Mrtvá na pranýři
Milan Růžička
Staré české přísloví praví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V případě násilné smrti mladé učitelky a nenápadného ředitele vlastivědného muzea se toto pořekadlo vyplnilo doslova děsivě a idylické prostředí malého šumavského městečka se promění v místo naplněné strachem a vzájemným podezíráním. Mikuláš Kameník, který se s přítelkyní Lucií přistěhoval do malé osady nad městem teprve před pár týdny, musí co nejrychleji najít rafinovaného pachatele, aby ochránil sebe i svou rodinu. Vraždy jsou totiž spáchány obzvlášť brutálním způsobem a odkazují na místní zvláštnost – Kohoutí kříže...... celý text
Přidat komentář
Tato detektivka je třetím pokračováním příběhu Mikuláše a Lucie. Odehrává se na šumavě kde se přestěhovali z Prahy a opět řeší příběh který je provázán z dobou tvrdé totality. Konec je docela tristní ale perfektně sedí na dnešní dobu.
Po přečtení jsem si uvědomila, že způsob ukončení detektivky, používaný řadou autorů, kde příslušný detektiv v závěru seznámí zúčastněné a čtenáře s tím, kdo je pachatelem zločinu, jak a proč jej spáchal, má něco do sebe, i když se z románu nakonec vyklubal spíš politický thriller. Osoba pachatele patří mezi vedlejší osoby, nijak výrazně se v románu nevyskytuje a alespoň mne jeho totožnost překvapila a musela jsem trochu bádat, kdo že to vlastně je. Proč, tím mně jak, zavraždil dvě osoby a o život dalších osob usiloval, v podstatě vysvětleno není. Mimochodem v románu je spousta gramatických chyb. To už neexistují korektoři?
Nudný a zbytečně rozvláčný příběh, který nezaujal (dočtela jsem s vypětím sil). Rozhodně nesplnil to, co jsem podle anotace na obálce očekávala.
Hlavní postavy z „Jedna mrtvola navíc“ a „Odkaz mrtvého kostelníka“, Mikuláš Kameník s přítelkyní Lucií se odstěhují z Prahy do šumavského městečka Krásné Hory.
Setkávají se zde s intrikami a korupcí městských zastupitelů, končícími vraždami, téměř vše zdárně objasní.
Kniha mne ničím nezaujala. Hlavní hrdinové jsou nesympatičtí. Co policie pane autore? Jen označí místo činu, které pak střeží..? Neni to trochu málo? Spíš dobrodružné pátrání...ale dekektivka? Nikoli.
Tahle "původní česká detektivka" je mezi ostatními doslova pecka. Jedná se spíše o český thriller. Jde celkově o hodně zdařilé počtení, v mém případě prázdninové. A to mě ani moc nevzrušovaly časté chybky ve shodě přísudku s podmětem a v koncovkách přídavných jmen.
Tato česká krimi mě moc nezaujala. Celé mi to přišlo moc rozvláčné a tak trochu "o ničem". Mikuláš a Lucie mi navíc byli dost nesympatičtí. Takže jsem měla docela problém knížku dočíst.
Stejně jako předchozí autorovy knihy, tak i tato je napínavá a velmi čtivá. Místy nabírá detektivka prvky thrilleru, nechybí tu ani (černý) humor a rozřešení doslova na samotném konci...
Pranýř za městem je hodně zvláštní. Měl by se nacházet tam, kde se pohybuje nejvíce lidí, aby byl všem na očích. Místo mrtvoly bych k němu připoutala korektora textu. Důvod jeho pranýřování by byl na rozdíl od nebožky každému hned jasný. Podivností je v knize mnohem více, a to ve fungování úřadů a institucí, v těžko uvěřitelném jednání postav i v samotném ději, který často postrádá logiku. K nepřehlednosti přispívá i snaha autora utajit před čtenáři totožnost zločinců až do samého konce, ačkoliv osobám v příběhu je již známa.