Morální zvíře
Robert Wright
Víte, jak jsme svázáni vlastní biologickou podstatou? Co chtějí ženy a co muži? Je v nás zakódován sklon k romantická lásce? Co je špatného na mnohoienství? Z obsahu: Sex, milování, láska – Světice a děvka – Darwin se žení – Nešťastně provdané ženy – Je svědomí tvárné – Závody ve zbrojení – Tajemství královny Viktorie – Jak přichází zármutek – Jaké poučení z toho všeho plyne „Darwin strávil celá svá léta za svobodna bez pohlavního styku. Co stačí k tomu, aby se vzrušil muž, který má za sebou tak dlouhé odříkání? Když loď Beagle přistála v Peru, viděl Darwin elegantní dámy zahalené závojem odkrývajícím pouze jedno oko. Jak ale napsal, „za takových okolností je to jediné oko tak černé a jiskřivé a má takové možnosti pohybu a výrazu, že jeho účinek je opravdu mohutný“. Není překvapující, že když se mu dostala na dosah Emma Wedgwoodová s odkrytým celým obličejem, s tělem, které mu mělo brzy patřit, začal Darwin slintat.“ Musíme si ale znovu uvědomit, že nám přirozený výběr nikdy nesliboval procházku růžovým sadem. „Nechce", abychom byli šťastní. „Chce", abychom se co nejvíce pomnožili.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 1995 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
The Moral Animal: Why We Are the Way We Are: The New Science of Evolutionary Psychology, 1994
více info...
Přidat komentář
Je to skvělá kniha. A docela náročná. Mám radost z vysokého hodnocení. Ale podle mě to Wright zkazil. Jsou to dvě knihy v jedné. Buď měl psát o původu morálky nebo o Darwinovi. Ne oboje zároveň.
Na Darwinovi ilustruje morální chování vycházející z evoluční biologie. Popisuje dobu, kdy Darwin žil. A do toho vysvětluje původ morálky obecně. Oboje spojil do jedné knihy a nepovedlo se to.
Myšlenková nit je náhodně přerušovaná Darwinovým životem. Wright odbíhá od tématu, aby se k němu náhodně vracel. To ztěžuje čtení. Je to mnohem náročnější než třeba knihy od D. Morrise.
Některé jeho teorie logicky odmítá. Psal to o 20 let později. Matt Ridley je také přístupnější. Původ ctnosti mě nebavil, ale Červená královna je dobrá. Zde se špatně usuzuje, co z toho všeho je podstatné.
Wright toho na čtenáře hrne moc. Čerpá z více než tří set knih. Budu se k tomu muset vrátit. Je to těžkopádné. Zdaleka jsem si toho neodnesl tolik, kolik jsem očekával. Odskoky k Darwinovi mně vadily.
Jeho život znám. Číst to znovu nebavilo. Jinak určitě doporučuju. Často se objevují názory, že jsme od přírody sobečtí. Wright podobné názory vyvrací. Bez morálního chování by lidská společnost nefungovala.
Evolučně by neobstála. Určitá míra altruismu se evolučně prosadila a my jsme to zdědili. Je užitečné tyhle věci znát. Přirozené vlastnosti člověka musí dávat smysl z pohledu biologie i evoluce.
Z obojího plyne evoluční psychologie. Wright se mohl opřít o genetiku a fungování DNA, ale prakticky to vynechal. Občas zabrousil do biochemie mozku. Dotkl se funkce serotoninu. Jinak si vystačil s Darwinovou teorií.
Někdy narazil na její nedostatky. Je dobré chápat, že evoluce je dokázaná. Není to hypotéza. Používá termín nový darwinismus. Ten je údajně pravicový. Jakože zlý. Cože?! Asi to je ovlivněné americkou kulturou.
Wright pochází z fundamentálního prostředí, které už v Evropě nemáme. V USA až do roku 1984 mohl být v učebnicích kreacionismus. A pak mi vadily odbočky od biologie. Snaha jí vysvětlit všechno, mi přijde marná.
Dřív nebo později se musíte obrátit na psychologii či sociologii. To natáhlo knihu na 400 stran. Jsou lidé, kteří se diví Wrightově obhajobě náboženství v Evoluci boha. Ale už tady se náboženství zastává.
Přirozená morálka nestačí. Ušlechtilý divoch neexistuje. Je to filozofická blbost. Náboženství tento problém efektivně řeší. Mám dojem, že Evoluce boha na tuhle knihu myšlenkově navazuje.
Všichni slavní filozofové a intelektuálové, kteří tvrdili, že člověk je v základu špatný, skončili na smeťáku dějin. Děkuji pane Wright. Akorát by to chtělo lepší formu. A vynechat Darwina.
Nevýhoda je, že je to 30 let stará evoluční biologie. Pokud je Darwin váš oblíbený akční hrdina, tak rozhodně doporučuju. 85% 4,5*
Tím, že jsem četla dříve Ridleyho Červenou královnu, tak už jsem mnoho myšlenek znala. Tato kniha je ale ještě o něco zábavnější! Pojednává o životě Darwina, o přírodním výběru a ukáže vám, proč jsou lidé nevěrní, proč máme kulturně nejpřijímanější monogamii a jaké jsou lidské sexuální strategie.
Boldricku - tak som druhou ženou, ktorá Morálni zvíře
´dočetla´ a bola to po čítaní prác od Fransa de Waala (a i. evolučných biológov, sociobiológov, evolučných etikov...) zas paráda...
Štítky knihy
morálka darwinismus sociobiologie vývojová psychologie evoluční psychologie lidské chování, etologie člověkaAutorovy další knížky
2002 | Morální zvíře |
2011 | Evoluce boha |
2011 | Víc než nic |
Jedna z pouhých dvou knih, které jsem začal číst znovu okamžitě poté, co jsem je dočetl poprvé (ta druhá byl Dawkinsův Sobecký gen). Naprosto zásadní a skvěle napsaná "učebnice" evoluční psychologie - a to je autor novinář! Smekám!