tak hluboký a silný příběh jsem nečekal. Není to jen příběh dvou nezlomných, ale téměř sociologická / historická sonda do jednoho století. Trpkost, hrůzné události / nejen / 50. let a humor. K tomu úryvky z Rudého práva. Knihu určitě doporučuji přečíst.

wiana82
07.04.2020 5 z 5

Já jsem nadšená, zařadila bych jako povinnou četbu k maturitě. Hezky zpracovaných 100 let naší země z pohledu vlastníků mlýna. Zvlášť komunistický režim a čeho byl schopný. Úryvky z Rudého práva jsou děsivé z toho pohledu, že to mysleli úplně vážně. Příběh Karla, Františka a faráře Hřiba mě zasáhl, zvlášť Karlova věta, když padl komunismus: Vojto a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne...

lenin83
26.03.2020

S nadšením jsem otevřela, protože téma je pro mě zajímavé. A zase rychle zavřela. Zpracování knihy, členění kapitol, vypravěčský styl, vše mi přišlo na závažnost obsahu strašně povrchní a ploché. Strohost mě zaráží. Nejde se začíst. Literatura faktu?

Barča9
26.03.2020 5 z 5

Silný příběh o mlýnu, dvou bratrech a jednom slibu. Jen mě mrzí,že nenašli pokračovatele a tím vše končí.
Určitě doporučuji-přečteno jedním dechem ;)

dachi
15.03.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Bylo mi smutno z toho čeho jsou lidé schopni kvůli penězům a majetku. Určitě by si měli přečíst knihu lidé co rádi hlásí "zlatí komunisti".

jana14
08.03.2020 2 z 5

Námět knihy je velmi závažný. Ale myslím, že už nastala doba, kdy bychom mohli pouze nestát se smeknutým kloboukem před knihami, které si vzaly za námět závažná témata, jako je holocaust, gulag, komunistický totalitní režim či domácí násilí, drogy a pod. Musíme rozlišovat, zda se jedná o osobní svědectví přímého účastníka. Tam potom nehledám vysoké literární kvality, ale beru je, jaké jsou, tak nějak lidsky. Je to pro mne jenom literatura faktu. Ale když se jedná o román, očekávám určitou úroveň zpracování. Hrůzné skutečnosti nejsou omluvou. Proto hodnotím Mlýn nižším počtem hvězd.

Racík
04.03.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, dost netradičně zpracovaný. Větší část knihy se četla opravdu dobře, i když to občas působilo zkratkovitě. Zřejmě to byl autorův záměr. Když se rozepsal a do příběhu jsem se ponořila, přišlo najednou "bum" a děj byl přetržen zprávami z denního tisku.
Trochu mi vadily hodně konkrétní a popisné názvy kapitol, ze kterých vyplývá, co se dál bude dít. Určitě ale stojí tato kniha za přečtení.

BobaKozu
27.02.2020 4 z 5

Zajímavé téma, zajímavé zpracování. Ocenila jsem přímočarost vyprávění bez košatých souvětí, která člověk musí pročítat několikrát, protože se uprostřed věty ztratí. Byla to pro mě osvěžující změna. Co mi trošku vadilo byly názvy kapitol, které předem prozrazovaly, co se stane.