Ekhö: Zrcadlový svět 7 a 8
Christophe Arleston
Modrá Crew - světové komiksy česky série
< 18. díl >
Bude to sexy, bude to akční, bude to zábavné! Pokračování příběhu z alternativní Země, ve které místo letadel lítají draci. Mravena se tentokrát vydává do nejvíc cool místa na světě – Londýna! Metro, tajní agenti, punkové skupiny, minisukně… a záhada ztraceného čaje. A vzápětí se Mravena vrací zpátky do New Yorku, aby zjistila, co se skrývá v kanalizaci (kromě obřích krokodýlů, samozřejmě).... celý text
Přidat komentář
Ilustrace za plný počet hvězdiček, ale scénář jak v první části, tak druhé, je postaven na vodě.... čaji .... víně. A pak se na to nabalí spousta druhotných věcí ze světa Ekhö, takže to zase zachrání Barbucci se svým rozverným stylem a Lebreton to krásně dobarví. Ocenil jsem "Sex Pistols", ale škoda, že šlo jen o okrajovou záležitost. Sherlock Holmes, byl vyloženě na tlak. V druhé části se mi líbily sirény s chobotnicí a všechno to jelo v takovém pohodovém módu. Dokud jsem se v jednom momentě nezarazil a koukal na okénko, jestli vidím dobře. Jako o nic nejde. Okrajová záležitost s menším zabitím, ale tady mě to překvapilo. Vlastně mě to zaujalo, než že by se to tam nehodilo. Abych to, ale uzavřel. Jak už jsem zmiňoval, nebýt kresby, tak je to slabé.
Autoři opět dokazují, že zásobu bláznivých nápadů ještě zdaleka nevyčerpali a obě epizody jsou opět zábavné. Pravda, na můj vkus jsou některé erotické vsuvky už poněkud vynucené, ale na rozdíl od 6.dílu v předchozí knize je děj už zase trochu bohatší.
Odvazový Londýn
V Londýně dochází čaj a Mravena musí zjistit, kdo krade zásilky z ciziny. Dostane se mezi squattery a zažije pořádný odvaz i s kocovinou. Navíc plné super narážek na známé knihy a seriály..
Siréna z Manhattanu
Mravena jde na večeři a prásk, zase má v hlavě někoho cizího. Snaží se zjistit, co se stalo a komu a pátrání ji zavede do vinného sklepa a pak ještě dál… Dostane se až na charitativní akci plnou významných a bohatých lidí.
Návrat do Ekhö je jako návrat domů. Fungování světa Ekhö sice už bylo objasněno v předchozím díle, a proto už je tato epizoda poněkud natahována, avšak díky oblíbeným postavám a velké spoustě popkulturních narážek stojí i tato za přečtení, ať už jen ze sentimentálních důvodů.
Sérii Ekhö mám rád už od prvního čísla. Sedí mi úžasná kresba Alessandra Barbucciho a v zásadě mi sedí i humor. Tentokrát mi sice chvíli trvalo, než jsem se naladil na tu správnou vlnu, ale potom už jsem si to opět užíval. První příběh z Londýna je v prvé řadě jedna velká vlna popkulturních odkazů a výjimečně zde nejde o vyšetřování vraždy. K té dojde až ve druhém příběhu z Manhattanu a záporák je tentokrát ještě neobvyklejší, než kdy dřív.
Svět Ekho mne baví, ale čím dál více je to vykrádání sebe sama. Odkazy na různé reálie jsou stále fajn, ale samotné příběhy byly bez větší invence. Kresba je stále výborná, světy jsou barvité a plné života a nápaditých detailů, to pro mne tentokráte bylo hlavní plus knihy, ale příběhově pro mne spíše zklamání.
Vzhledem k tomu, že jsem jednotlivé díly Ekhö četl s časovými rozestupy, bavil jsem se u toho vesměs podobně, jako dříve. Děj se ale nikam neposouvá a kvalita tak jde pomalinku dolů. Autor by to měl již radši začít uzavírat, protože v rámci série nechci pouze sledovat, jak vypadají fantastické variace jednotlivých známých míst.
Zatím asi nejslabší svazek Ekhö
Vrátili jsme se k "detektivce", která nás provázela prvními dvěma svazky. .
Londýnský příběh byl fajn, spousta narážek na kulturu, Gringottova banka, The Beatles a další, jen od začátku nebylo moc těžké přijít na to kdo je padouch.
Další kousek nás zavedl zpátky do New Yorku a bylo tu zase to stejné jako dříve, do Mraveny vstoupí někdo nedávno zemřelý a už se vezeme.
Ale nechci být jen negativní a proto čtenáře ujistím, že dle mého názoru má tento svět ještě pořád co nabídnout, jen musí autoři trochu popustit pud fantazii:)
Poprvé jsem byl z návštěvy Ekhö mírně zklamán. Anglickou kulturu, potažmo Londýn, mám moc rád a pobavili mě narážky na Gringottovu banku nebo butik "Sex" Malcolma McLarena a Vivienne Westwoodé. Vlastně poprvé také Mravena nemusela hostovat ve svém těle žádnou jinou entitu, ale jen sama sebe. I když po požití LSD, což bylo celkem osvěžující. Jenže celá zápletka se ztrácením se čaje jako hlavní linka moc neobstála. A to samé se dá říct i o příběhu o ochutnávači vín z New Yorku, vrcholícím dosti bizardním soubojem obřích monster. Naštěstí kresba je pořád hravá a já si další sešit určitě koupím.
Ekhö: Zrcadlový svět je zatiaľ s každým dielom o niečo horší ako naposledy. Prvé diely z tohto čudného fantasy sveta sú však plné humoru, hravosti a nápadov a ak nebudete veľmi nároční na zápletky, ktoré sa v tých posledných dieloch Arlestonovi až tak nevydarili, tak sa budete dostatočne dobre baviť. Barbucciho kresba je skvelá a hlavne vďaka nej to ešte stále stojí za pozornosť.
Už z toho nejsem tak odvázanej jako z předchozích dílů, ale pořád je to příjemná četba. Baví mě ta zeměpisná složka, jak člověk může luštit prostředí a hledat v něm narážky na náš svět a různý vtípky, a taky rozpoznávání zrcadlovejch protějšků známejch postav z naší reality. Chybí mi tam větší špičkování mezi Jurijem a Mravenou, přál bych si, aby to další díly trochu osvěžily, ale určitě po nich zase sáhnu.
Autorovy další knížky
2016 | Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 |
2017 | Ekhö: Zrcadlový svět 3 a 4 |
2003 | Zatrollená historie |
2004 | Okultní oheň |
2018 | Ekhö: Zrcadlový svět 5 a 6 |
Je to nějaké slabší