Můj život a Adolf Loos
Elsie Altmann-Loos
Ve svých velmi osobních vzpomínkách vykresluje Elsie Altmann-Loos s jemnými nuancemi obraz architekta Adolfa Loose, jak ho poznala v soukromí, ale i obraz celé epochy… Vídeň, Paříž a Côte dAzur jsou zastávky na jejich společné cestě, k jejich každodennímu životu patřili významní současníci jako Peter Altenberg, Karl Kraus či Oskar Kokoschka.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2014 , PragmaOriginální název:
Mein Leben mit Adolf Loos, 2014
více info...
Přidat komentář
Literárně ani historicky ani umělecky mi to nic nedalo. Styl je dost ubohý, informačně bída (někdo to správně nazval v komentáři chaosem). Žila s ním příliš krátce, o minulosti nevěděla nic, jen co jí řekl, a minimálně o dětství a mládí toho bylo pomálu a velice jednostranně. Je to vlastně spíš o ní, koneckonců v titulu už to jasně a pravdivě zazní. 50%
Dnes celosvětově uznávaný architekt, spisovatel a reformátor života Adolf Loos (1870-1933) se v roce 1919 oženil s o 30 let mladší Elsie Altmann (1899 - 1984). Tato tanečnice získala vzdělání na progresivní Swarzwaldské škole, na níž vyučoval i A.Loos. Žili spolu 6 let a pak se rozvedli. Po smrti A.Loose jí po něm vzniklo dědictví (r.1933). Ve svých vzpomínkách Elsie vypráví o svém muži, tehdejším životě i významných osobnostech její doby.
Asi nelze čekat objektivní popis Adolfa Loose, ačkoli ani Elsie svého bývalého manžela nevykresluje vždy jen v superlativech. Loosova práce je v těchto vzpomínkách upozaděna víc, než třeba ve vyprávění Claire Beck, ale o to více je čtenář vtažen do pro nás již dnes nepředstavitelného života v polovině dvacátých let minulého století. Jak je patrno již z názorů Loose na stavby a jejich využití, i v soukromém životě to byl očividně dost svérázný člověk, se kterým byl život jistě náročný, avšak rozhodně ne nudný :)
Trochu chaos. Místy příjemné čtení, určitě otevřené, ale povrchní. Opravdu svérázná a osobitá postava Adolfa Loose, dokonalého samorosta, který se neohlížel na konvence. A k tomu jedna malá roztomilá tanečnice.
Hodně zvláštní portrét muže, který byl ve své době nepochopen, opovrhován a vysmíván, zatímco dnes je považován za jednoho z ikonických představitelů světové architektury. Vzpomínky jeho druhé ženy jsou hodně osobní, hodně sebestředné, ignorují fakta, kloužou po povrchu a prakticky se vůbec nezabývají Loosovým dílem. Dozvíte se víc o tom, jaké si nechával šít obleky, jak cestoval a co rád jedl, než které budovy postavil a odkud pocházely jeho originální nápady. Elsie psala své vzpomínky na sklonku života a tomu i odpovídá styl jejího vyprávění – vykresluje Loosův portrét ze vzpomínek nikoliv z faktů, jmen a dat.
Pokud to není vaše první setkání se slavným architektem, bude kniha příjemným a zajímavým doplněním.
Velmi mile napsaná kniha. Popis A. Loose je skvělý, ač skvělý stavitel, naprosto nepoužitelný pro normální vztah a život. Líbilo se mi, že některé popisy postav ihned dokončila, co se s nimi dále stalo, smrt, okolnosti a pak pokračovala v příběhu.... kniha mně nadchla.
Výborný pohled na životní styl nejen vídeňské bohémské společnosti. Adolf Loos musel být pro mladé dívky velmi přitažlivý, ale nedivím se, že se od něj odpoutaly, jakmile pobraly více rozumu. I přes občasný chaos v chronologii vyprávění se kniha pěkně čte.
Ke knize jsem se dostala náhodou (darem). Popravdě se přiznám, že životopisy příliš nečtu, a zejména se nezajímám o architekturu. Nicméně kniha byla velmi čtivá, ačkoliv autorka často v kapitolách přeskakovala místně i časově v příběhu. Popisuje nejenom svůj život, ale i společné zážitky ze soužití a manželství s Adolfem Loosem, který byl ve své době velmi kontroverzní osobou svými názory, stylem života, architektonickými koncepcemi i výběrem milenek a manželek. Doporučuji k přečtení, zajímavé. Lehce bulvární, ale pro ty, kteří úplně neočekávají nějaké architektonické popisky, skvělá kniha.