Murtagh

Murtagh
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545785/bmid_murtagh.jpg 4 215 215

Legenda pokračuje. Vráťte sa do sveta Eragona a Dračích jazdcov! Na svete už nie je bezpečné miesto pre Dračieho jazdca Murtagha a jeho draka Tŕňa. Zlý kráľ bol zvrhnutý a oni musia čeliť následkom činov, ktoré vykonali v prospech jeho hrôzovlády. Stali sa z nich nenávidení vydedenci. Po celej krajine sa navyše začínajú šíriť zvesti o praskajúcej zemi a vo vzduchu sa vznáša zápach síry. Zdá sa, že v tieňoch Alagaëzie sa skrýva čosi zlé. A tak sa začína cesta do známych i neznámych krajov, kde budú Murtagh a Tŕň nútení použiť všetky svoje zbrane a silu, aby našli a prekabátili tajomnú čarodejnicu. Čarodejnicu, ktorá je oveľa mocnejšia, než sa zdá... Majster rozprávač Christopher Paolini prináša ohromujúci epický fantasy príbeh, ktorý sa odohráva rok po udalostiach cyklu Odkaz Dračích jazdcov.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 15.11.2024
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Bude vydáno: , Fragment (SK)

Murtagh, 2023

arsidark
včera 3 z 5

Noo lepší jak sci-fi které Paoliny vyplodil, přesto tomu chyběla trocha lehkosti krerou jsme znali u Eragona. Jsem zvědavá na další díly :D když nic jiného super pro bichlomily.

Krabat13
16.10.2024 2 z 5

(SPOILER) No, rozporuplné... Na jednu stranu část knihy svižná, občas zajímavé budování světa, hrdina sympatický, střídavě vycházející pokusy o práci s těžkými psychologickými tématy PTSD, úzkostí, etc...

Ale děsně mi chyběl nějaký výraznější zásah korektora a proškrtání zejména pasáží, kdy jsou protagonisté vězněni. Část knihy působí jako torture porno, jiné části zase jako špatně psaná počítačová hra - "musíš se dostat za zamčené dveře, ALE tam Tě pustí jen až zabiješ velkou rybu, ALE tu můžeš chytit jen na šupinu, kterou musíš tady vykopat".

Závěrečný střet postupně se třemi různými antagonisty plus nějaká ta zmutovaná zlá zvířena taky spíš nudí, a znovu se nám tu objevuje klasický neduh "když se vracíme do settingu po tom, co bylo velké zlo poraženo, napíšeme tam ještě větší zlo, které stálo tajně za tím prvním, to koukáte, čtenáři, že?".

Gl4dr
30.09.2024 4 z 5

(SPOILER) Dobře takže to nějak rozepíšu a sepíšu, protože tohle musí ze mě ven.

Na Murtagha jsem se neskutečně těšil. Na Eragonovi a jeho putování jsem vyrostl a mám ho přečteného dokola tipnu třeba 20x (a to jsem ještě podrazil když započítám audioknihy). No a co jsem dostal?
V první řadě je nutné zmínit, že i podle autorova vyjádření se nejedná o pokračování, je to lehký spinoff, který by měl být volnou přípravou na plnohodnotné pokračování.
Je to super, nebudeme si nic nalhávat, Paolini ví jak v tom chodit a komu sedne jeho psaní bude nadšený. Co jsem tak pročítal předchozí komentáře kolegů spolučtenářů, mě naopak první půlka s volnějším tempem vyhovovala. Nenudil jsem se ani chvilku, Co se týče druhé půlky ta mi naopak přišla místy zbytečně vleklá a táhlá.

shrnu to do několika bodů

+ Temnější, syrovější a drsnější příběh než hlavní tetralogie
+ téma strachu, fobií a sebepoznání je podle mě velmi aktuální a dobře zpracované
+ Murtagh si backstory bezesporu zasloužil a je to příjemný vhled do jeho složité osobnosti
+ překvapivě dobře se autor popral s koncepcí světa, kdy do příběhu zvládl přidat spoustu nového a zároveň nerozbil nic z hlavní linie
+ i když se v příběhu objeví snad jen jedna postava z hlavní linie (pominu-li hlavní duo) v knize je sympatický počet easter-eggů.

- dle mého touto knihou autor hodně rozbil powerscale světa jako takového který nastínil v hlavní tetralogii
- Murtagh je prostě plačka, po tolika letech pořád fňuká, že s ním život vy*ebal
- na mě bylo brutálně moc retrospektiv, v tomto měřítku bych spíš ocenil úvodních pár kapitol "prequel" než tolik vzpomínek, rozbílejo mi to hlavní linii příběhu
- naprosto otřesný cliff-hanger na konci, takhle moc otevřeně jako kdyby chyběl kapitola jsem dlouho knihu končit neviděl.

Naprosto mimo body, tohle jsou věci co neovlivňují mé hodnocení knihy protože tak budu mít jen já. Trn, je zde naprosto úžasná postava. Má hloubku, osobnost, své strachy a názory. To se čte parádně. Nicméně i v souvislosti s tím jsem měl problémy //////SPOILER\\\\\\ se čtením pasáže o jeho mučení v rukách Galbatorixe, násilí na mláďatech se nečte dobře snad nikde, ale tady mi to brnkalo na nějakou hlubší notu a takovou chuť knihu odložit jsem už opravdu dlouho neměl. Ještě si tu rýpnu do toho bodu s powerscalingem, který jsem zmínil výš. Ano já vím že Murtagh přišel o převážnou většinu moci rychlosti i síly s tím, že se vzdal Eldunarí, ale...... To že v podstatě nic v tomto příběhu nezvládl bez obrovských problémů mi přijde prostě špatně. Je to kruci-mísa jezdec, ty už ze samotné podstaty by měli být na obrovské výši oproti zbytku populace. Spoustukrát jsou vyzdvihovány Murtaghovy duševní schopnosti a přitom má takové problémy bránit se členovi Du Vrangr Gata, u které bylo několikrát zmíněno že nijak nevynikají. A poslední věc, samotné vize u Draumar a Bachel mi přišla repetitivní jako prase, kdyby ta pasáž byla zkrácená o 3 kapitoly nestalo by se vůbec nic, postava je perfektně napsaný záporák a spolehlivě jsem jí nenáviděl po prvních pár kapitolách, ale děj mi prostě přišel táhlý.

Závěrem. Murtagh rozhodně stojí za přečtení, ale určitě to pro mě nebude na bázi pravidelného re-readingu jako zbytek série.
Knihu bych ocenil na slušných 7,5/10. Kniha má dost much, ale pořád je to pekelně čtivé a skvěle napsané dobrodružství. Těším se kam se příběh vyvine dál.

Z1PPCZ
25.09.2024 3 z 5

(SPOILER) Po Murtaghovi jsem sáhl téměř okamžitě po vydání českého překladu.
Odkaz dračích jezdců jsem poprvé četl na přelomu základní a střední školy. Tehdy mě velice bavil. Následný rereading o 15 let později už byl o trochu horší.

Murtagh je podle mě skvělý plnohodnotný návrat do Alagaësie. On i Trn mají za sebou obtížnou minulost, se kterou se musí vypořádat.
Oba dokážou děj knihy utáhnout sami. Jediné, co jim trochu hází klacky pod nohy je Paoliniho typický slowbuilding. Ale s tím jsem tu knihu už kupoval
Líbilo se mi, že Murtagh nebyl přesílený a ne v každé situaci se mohl spolehnout na magii a schopnosti jezdce. Přeci jen, přišel o svá eldunarí, takže jeho oslabení mělo lorový význam.

I tak se ale první polovina knihy neskutečně táhla. V tomhle opravdu nejsem Paoliniho fanoušek. Druhá půlka už fungovala lépe a Bachel, jako hlavní záporák, byla u mě na jedničku.

Medlyn
25.09.2024 4 z 5

Ráda bych uvítala 6. díl a pak i 7. atd. Stále pěkné čtení, v mém případě poslouchání audia v podání Martina Stránského.

KnihoMorka
22.09.2024 5 z 5

prahnu po dalším díle

AnoMANder
20.09.2024 3 z 5

Návrat do Alagaësie je fajn, příběh nepřímo navazuje na předchozí tetralogii, hlavní hrdina je Murtagh, také kvituji, samotný příběh je zajímavý a má rychlý spád. Ale styl psaní mě tak nějak vrátil do let, kdy jsem četl Eragona. Čekal jsem vypsanější styl, možná víc psychologický, tajemný.
Také chování Murtagha je "zvláštní". Hodně si stěžuje na osud, svá trápení, ale když má možnost "šplhnout si", tak jde do akce naslepo a na vlastní pěst.
Oceňuji, že i Trn má své chyby, obavy, noční můry.
Zakončení má svůj šarm, i když má Murtagh na konci štěstí snad celé Alagaësie. Jsem zvědavý na další osudy Draumar.

marra82
18.09.2024

Už to tu někde zaznělo- Murtagh je plačka, měl strašnej život a hrozně rád se v tom nimrá (číst tohle v kombinaci s Náhradníkem od prince Harryho je o pořádnou migrénu). Začátek (nebo spíš první polovina knihy) je koncipovaná jako hra- Murtagh někam jde, tam se něco stane, někoho random potká, kdo mu něco řekne nebo mu něco předá, a Murtagh takhle stoupá z levelu do levelu (sem tam si zafňuká, sem tam dostane na budku) až dojde tam, kam chodit neměl a tam teprve začne nějaký to drama a pořádná mela. A tahle druhá polovina knihy je autorsky mnohem zajímavější a hlavně čtenářsky vděčnější. Jde samozřejmě o to, aby postava Murtagha prošla v rámci ságy nějakou tou evolucí (a cestou dostala párkrát pořádně na budku...Paolini má postavu Murtagha zjevně rád, takže ho nechá pořádně progrilovat) jenže co naplat, nejlepší postava ságy je ta, která prodělala naprosto přirozený a pochopitelný vývoj (a ani si při tom moc nezafňukala), a sice Roran. Ten kdyby dostal draka a uměl kouzlit, můžou se Eragon s Murtaghem jít klouzat.
Ale jo..jinak jsem rád že sága pokračuje i s celou spoustou pitomostí ("tichá" ozvěna která se nese "celou" chodbou a ještě se několikrát odrazí, atd atd)..

manteca8619
16.09.2024 5 z 5

Už jsem si říkala, že se dal Paolini na dráhu scifi a pověsil fantasy na hřebík a hele ho. Konečně jsem se mohla vrátit do Alagaësie. Tahle čarovná země mi chyběla. A jelikož jsem spíše fanda záporáků tak kniha Murtagh je pro mě jako splněný sen. Tohle není prokračování knih o Eragonovi jak se může zdát. Murtagh se potlouká zemí i se svým drakem Trnem a vyhýbá se lidem. Při svých cestách ale narazí na zvěsti o nějaké čarodějnici. A nebyl by to Murtagh aby se tomu nepostavil čelem a nevydal se přes celou zem přijít záhadám na kloub.
Příběh je plný akce, napětí, záhad, magie a to vše je schované za závojem s "vůní" síry. Rozhodně doporučuji všem fanouškům Dračích jezdců.
Kniha opět obsahuje mapu země a slovník jazyků.

Dominique27
15.09.2024 4 z 5

Je hezké být zpátky v Alagaësii. Konečně Murtagh dostal pořádný příběh. Jeho postava si ho zasloužila. Paolini dospěl a s ním i hlavní hrdina. Murtagh je komplikovanější a má větší hloubku než Eragon. Trn je sympaťák. Na původní tetralogii se odkazuje tak akorát. Fanouška to potěší a nováčka snad příliš nezmátne. Kniha by mohla mít o něco víc děje a akce. Určitě ale nenudí a je zajímavé a osvěžující, že jedním z ústředních témat této fantasy je psychologie a niterní prožívání. Těším se na pokračování, ať už to bude znova hlavně o Murtaghovi, nebo se vrátíme do Alagaësie se vším všudy.

JustVea
13.09.2024 5 z 5

O této knize jsem hodně slyšela. Stejně tak o Eragonovi. Netušila jsem, do čeho se pouštím. Slyšela jsem jen kladné ohlasy na Murtagha a tak jsem si řekla, že to zkusím. Ačkoliv ze začátku to pro mě bylo velmi matoucí a neznámé, během chvilky jsem se do knihy skutečně začetla. Hlavní hrdina a jeho drak mi byli sympatičtí a to ještě umocnilo touhu dozvědět se, co bude dál. Knihy s hlavním hrdinou, jakožto psancem, jsou mi blízké. Ráda sleduji, jak se probíjí životem, když je proti nim celý svět. A tady tomu nebylo jinak. Kniha mě tolik nadchla, že se pouštím do doplnění znalostí ohledně Eragona.

Tiny24
13.09.2024 1 z 5

I když si odmyslím výplň v podobě první poloviny knihy, tak je to stejně pěkná nuda. Paolini se za těch mnoho let nikam neposunul, stále nepochopitelné chovaní postav, nezajímavé popisy, nepřátelé, jako z dětských pohádek (obří ryba- vážně?), neustálé brnkání na nostalgickou notu a hlavní hrdina, který při každé příležitosti dostane na prdel, i když je to dračí jezdec, tedy jeden z nejmocnějších lidi v Alagaesii. Čekal jsem od dospělejšího autora dospělejší dílo, ale nic takového jsem rozhodně nedostal.

Mikky01
10.09.2024 5 z 5

Paolini nás po dlouhých letech znovu vtahuje do světa Alagaësie a tentokrát skrze postavu, která dlouho zůstávala zahalená stíny. Čekal jsem od jeho příběhu mnohé, ale co jsem dostal, předčilo veškerá má očekávání. Tohle není jen další kapitola ve světě dračích jezdců, tohle je temný epos o boji s vnitřními démony, hledání vlastní cesty a především o dračí duši, která se odráží ve všem, co Paolini vytvořil.

Alagaësie je v Murtaghovi jiná, syrovější, temnější. Jakoby po porážce Galbatorixe zůstaly stíny, které nyní začínají probublávat na povrch. Paolini nám předkládá svět plný bolesti a tajemství, kde je každá volba otázkou morálky a hrdinství a ne vždy se vyplatí. A v centru toho všeho stojí Murtagh - postava, kolem které se stále točí spousty otázek. Jak má najít své místo na světě, když tolikrát zradil sebe i své nejbližší?

A draci… ach, draci! V knize se snoubí jejich moudrost a majestát s brutální silou a divokostí. Dračí přítomnost není jen magická, je skutečná, hmatatelná. Navíc zde máme nové draky, nové legendy a stará tajemství, která dávají Alagaësii zcela nový rozměr.

Co mě opravdu překvapilo, byla hloubka, do které se Paolini tentokrát pustil. Už to není jen o boji dobra se zlem, ale o vykoupení, odpuštění a přijetí minulosti. Autor mistrně balancuje mezi velkolepými bitvami a tichými momenty, které mě nutí nad knihou stále přemýšlet.

Murtagh je pro mě nečekaně silné dílo, které nejen rozšiřuje svět Eragona, ale nabízí něco mnohem hlubšího. Paolini dokázal, že nezůstal jen autorem jedné úspěšné ságy, ale že jeho fantazie má stále co nabídnout.

Kniha má více jak 600 stran, takže budete mít o zábavu na nějakou dobu vystaráno.

Moje hodnocení 10/10

Pro více recenzí můžete navštívit můj profil na instagramu scorpio_mikky

Radovan_R
09.09.2024 4 z 5

Po letech další kniha z Alagaësie. Sám autor říká, že je to pátá kniha o Alagaësii. ale není to pátý díl Inheritance - ten má teprve přijít.
Obsah knihy by se dal popsat pár větami, proto je úžasné, jak z toho autor dokáže vytěžit šest stovek stran příběhu. Začátek je trochu nejasný - děj začíná jednou z povídek z Poutníka, čarodějnice a červa, nicméně to zřejmě není samotný počátek - nikde není vysvětleno, proč se Murtagh začal zajímat o podivné věci, kolem kterých se další děj točí. Nicméně to nijak zvlášť nevadí.
Děj pak pokračuje stylem jeden průšvih za druhým a člověk se může divit, jaktože je Murtagh tak nezničitelný - ale kdyby nebyl, byla by kniha dost krátká.
Hlavní část příběhu je až nervy drásající, když je hlavní hrdina i s drakem opět zotročen a čtenář si říká, že tohle už na další straně musí dopadnout špatně. Naštěstí se tak nestalo a můžeme se těšit na další příběhy. Za mě skvělé pokračování, kde nahlédneme hluboko do nitra jedné z hlavních postav celé série.
Při čtení se doporučuje mít po ruce kapesník pro otírání zpoceného čela.

Hor89
07.09.2024 2 z 5

Autor se po letech vrátil do Alagaësie, a i když jsem od knihy moc nečekal (jen oddechovou fanstasy), román mě dost zklamal. Murtagh byl v původní tetralogii zajímavá postava, ale zde občas až moc připomíná Eragona, a má problém skoro v každém boji, přestože je skvěle trénovaný a jezdec k tomu. Děj je hrozně natahovaný (seškrtání o třetinu by knize hodně prospělo) a plný nepříliš zajímavé vaty. První polovina příběhu je hodně slabá (celou část s "rybařením" měl autorovi někdo rozmluvit), kniha mě začala bavit až kolem poloviny a pak na konci - který byl sice plný klišé, ale přečetl jsem ho na jeden zátah. Malé plus za flashbacky z Mutaghovy minulosti - ty nejsou špatné, kdyby byla podobně napsaná celá kniha, hodnotil bych ji výrazně lépe. Celkově slabé dvě hvězdy.

TBRbezkonce
03.09.2024 4 z 5

Je to určitě knížka, od které jsem měla určitá očekávání. Do jistý míry je splnila, ale.... no
Autor se snaží o vznešený styl psaní, možná trochu napodobit Pána prstenů nebo starobylou ságu, a ne vždycky se mu to dařilo. Někdy to bylo super, ale jindy to zbytečně natahovalo děj. Podivná přirovnání, zbytečné okolnosti... Prostě něco co k YA úplně nepatří (není to čistá YA, ale urč. část publika rozhodně je). Nicméně za to strhávám jenom jednu hvězdičku.
Co zase bylo super, jsou postavy a ta jejich propracovanost. Duo Murtagh a Trn je skvělý. Bachel, ke které se vlastně dostáváme až v polovině knihy je taky výborně napsaná a celá ta kniha dává vlastně smysl.
Takže za mě určitě, jen se připravit na ten styl. Začala jsem to číst taky kvůli Nasuadě. A byla tam? Tak si to přečtěte:))

Áňa 998
29.08.2024 3 z 5

Série Odkaz dračích jezdců neodmyslitelně patří k mému dětství. Doma jí četla ségra a o několik let později i já. Nádherné obálky, jednoduché ale jasné, do toho pořádné bichle a uvnitř fantasy příběh s draky, ze země Alagaësie. Do teď si pamatuju její mapu v knize a jak jsem v ní hledala místa z příběhu!
Co jsem sérii četla, to už je pár let zpátky, rozhodně více než deset. Říkala jsem si, jak se mi všechno vybaví, spojí... A já do příběhu Murtagha a jeho draka Trna zapluju. No, to se bohužel nestalo. Můj mozek tuto sérii asi vypustil a já si vzpomněla jen na pár hlavních prvků v příběhu.
Proto jsme se s Murtaghem prala. A víte co? Už dlouho jsem v ruce neměla knihu, ze které bych měla tak rozporuplné emoce. Byla místa, která se mi líbila a já četla rychle, ale pak byly části, kdy jsem vyloženě od knihy odcházela a vracela se s velkým sebezapřením. A tahle cesta trvala cca 2 měsíce.
Co se týká postav, Murtagh mě docela zklamal. Čekala jsem od něj jako od dračího jezdce čekala víc. Víc síly, víc něčeho, co dělá hlavní postavu postavou.
Co jsem na knize ale poznávala, je to, jak Christopher Paolini píše. Mazlí se s dějem, nebojí se svět nafukovat, žije v něm.
Murtagha musím hodnotit spíše jako průměr. Rozhodně ale nad ním nelámu hůl. Můj problém asi byl v nepamatování si původní série. Tu bych si ráda přečetla znovu a pak dala ještě šanci Murtaghovi. A kdo ví, třeba napíšu recenzi znovu, více nadšenou. Zatím za mě tedy horská dráha.

Ha-nulka
24.08.2024

Kniha se četla dobře, ale ten děj mi přišel zmatený a ne všechno bylo vysvětleno a ne všechno jsem chápala

Scorpio7
18.08.2024 1 z 5

Četla jsem jako první knihu ze série, předchozí díla ne.
Začátek příběhu dost nezáživný, spoustu věcí se "okecává" a jsou v něm mraky zbytečných informací (ostatně ale i ve zbytku knihy, i když v menším množství).
Po úvodu se mi stále nedařilo začíst, příběh měl kostrbatou strukturu, postavy neměly hloubku a příběhová linka sama o sobě také příliš nezaujala.
Autorův styl psaní mi zkrátka nevyhovoval, nebyl poutavý a nijak zvlášť nenavnadil.
Vybrala jsem si knihu kvůli velkému vychvalování okolí, ale místo pěkného zážitku ze čtení jsem bohužel jen zbytečně utratila peníze za knihu, která je na vyhození do koše.
Nedoporučuji.

Klara.cib
07.08.2024 4 z 5

Na tento díl a moji nejoblíbenejší postavu ( hned po dracích) jsem se moc těšila.
Nicméně čekala jsem víc...bohužel...některé pasáže mi přišli příliš zdlouhavé a jakoby byl Murtagh jednou hloupý a pak zase ne. Předchozí díly jsou lépe zpracované nebo zajímavější...

Každopádně autorovi děkuji za opětovné nahlédnutí do tamějšího světa.
A znovu se těším na pokračování!