Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439498/bmid_na-ceste-za-svobodou-cesi-v-uprchli-Ts6-439498.jpg 5 10 10

Kniha se věnuje exilu po roce 1948. Víte, co čekalo československé emigranty? Svět na ně nebyl připraven, a tak museli uprchlíci trávit určitý čas v lágrech. Tam si vydávali vlastní časopisy, organizovali divadlo, školní výuku, zkrátka podmínky je dohnaly ke specifickému způsobu života. Autor se osobně sešel s pamětníky či jejich potomky a nasbíral cenné reálie: dopisy, letáky, osobní doklady, a pochopil mnohé souvislosti. Pojďte se dozvědět více o málo známé kapitole našich nedávných dějin.... celý text

Přidat komentář

eva3992
01.06.2021 5 z 5

Tato kniha nám přibližuje životy lidí, kteří se rozhodli po komunistickém převratu v únoru 1948 emigrovat. Nebylo to jednoduché a než se dostali do vysněného cíle, museli strávit nějaký čas v uprchlických táborech. Autor nám zde ukazuje, jak vypadal jejich každodenní život.

Po dlouhé době jsem sáhla po literatuře faktu a jsem za to moc ráda, neboť tato kniha mně přiblížila něco, o čem jsem věděla pouze zběžně. Je až neskutečné, čím vším si lidé museli projít, když se jim podařilo dostat za hranice, ale ještě předtím, něž se dostali pryč z Evropy.

V knize se dočteme, kde se nacházely jednotlivé tábory a jak to v nich vypadalo. Většinou to však nebylo nic pěkného. Autor nám dále přibližuje, jak se tam žilo, o tom, jaké tam byli životní podmínky. Dozvíme se, jak si Češi pomohli, když došlo na vzdělání, jak duševní zdraví pomohl utužit sport. A pak samozřejmě i to, jak bylo možné dostat se z táborů dál.

Kniha je doplněna o spoustu fotografií, dokumentů, dobových článků a vzpomínek konkrétních lidí. Je vidět, že si autor dal velkou práci, než shromáždil veškeré informace a sepsal je přehledně a srozumitelně.

Tuto knihu doporučuji všem, kdo se chce dozvědět více, o jedné části našich dějin, o které se tak moc nemluví.

Lenka4
09.04.2021 5 z 5

Autor zmiňuje snad všechny aspekty pobytu v internačních táborech. Co se mezilidských vztahů týká, obdobná situace se patrně vyskytuje i v současných zařízení pro migranty. Někoho prostředí zcela zdevastuje, jiný se snaží na sobě pracovat a dosáhnout tak svých cílů. Kniha je velmi čtivá, jen škoda, že v ní není více autentických vzpomínek účastníků.


tittanie
26.11.2020

Nikdy jsem ještě o takovém tématu nečetla. Přijde mi velice zajímavé. Možná jsem čekala přímo výpovědi lidí, kteří to zažili, ale i tak jsem se dozvěděla spoustu nových a zajímavých informací.

nokid
29.09.2020

Je to kniha, která již dlouho scházela na pultech knihkupectví... Třebaže jsem sám patřil v předlistopadové době k těm kdo emigrovali a proto musel projít jedním z uprchlických lágrů (takže všechny procedury znám), rád si přečtu o zážitcích ostatních...

Štítky knihy

vystěhovalci, emigranti politická emigrace uprchlické tábory

Autorovy další knížky

Martin Nekola
česká, 1982
2018  86%Do švestek jsme doma
2015  95%První republika 1918-1938
2021  71%Český New York
2012  88%Operace Kondor
2020  92%Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948