Muži, kteří nenávidí ženy
Stieg Larsson
Milénium / Millennium série
1. díl >
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muž, který nenáviděl ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku. Larsson není autorem, který by se spokojil s naplněním žánrových konvencí, píše se silným zanícením pro problémy současnosti, uvažuje o vztahu politiky a morálky, klade otázky a hledá zodpovědnost. Šíře jeho znalostí odpovídá hloubce pohledu na věc, což činí příběh velmi věrohodným. Má fantastickou schopnost udržet napětí v mnoha komplikovaných paralelně se odvíjejících zápletkách a současně je brilantně propojovat. Svým bohatým jazykem a stylem navazuje na tu nejlepší severskou vypravěčskou tradici. Globální bestseller / vychází v 35 zemích / dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2008 , HostOriginální název:
Män som hatar kvinnor, 2005
více info...
Přidat komentář
Čekala jsem víc od tak dobře hodnocené knihy. Zápletka sama o sobě by mohla být zajímavá, kdyby autor tak netlačil na pilu a nepřekombinoval, co se dalo. Navíc protřelému čtenáři krátce po půlce dojde, kam a ke komu to celé směřuje. Knížka neurazí, ale ani nenadchne, a rozhodně není z těch, které by člověka nutily k hlubokému prožitku.
Bavilo mě postupné, nenásilné zjišťování a odkrývání hlavní linky. Bylo to přirozené, nenásilné a poutavé. Žádná ex machina z čistého nebe. V první sto stránkách je Lisbeth nevyužitá a spíše překáží. Posledních sto stránek působí jako divný epilog či nějaký mezi díl a dost mě to rušilo. Chtěl jsem už knihu dokončit a závěr se neustále oddaloval. Celkový dojem je však ohromně pozitivní. Krásných 80%
Kniha pro mě byla v některých částech šokující. A teď rozuzlení bylo zajímavé. Vřele doporučuji
Nevim proc, ale tahle do nebes vynasena kniha me uplne za srdce nevzala. Je to dobre napsane, to ano, zajimava je i ta historicka linka, kdy se vlastne nehleda zadny aktualni vrah, ale patra se do minulosti. Takze jako jo, asi to chapu, je to dobra kniha. Ale hlavni hrdinka je ponekud neuveritelna (vlastne vsechny postavy), prvni pulka knihy pomerne nudna a tak nejak celkove mi to drhlo, navic linka Mikaelovy pomsty pro me byla velmi nudna a delalo mi problem kvuli ni knihu docist. Male bezvyznamne plus za uplne zaverecny odstavec.
První kniha severského autora, kterou jsem četla. Je drsná, je nabitá zajímavým dějem. Postava Lisbeth je tak zajímavá sama o sobě, že jsem četla už jen kvůli ní, abych ji mohla víc poznávat. Autor na prostoru této krimi dokáže skvěle vykreslovat postavy, prostředí, různá fakta, přitom to není otravné.
Zpočátku se člověk musí trošku začíst, seznámit se s těmi, kolem kterých se to vše bude točit, zorientovat se v nastíněných dějových linkách, protože tady nic není psáno naprázdno, vše souvisí dříve či později se vším.
Já prostě ty severské autory můžu. S jakou opravdovostí píšou svoje díla, to mě vždycky baví.
Nejdřív jsem viděl film a líbil se mi tak, že jsem si chtěl přečíst knihu. Bál jsem se, aby mělo smysl číst a nebyla to pro mě nuda, když jsem viděl film, jestli mi dá kniha něco navíc. Sice člověk už znal vraha, ale musím říct, že film je, sice ne úplně, ale téměř celý jiný než kniha! Postava Cecílie, která ve filmu nebyla, stejně jako Dragan Armanskij, postava Henrika jiná, závěr úplně jiný. Takže absolutně nelituji, že jsem šel do knihy.
Hned na úvod musím poznamenat, že bytostně nesnáším všechna ta denunciační hnutí, která sice vznikají s dobrým úmyslem, ale v naprosté většině případů se transformují v něco, co mi silně připomíná dav vesničanů vybavený vidlemi, pochodněmi a touhou po krvi. Pokud jde ale o muže.....no, muže..., na něž míří titul knihy, pak se nacházejí v mém hodnotovém žebříčku ještě níž než syfilitická krysa. Stieg Larsson napsal z mého pohledu opravdu kvalitní příběh, který jsem četl poprvé před víc jak deseti lety, a od té doby se k němu v nepravidelných intervalech rád vracím. Pravda, první kapitola může být pro čtenáře, který se nezajímá o ekonomiku a švédský průmysl poněkud suchopárná, stačilo ale vydržet a vzápětí mě děj vtáhl jako motor Airbusu neopatrného mechanika. Taky mě to napoprvé i podobně rozsekalo.
Knihu jsem poprvé přečetl někdy v roce 2011 těsně před maturitou a tehdy to byl strašný nářez. Nyní po nějakých 13ti letech jsem se rozhodl knihu oprášit jako přípravu na čtení sedmého dílu série. A pořád je to nevýslovná pecka. Totálně mě udivuje, jak dílo po 20ti letech od vydání v ničem nezestárlo. Nejenže se dle mého názoru jedná o strop severské krimi, ale také o vrchol krimithrilleru celkově. Běžně následující poznámky většinou netrousím, ale tady si dovolím podotknout, že se jedná o jednu z 5 top knih, které jsem za ta léta četl.
Téměř celou první polovinu jsem nechápal tak skvělé hodnocení. Ale po dočtení jsem se hned musel pustit do pokračování.
Prvních padesát stran bylo utrpení, myslela jsem, že knihu odložím. Ale jsem ráda, že jsem vytvrala, protože to stálo za to. Po dlouhé době perfektní detektivka. Po dlouhé době můžu bez rozpaků dát nejvyšší hodnocení. Takto nějak si představuji dobrou detektivku, postupné sbírání drobečků chleba, až se vyšetřovatel pomaloučku dopátrá pravdy.
Zajímavý příběh, který se týkal vražd.
Skvělé postavy, které jsem si opravdu oblíbila! Michael a zvláštní Lisbeth.
Myslela jsem, že mě aféra ohledně Wenestroma bude rušit, ale nestalo se. Nakonec vše hezky zapadlo do sebe. Těším se na další díl!
Pomalý rožjezd a trochu nuda.Jak se rozjede pátrání a dojde k rozuzlení je to síla.Kniha by potřebovala trochu zkrátit.
Další zajímavá kniha. ... ze začátku sice přemýšlení, proč je kniha takto vysoce hodnocena?
V druhé polovině knihy však začal zvrat..... čtenář nemůže přestat číst a zajímá se, jak se vše bude vyvíjet dále.
Vzhledem k tomu, jak tato kniha byla zajímavá mám tu další dva díly. ...
Kdo má rád detektivky - kniha je určena pro něho. Doporučuji.
Muži, kteří nenávidí ženy je moderní detektivní příběh, který mne hned od počátku zaujal svou zápletkou. Měl jsem z ní pocit tajemna a hodně mne to navnadilo. Následoval pomalý rozjezd, který mírně schladil mé nandšení, ale pouze do doby, než se začali propojovat jednotlivé dějové linie. Pak už to jelo jako "nůž po krku". :) Závěr byl poměrně dramatický a navíc byl okořeněn i špetkou dojetí.
Mě osobně hodně zaujala nesourodost ústřední dvojice. Ať už věkově, vzhledem nebo čímkoliv jiným, na co si vzpomenete. Je to taková obdoba jiných detektivních dvojic, ale s tím rozdílem, že rozdělení rolí není zdaleka tak černobílé a jednotvárné. Ale přesto je velmi zdařilé. A pokud mluvím za sebe, tak mi chvilku trvalo, než jsem si oblíbil hlavní hrdinku. To se mi na druhou stranu líbí, protože ta postava je napsaná takovým způsobem, že si musíte dát práci ji lépe poznat.
Přestože nejsem vyloženě skalní fanoušek detektivek, tak osobně tento román považuji za jeden z nejlépe napsaných moderních detektivních příběhů. Obsahuje zajímavé a nesourodé postavy, chytrou a netypickou zápletku a více či méně dojemné zakončení. Moc jsem si to užil. Knihu bych doporučil všem čtenářům bez ohledu na to, jestli mají tento žánr v oblibě či nikoliv. Dávám 5 hvězd a ztotožňuji se s vysokým hodnocením ostatních uživatelů.
Pokud hledáte příběh, který vás popadne za límec a hodí rovnou do mrazivých vod švédských intrik a tajemství, pak vám Muži, kteří nenávidí ženy splní každé přání. Stieg Larsson nám v první části trilogie Milénium servíruje takovou dávku napětí a temného šarmu, že vám ze stránek málem vypadnou rampouchy a káva vám vystydne dřív, než dočtete první kapitolu.
Představte si to: novinář Mikael Blomkvist, šarmantní rebel, který ví, že čest a spravedlnost jsou v dnešním světě drahocenné artikly. Právě Mikael se dostane do víru záhady kolem zmizení Harriet Vangerové, příslušnice jedné z nejbohatších a nejvlivnějších švédských rodin. A tady začíná to pravé dobrodružství – rodina Vangerů je propletená jako divoká pavučina, kde se každý člen zdá být podezřelý, a kde minulost páchne starými křivdami a dávnými tajemstvími.
Ale to by samo o sobě nebylo dost na to, abychom knihu milovali. K tomu tu totiž máme Lisbeth Salanderovou. Lisbeth, hackerku s darem pro spravedlnost a vzdorem ostřejším než sekera, je tak cool, že si vedle ní připadáte jako bledá kopie sami sebe. Je drzá, tajemná, bez skrupulí, a přitom tak neuvěřitelně křehká, že byste jí nejradši koupili teplou čokoládu a povídali si s ní celou noc – pokud vás tedy nepřetáhne něčím tvrdým, jen co se k ní přiblížíte.
Larssonův styl je neuvěřitelně pohlcující. Každý řádek má napětí, které je cítit, jako když se pod vámi láme tenký led. Mistrně balancuje mezi kriminální zápletkou a hluboce osobními příběhy hrdinů. Do toho přimíchává hutnou atmosféru švédského venkova a temného podsvětí, kde se za zdánlivě klidnou fasádou skrývají příběhy zločinů, které jsou stejně tak odporné jako fascinující. S každou stránkou máte pocit, že vám do uší hraje temná, skandinávská balada, která jen přidává na dramatičnosti každé scény.
A co humor? Larsson sice nešvihá vtipem jak v sitcomech, ale přesto tu a tam prosvitne drsný, ironický humor, který dodává příběhu ještě další vrstvu šarmu. Je to ten typ humoru, který vás přiměje usmát se při kriminálních vyšetřováních a přiměje vás říct si: "Sakra, ten Larsson to umí!" Když Lisbeth v tichosti „hackne“ někoho, kdo si to rozhodně zaslouží, máte chuť vykřiknout: "Jen do něj, Lisbeth!"
A když se příběh rozplétá, připravte se, že budete obracet stránky s rozbušeným srdcem. Závěrečné zvraty vás posadí na zadek a přinutí vás přemýšlet o temných stránkách lidské povahy ještě dlouho po dočtení. Muži, kteří nenávidí ženy je nejen kniha, kterou přečtete jedním dechem, ale která vás donutí sáhnout po druhém díle rychleji, než řeknete "švédská záhada".
Takže, pokud chcete knihu, která vás nejen pohltí, ale také prověří vaši odolnost vůči nervům, sáhněte po Muži, kteří nenávidí ženy. Tady máte temnou kriminálku, která je plná intrik, napětí, a postav tak živých, že vám budou dlouho po dočtení šeptat v hlavě.
Mě to zas tak moc nechytlo. První třetinu knihy se skoro nic nedělo, až jsem chtěla knihu odložit, pak se probudil můj zájem a četlo se mi vcelku dobře. Ke konci už jsem opět cítila ztrátu pozornosti a jen stěží jsem ji dočetla. Vyprávění bylo občas příliš obšírné, zbytečné a zdlouhavé. Místy drsné. Další díl této podivné dvojice už nejspíš číst nebudu.
Úžasně napsaný místy až skandální krimithriller s promyšlenou zápletkou. Bavil mě pohled do duše hlavních postav, gradace a obrovská porce napětí.
Knihy od Stiega Larssona mě dlouhou dobu míjely. Rozečítání detektivních sérií je sice mým koníčkem, ale jelikož mají Larssonovi knihy většinou přes 500 stran, vyhýbala jsem se jim. Jsem totiž ten typ čtenáře, který jakmile si zamiluje knižní sérii je schopen číst knihy do noci, jen aby věděl, jak příběh pokračuje. A teď po dočtení první knihy z této série Milénium? Jsem ztracená.
Kniha si mě totiž absolutně získala. Nepamatuju si, že bych za poslední roky přečetla takhle dobrou detektivku. Knihu, která by mě natolik dostala, že si s ní chodím i čistit zuby a usínám při ní. Nemohla jsem dělat nic jiného, než číst!
Neskutečně moc mě bavilo rozplétání rodinné historie. Byla jsem do té zásadní otázky zažraná podobně jako protagonisté. Co se tehdy stalo s Harriete? A jak je možné, že nikdo nikdy nenalezl její tělo?
Zkrátka boží kniha! Rozhodně bude patřit mezi nejlepší přečtené za tento rok. A já se nemůžu dočkat, jak se tohle všechno bude vyvíjet dál! Přiznám se, že mě i trochu mrzí, že jsem k autorovi nedostala dříve. Ale jak se říká, lepší pozdě, nežli později!
Štítky knihy
vraždy detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři pomsta psychická traumata psychologické thrillery švédské detektivky rodinná tajemství dobro a zlo světová literatura napětí a spádAutorovy další knížky
2008 | Muži, kteří nenávidí ženy |
2009 | Dívka, která si hrála s ohněm |
2010 | Dívka, která kopla do vosího hnízda |
2010 | Milénium 1–3 (box) |
Pomalý rozjezd, ve kterém autor dopodrobna popisuje fungování Švédských firem a jejich oddělení, zpětně oceňuji a jsem za takový "world building" rád, nicméně při prvotním čtení mě to trochu odrazovalo. Nicméně jakmile se kniha dostane k hlavnímu ději, rozjede se výborně propracovaná detektivka se zajímavými postavami a napínavými zvraty, které si taková knížka zaslouží. S čím mám ještě menší problém je ve výsledku vztah Mikaela a Lisbeth, podle mého názoru se to mělo posouvat trošku jiným směrem. Nicméně na celkovém zážitku z knihy to nic moc nemění.