Mŕtve duše

Mŕtve duše
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422357/bmid_mrtve-duse-ehk-422357.jpg 5 1462 1462

Pri rutinných archeologických vykopávkach sa nájdu ľudské kosti a pole v oblasti Black Country sa pre detektívku Kim Stonovú odrazu stane komplexným miestom činu. Po hlbšej forenznej analýze vyjde najavo, že v hrobe sa nachádza viac ako iba jedna obeť. Telá sú zahalené hrôzostrašným tajomstvom, čo dokazujú stopy po guľkách i pasciach na zver. Kim musí pri vyšetrovaní spolupracovaťs detektívom Travisom, s ktorým sa nerozišli práve v dobrom. Obaja postupne odkrývajú záhadné vzťahy rodín, ktoré vlastnia pozemky s nájdenými kosťami. Kim sa naplno sústredí na jeden z najkomplikovanejších prípadov svojej kariéry a jej tím sa zatiaľ ocitá vo víre nechutných zločinov z nenávisti. Pravda bola doteraz hlboko pochovaná pod zemou, no už viac sa ukrývať nedá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Dead Souls, 2017

chamyl
09.10.2023 2 z 5

Zklamání.
Vcelku zajímavý příběh degradovaný dnes moderním nediskriminačním moralizováním.

(SPOILER)
Umělý konflikt mezi hlavními vyšetřovateli a stejně tak jejich umělé spojení do případu, abychom celou dobu věděli, že na konci bude vše OK. Navíc ve chvíli, kdy si oba chtějí vysvětlit podstatu svého nedorozumění, musí bezodkladně běžet do pitevny, protože jim to nařídí lékařka, která něco "zjistila". U 30 let starých ostatků jde bezpochyby o minuty, a tak je samozřejmé, že si to oba hlavní hrdinové nevysvětlí, aby byl čtenář "napnutý" co nejdéle.
Rasisté jsou odporní, ovšem ti, kteří se k "jiným" chovají bez rozdílu jsou ještě horší, protože si bezpochyby kompenzují svoje černá (nebo bílá) svědomí.
"Elitní" inspektorka zvrací z 30 let starých ostatků, protože oběti byly zabity kvůli rase. Po tolika případech bych čekal větší odolnost. Rasistická vražda a její provedení je podle mne přitom stejně odporná, jako další úchylné pohnutky: pedofilie, nekrofilie, sadismus, žárlivost, pomsta, majetek a mnoho dalších.
Závěrečné akční rozuzlení jako obvykle proti všem předpisům, logice i pudu sebezáchovy bez asistence zásahovky.

85098211
16.09.2023 5 z 5

Je opravdu možné a reálné pravdu pohřbít tak hluboko, aby ji nikdy nikdo neobjevil? Samozřejmě záleží na tom, o co jde. Ale když se jedná o násilný čin, jako je vražda, už to tak jednoduché nebude. No ale zase na druhé straně by (asi) neměla Kim Stoneová a její kolegové co řešit ;-).
Kniha začíná nálezem starých kosterních pozůstatků a poměrně záhy se ukáže, že mrtví nezemřeli přirozenou smrtí. Vyšetřování tedy může začít a Kim je okolnostmi donucená spolupracovat se svým (mírně řečeno) neoblíbeným kolegou Travisem. A to pochopitelně povede ke komplikacím a různým nedorozuměním... Případ jako takový je ovšem zajímavý, i když mne osobně téma rasismu zrovna moc nebere ;-). Přesto hodnotím plným počtem, protože kniha jako taková je opět neskutečně čtivá - a jak je u autorky obvyklé, také výborně napsaná ;-).

Lucy
06.09.2023 5 z 5

Opět povedený díl s Kim . Mě fakt tahle inspektorka baví , i její povaha.
Díl je zaměřený na rasismus , je hrozné , když se zamyslím , že se tohle v dnešní době může opravdu dít, jen kvůli barvě pleti, či orientaci, vyznání ??..
Každopádně opět čtivé, napětí až do konce, ten to díl mě bavil trochu více než minulý - doporučuji .

Iva095
04.09.2023 5 z 5

Jediný s kým jsem měla problém byl Travis, ten mi ale vůbec nesednul. Ale jinak zase skvělý, čtivý a napínavý příběh. Naprostá spokojenost.

Abikk
01.09.2023 4 z 5

Vynikající poslouchání. Napínavé a ožehavé téma rasismu, které není zase až tak výjimečné. Připadá mi ale, že nám Kim začíná měknout :o)

Evuše
30.08.2023 5 z 5

Pohřbená pravda je šestý díl detektivky z pera Angely Marsonsové, v němž se inspektorka Kim Stoneová musí vypořádat s případem, který ji zavede do minulosti. Pohřbená pravda je napínavý a čtivý příběh, který fanouškům série Kim Stoneové určitě přijde vhod.

Klady:
Napínavý a čtivý příběh
Podrobný popis vyšetřování
Kritický pohled na současnou společnost
Zápory:
Některé postavy jsou trochu stereotypní
Některé části děje jsou až příliš předvídatelné
Konec je trochu uspěchaný

Žanek_Hantec
26.08.2023 5 z 5

Lepší bichla než ta minulá. Celá série nadprůměr, teda zatím...

KatkaK13
02.08.2023 3 z 5

Tak mně tato kniha úplně nesedla. Dávám 3 hvězdy. Od A. Marson jsem četla více knih, píše dobře, poutavě a dám šanci dalším dílům.

namornice
27.07.2023

Na každý nový díl se vždycky těším a nikdy nejsem zklamaná. Marsonsová píše moc dobře a poutavě a interpretace
Jitky Ježkové je taky vždy dokonalá.

Mirek240
26.07.2023 5 z 5

Tato serie se cte opravdu skoro sama. Pribeh opet mel sve nezadrzitelne tempo, zdanlive nesouvisejici pripady, tema, ktere je bohuzel aktualni, kraticke kapitoly. Me kniha opravdu bavila a to je to hlavni :)

zd0981
19.07.2023 3 z 5

A zase...
Zhruba do poloviny dobré, čtivé, věrohodné. Potom autorka začne zabrušovat do aktivismu a zakončí to takovým nějakým podivným nevěrohodným závěrem...

Timkim
10.07.2023 5 z 5

Zajímavé téma, zajímavé a hlavně napínavě podané. V dnešní době stále aktuální a přijde mi že i mediálně podporované. Nenávist lidí vůči ostatním kvůli jejich víře, smýšlení, barvě pleti....nejhorší na tom bude to, že se schovávají pod rouškou dobra a správnosti. Plný počet hvězd.

lucie1744
19.05.2023 4 z 5

Další díl, co mě velmi bavil. Opět čtivé a napínavé.

Denisa232623
18.05.2023 2 z 5

Asi půjdu proti davu, ale za mě nejslabší díl.. Zbytečně moc postav, zase opakované téma pěstounství atd. Asi už je toho příliš. Barva pleti se řeší v médiích, televize to chrlí do všech stran a ještě je to i v knihách. Určitě je důležité upozorňovat na to, že barva pleti z nás nedělá ani lepšího ani horšího člověka a to stejné je i se sexuální orientací. Ale čeho je moc, toho je příliš a přijde mi, že tyhle témata teď převládají všude a zbytečně moc.
Každopádně už se těším, až si otevřu pokračování případů s protivkou Kim Stoneovou.

Miro67
12.03.2023 4 z 5

Opět čtivé, neodložitelné. Tentokrát to chtělo více soustředění, při dvojím vyšetřování bylo i mnoho obětí s hůře zapamatovatelnými jmény. Ale i to mělo svůj důvod. Zvolené téma je asi adekvátní dnešní době. Je k nevíře, kam až je lidská nenávist schopna dojít. A s úsilím Kim, Travise a obou týmů největší měrou k vyřešení případu pomohla forenzní doktorka A.

Karoley
06.03.2023 5 z 5

Protože pravdu, až doteď pohřbenou a právě vykopanou, už nelze skrýt...

Konečně jsem se pustila do detektivní série s Kim Stoneovou, lákala mě už delší dobu.
Šestý případ opět skvělý! Kim se tentokrát musí obejít bez svého týmu, je nucena spolupracovat s nepřátelským inspektorem Tomem Travisem. Případů se řeší hned několik, ale nakonec vše do sebe hezky zapadne. V tomto díle dostane víc prostoru Stacey, dozvíme se i něco z její minulosti.
Přečteno za dva dny, už na mě v knihovně čeká další díl! Tahle série mi nedá spát, dokud ji nedočtu :)

mysce
30.01.2023 5 z 5

Kim je dočasně odvelena ke spolupráci s týmem inspektora Travise. Atmosféra interakce s bývalým kolegou vnáší do knihy skvělou dynamiku.
Zajímavé je také samostatné vyšetřování osiřelého týmu. Pouští se do hrůzných případů se společným jmenovatelem, kterým je nenávist ke všemu odlišnému. Sympatické postavy z týmu inspektorky Kim dostaly větší prostor a my jsme se o nich dozvěděli něco nového. V příběhu vynikla postava IT specialistky, Stancey, pouštějící se do samostatného pátrání.
Nervy drásající příběh má několik dějových linek, které se nakonec propojí a vyústí v neuvěřitelně napínavý a dramatický zážitek.
Pokud si chcete přečíst do detailu propracovanou a výtečně napsanou detektivku, tak rozhodně doporučuji!

KatChiss
23.01.2023 4 z 5

“Pravdu, až doteď pohřbenou a právě vykopanou, už nelze skrýt…”

V šestém případu se Kim Stoneová musí vypořádat s nelehkou situací - musí spolupracovat s bývalým parťákem, se kterým se nerozešla úplně v dobrém. Navíc bez svého týmu. Vyšetřují případ starých kosterních ostatků nalezených v hrobě. Po podrobném průzkumu odhalí, že oběti nezemřely přirozenou smrtí.
V tomto díle jsou vedena vyšetřování hned dvě, což není typické a vyžaduje více soustředění. Byla jsem ráda, že Stacey dostala více prostoru, protože se stala mou oblíbenou postavou. Dozvěděli jsme se více o její minulosti. Oceňuji, že se dílo zabývalo rasistickou tematikou a poukázalo na všemožné předsudky.
Příběh byl tentokrát temnější a mnohem reálnější. Audioknihu namluvila Jitka Ježková, což je moje nejoblíbenější narátorka. Ano, budu to stále opakovat.

Marsí5
08.01.2023

(SPOILER) Další příběh, další spokojenost :-)
Oproti jiným vyšetřováním má v tomto případě čtenář navrch a kousky skládanky se mu pospojují dříve než všem členům všech týmů. Jo, jo.... Kdyby spolu kolegové hned mluvili... :-D Autorka velmi dobře předvedla, jak je důležité komunikovat a předávat si informace :-)
Velmi dobrý příběh, i když s poměrně drsným a hrůzu nahánějícím tématem.

ElikaS
30.12.2022 5 z 5

Příběhy Kim mě stále baví. Tady jsem si chvilku musela zvykat na to, že jsou vedena 2 oddělená vyšetřování, ale celkem rychle jsem si přivykla.
Celkem se mi líbila interakce mezi Travisem a Kim a doufám, že se s Travisem ještě potkáme.
Byla jsem ráda, že Stacey dostala více prostoru, jen mě trochu zklamala, zrovns od ní bych čekala větší týmovost.
Samotné vyšetřování me bavilo, bylo originální, napínavé a hodně drsné.