Muž v hnedom obleku
Agatha Christie
Plukovník Race série
1. díl >
Anne Beddingfeldová, pôvabná a bystrá mladá žena so zmyslom pre dobrodružstvo, sa na stanici londýnskeho metra stane jediným očitým svedkom desivej udalosti: neznámy muž v náhlej panike spadne z nástupišťa medzi koľajnice a elektrický prúd ho na mieste usmrtí. Polícia uzavrie prípad ako nehodu, no kto je záhadný muž v hnedom obleku, ktorý sa vydával za lekára a ušiel, len čo prezrel telo obete? A čo znamená šifrovaný odkaz na lístku, ktorý pri úteku stratil? Odvážna Anne, vyzbrojená iba touto nejasnou stopou, sa rozhodne podozrivého muža vypátrať a odovzdať do rúk spravodlivosti.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2022 , Slovenský spisovateľOriginální název:
The Man in the Brown Suit, 1924
více info...
Přidat komentář
Uf, jako detektivka to za moc nestojí, spíš jde o přiznaně klišoidní dobrodružně-romantickou YA. Jakž takž snesitelné čtení z ní dělá humor, především deníkové zápisky pana poslance. Prokousala jsem se jí v rámci své aktuální inventury "co mi ještě od Agathy chybí", ale víckrát už teda ne. (Takových mám víc, tahle slízne komentář za všechny :o)
Akční detektivní příběh s romancí z roku 1924. Vybrala jsem si právě tuto knihu do dořešení čtenářské výzvy z roku 2019 a tématu "Kniha od autora, který napsal více než 20 knih". Vím, že jako její teprve pátý román není moc fanoušky oblíbený, protože namísto "čisté detektivky" sklouzla více spíše k napínavému dobrodružství se špionážními prvky, spoustou podivných náhod a hlavně s bezhlavou a naivní romancí. No a přesně proto jsem tenhle román chtěla číst. Navíc mám hezké vzpomínky, když jsem jako mladá dívka sledovala nepovedený stejnojmenný film se svojí babičkou - fanynkou detektivek, která už tu není. (Na film nekoukejte, je nelogicky zasazený až do 80. let a s fakt hroznými hereckými výkony, nekažte si zážitek z knihy tímto špatně hodnoceným filmem). Hrozně ztřeštěná a lehkomyslná a naivní hlavní hrdinka mne tenkrát zaujala jak ve filmu, tak teď o mnohem víc v knize. Bylo zajímavé sledovat ztřeštěného sirotka a jeho impulzivní rozhodování a snahu o vyšetřování záhad. Za skvělé považuji i luxusní prostředí výletní lodi a tím pádem omezené množství postav. A k tomu přidejte diamanty, převleky, vsuvky z archeologického vzdělání a postarší všetečnou kamarádku a je tam vidět rukopis Agathy Christie. Jen musím uznat, že jsem ráda, že v další tvorbě nakonec opustila pole romantických a zamilovaných románů, tohle bylo... no... prostě moc na sílu a málo uvěřitelné. I když, co já vím o prudkosti zamilování a lásky, která cloumala s osobami v roce 1924...
Chvilklu jsem si na Raceho zvykal, ale nakonec jsem si ho oblíbil. Záhadné a dobrodružné. Napínavé a osvěžující.
Audiokniha.
Je to první kniha od autorky, co byla kdysi uvedena u nás na knižní trh.
Touha mládí je silná a dobrodružství láká, to pro zvídavou dívku v osidlech špionážních a polických svodů je natolik přitažlivé, takže neodolá.
Nadšení, elán a akceschopnost je zezrcadlením autorky do role hrdinky.
Něčeho bylo až moc, snad chaos a neukotvení, anebo ten romantický konec.Značku AG jsem doposud měla v jiné kategorii, takže to malé mínus.
Talentovaná pí. Agáta v rozjezdu.
Miestami sympatická hlavná hrdinka, ale povedzme si pravdu: ako keby to písala Agatha vo veľmi mladom veku. Neveríte? Nuž, čítajte ďalej:
"Práve v tej chvíli ma nenávidel. Ale milovala som riziko a aj tento neskonale príjemný pocit, keď držal svoje ruky okolo môjho krku."
:D
Tak tohle mělo úroveň brakové červené knihovny. Nebýt naprosto nečekané - alespoň pro mě - identity Plukovníka, bylo by to sotva na dvě hvězdy. Na druhou stranu, pokud úmyslem Agathy Christie bylo napsat parodii, pak by to bylo za pět hvězd. Protože to bylo prostě tak... hloupé.
Je to tak. "Špiónky" od Agathy spíš snáším, než miluju. A tahle patřila bez pardónu k těm slabším. Ale poslouchala jsem, a tak jsem díky interpretům vzala tu poměrně zdlouhavou a komplikovanou šarádu na milost.
Dialogy byly totiž místy klasicky nadstandardní, vtipné a svižné, v ději rozhodně občas nechybělo napětí a nápadité akce, a některé z postav prostě neměly chybu; zejména sir Eustace Pedler.
Já měla trochu pocit, jako by si v téhle detektivce paní Agatha s dějem jen tak pohrávala, experimentovala, kouzlila nové a nové zvraty a vezla se na zjevné vlně nadsázky, přiznané zejména horečnatě líčenými milostnými scénami a dialogy, jakož i jinými přeexponovanými momenty.
Ale - co já vím? Udělejte si názor sami. :)
Dobrodružno-romantické dielo s detektívnou zápletkou a so sympatickou hlavnou hrdinkou. Úvod je celkom zdĺhavý a miestami strácal môj záujem. Ale hneď, ako sa Anne dostala na loď, tak sa to zlepšilo. Stretávame pár postáv, ktoré sú zaujímavé a sympatické.
Najprv som sa nepotešil zakomponovaniu denníka Sira Pedlera, ale nakoniec sa jednalo o celkom úsmevne a miestami aj vtipné rozptýlenie.
S Plukovníkom, jeho identitou i charakterom som tiež spokojný.
Celkovo to môžem hodnotiť kladne. Pravda, niektoré romantické prvky mi prišli pritiahnuté za vlasy, ale zas to pekne sedelo s tou dobrodružnou atmosférou celej knihy.
Na to, že kniha má za sebou storočnicu odo dňa vydania, tak je to neskonale svieže dielko, ktoré mi na rozdiel od niektorých kníh s H.P. alebo starou dievkou Marplovou, skutočne ulahodilo. Až sa mi chce napísať, že ak by pani Agatha nevytvorila svoje dve najznámejšie literárne postavy, tak by sa nič nestalo, stačilo by, keby na knižný trh uvádzala knihy tohto detektívne dobrodružného razenia a ešte k tomu s nádychom romantiky - holt, aj pani Agatha bola kedysi mladou ženou a to, o čom snívala dala na stránky tejto knihy. Mne sa to ako mierne naivný celok páčilo a knihu si s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekedy prečítam. Na záver si dovolím jeden postreh - viackrát som si všimol, že všetky ženy v knihách od pani Christie sú mladé, krásne, dobre stavané, majú bujné a dlhé vlasy, často veľké oči a malý nos, a v prípade hlavnej roztopašnej hrdinky knihy Anne, aj najkrajšie dlhé nohy. Hmmm, nie som psychológ, ale akoby si tým pani spisovateľka niečo kompenzovala.
(SPOILER)
Tak tohle rozhodně není detektivka, která by byla pro autorku typická. Nejen z toho důvodu, že se zde neobjeví žádný z jejích známých detektivů (což pochopitelně nevadí), ale také styl psaní je úplně jiný, než jak u ní bývá obvyklé. Samozřejmě je nutné zohlednit, že se jedná o jednu z prvních knih této později tak slavné autorky ;-). Možná i z toho důvodu budu lehce shovívavá a případ ohodnotím počtem nejvyšším - protože moje milovaná Agatha Christie si to prostě a jednoduše zaslouží... Ale o co v knize vůbec půjde? ;-)
Mladá Anne Beddingfeldová zůstane po náhlé smrti svého otce bez peněz. Když se snaží najít práci, narazí na případ vraždy, který policie uzavřela jako nehodu. Zahájí tedy vlastní vyšetřování a odhalí další násilnou smrt. V domě sira Eustace Pedlera byla totiž uškrcena neznámá žena, která si chtěla dům prohlédnout a pronajmout si ho. Poměrně brzy je podezřelý muž v hnědém obleku. A protože je Anne opravdu bystrá, zjistí pár detailů a rozhodne se zarezervovat si cestu do Jižní Afriky, protože tam vedou veškeré nalezené stopy... Jak celé Annino pátrání dopadne, už prozrazovat nebudu. Kniha možná nepatří k těm nejlepším, které kdy autorka napsala, ale i navzdory tomu se jedná o kvalitní čtení, které je napsané lehkým perem a které určitě pobaví :-).
Muž v hnědém obleku je jedním z těch příkladů, kdy autorka skutečně nepotřebuje své velké detektivy, aby přišla se skvělým příběhem.
Hlavním hybatelem příběhu je mladá dívka Ann, která se rozhodne ze zvědavosti a s kuráží sobě vlastní vypátrat, co a proč se stalo tomu muži, kterého viděla zemřít na nástupišti. Holčina je to chytrá a důvtipná, možná v něčem trošku naivní a s romantickými představami o dobrodružství, ale to nic nemění na tom, že jsem jí prostě musela fandit.
Příběh je velmi svižný, pořád se tu něco dělo, nechyběla akce ani určitá romantická linka, která mi ale nikterak nepřišla rušivá. Zápletka docela zašmodrchaná, ale uspokojivě rozpletená. Pravda, občas jsem se trochu zamotala do těch postav, ale nebylo to nic katastrofálního.
Poslouchala jsem to jako audioknihu v podání Jitky Moučkové, Jana Šťastného a Zbyška Horáka, kteří to namluvili velmi dobře a jejich interpretaci jsem si moc užila.
Za sebe určitě mohu doporučit.
Román z počátků autorčiny tvorby, na kterém je znát ještě vliv dobové oblíbenosti špionážních románů a příběhů dívek v nesnázích, které odvážně vezmou život do svých rukou a nebojácně se pouští do nebezpečných dobrodružství.
Agatha Christie patří k mým oblíbeným autorkám, takže si s radostí přečtu všechny její knihy. K dokonalosti jejích klasických detektivek má ale tenhle příběh docela daleko.
Muž v hnědém obleku je, aspoň pro mě, méně známá kniha od Agathy Christie. Jedná se o detektivku ze špionážního prostředí. Hlavní hrdinka byla chytrá v jednom směru, ale v druhém už tolik ne. Je to spíše dobrodružní příběh mladé dívky, co chce poznat svět a zažít dobrodružství a romantiku. Ale také je to detektivka. Pachatelem jsem si do konce nebyla jistá. Asi bych po této knize nesáhla v pevné vazbě, ale jako audiokniha to byl příjemný poslech při běžných denních činnostech :).
Kdybych nevěděla, že tuto knihu napsala Agatha Christie, ani bych to nepoznala. Úplně jiné než všechny ostatní knihy, je ale fakt, že jejím špionážním románům, kterých pár má, jsem se doposud vyhýbala. I u této knihy jsem přemýšlela,zda ji mám číst, ale nakonec jsem jí dala šanci a musím říct, že překonala mé očekávání. Sice nedosahuje kvalit pozdějších děl - hlavně těch, ve kterých je můj milovaný Poirot - ale i tak je to dobrá detektivka se silně romantickými prvky. Nebo romantika s detektivními? :-) Pasáže z deníku velmi vtipné. Pachatele jsem neodhadla, takže jsem byla napjatá až do konce, což jsem byla jen ráda!
Vlhké sny Agathy Christie. Čitateľné sú len kapitoly z denníku poslanca Eustace Pedlera. Zlatý Hercule Poirot alebo slečna Marplová.
Občas jsem se trošku ztrácela mezi postavami, ale nakonec jsem se našla. Závěr jako vždy překvapivý, padoucha jsem zase neodhalila.
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Ano, už to zase poznávám. Tato kniha se mi moc líbila, i když zde Plukovník Race vystupuje jako vedlejší postava a řekla bych, že případ vyřešili z větší části hlavní hrdinové.
Možný spoiler:
Tady šlo moc pěkně poznat, kdo je hlavní zločinec. Pod svícnem je největší tma a pak už jen zbývalo jej usvědčit.
Anna a Harry se mi moc líbili. Je škoda, že série není o nich dvou.
Minule jsem šlápla vedle, ale teď jsem moc spokojená. Moc pěkné.