Na okraji propasti
Bernard Minier
Mladá Francouzka Moira pracuje v oblasti nových technologií. Když se kvůli vývoji nového softwaru ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, má pocit, že ji někdo stále sleduje. Mezi zaměstnanci firmy rychle narůstá počet násilných úmrtí a Moira zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. Znepokojující thriller o zneužívání moderních technologií ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa. Není to dystopie – už se to děje.... celý text
Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: 2020 , XYZ (ČR)Originální název:
M, le bord de ľabîme, 2019
více info...
Přidat komentář
Tohle byla první MInierova kniha, do které jsem se vůbec nedokázal začíst. Možná to bylo zdrcujícím počtem stránek, kde se pořád ne a ne něco dít - pořád mě to ponoukalo stránky jen přeskakovat, jestli se začne dít něco víc. Možná to bylo tím, že jsem čekal knihu typu Rozbité okno, která, ač mnohem starší, velmi znepokojivě věštila technologickou budoucnost, kterou si dnes nechceme vůbec přiznat. Tady technologie spíše dělala stafáž lidské zvrácenosti, která jakoby neměla zábran a hranic. Jinak je ale velmi pěkně ukázáno, že pokud necháme AI bez omezení učit na skutečných, ale třeba neúplných datech, tak se nemůžeme divit, že její závěry se nám nemusí líbit. Stroje nemají hodnotový žebříček, který lidské chování směruje.
Miniera mám moc ráda. Ale v první čtvrtině knihy se v podstatě vůbec nic neděje, tedy krom toho, že Moira přiletí do Hong Kongu. Musela jsem se nutit číst dál. Druhou čtvrtinu se konečně něco málo dít začíná, respektive se popisuje to, co už se vlastně stalo někdy předtím. Ve třetí čtvrtině se nás autor snaží navést na několik možných pachatelů, zmást nás, což se ovšem úplně nedaří. A v poslední čtvrtině najednou bum bác, je to takhle, trocha akce, sluníčkový konec a hotovo.
Nicméně téma AI je zajímavé, určitě k zamyšlení.
65-70%
Jednu * za autora a příjemný poslech audioknihy.
Nebylo to špatné, i když téma umělých inteligencích mě moc neoslovilo. Moc tam nebylo osvětleno, proč vrah zabíjel, snad jen, že byl pošahanej. Konec velmi nadějný pro Moiru.
Zajímavé téma. Hlavně v současné době poměrně aktuální. Možná proto ve mně kniha zanechala spíš skličující dojem. Každopádně skvěle zpracované, jen se mi tak úplně nelíbil konec, který byl dle mého názoru moc nereálný. Proto jedna hvězdička dolů.
Nebudu lhát, trochu jsem se toho tématu bála, jelikož nejsem úplně cílovka a říkala jsem si, že tam určitě bude i spousta termínů, kterým nebudu hovět a moc technikálií, které mi taky třeba nebudou nic moc říkat, ALE! Minier mě opět nezklamal.
Dlouho jsem nečetla tak skvěle propracovanou knihu!
Klobouček!
(SPOILER)
Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami a nakonec přece jen dávám 3. Patří mezi slabší Minierovy knížky, i když se nedá upřít, že napínavá chvílemi byla.
Ale za prvé bych ji aspoň tak o sto stránek zkrátila, za druhé za Mingova myšlenka za tím vším, že pomocí své AI vytvoří generace depresivních a psychotických lidí, mi přišla už moc mimo a za třetí ten konec byl přece jen až moc hollywoodský ve všech směrech.
Napínavé, tematicky zajímavé, aktuální a poněkud skličující.
Ze začátku se děj trochu vlekl a chápu, že někomu mohl připadat nudný. Mě ale chytlo téma nevyzpytatelné umělé inteligence, a tak mi nedělalo problém propadnout se skrze stránky knihy s vývojářskou Moirou do Asie, kde v halách společnosti Ming nabírá dech gigantický projekt. Nejprve se zdá, že v knize se budou pouze odkrývat souvislosti mezi záhadnými úmrtími, záhy mě ale řádky vyvádí z omylu. Počet mrtvých roste, do města se žene bouře a odložit knihu je stále těžší. Přichází závěr...a tady se to začíná kazit. S každou další stranou modlím, aby už autor nepřitápěl pod kotlem. Na můj vkus to totiž s velkolepým finále přehnal. Škoda. Pátou hvězdu jsem této vybočující knize ubírala nerada.
Od knihy odcházím o pár informací a postřehů bohatší a od autora si ráda přečtu i něco dalšího.
Tohle nebyl klasický Minier, jak ho znám ze série se M.Servazem. Příběh byl ale také zajímavý, rozhodně mi nepřipadal vědecko-fantastický, protože popisoval přesně dnešní dobu a dnešní technické vymoženosti. Postava Moiry i ostatní hrdinové románu byli fajn. Vždycky, když jsem si říkala je to jasné, došlo k dějovému zlomu. A tak pomalu rozkrýváme křivdy minulosti, smutníme nad láskami přítomnosti a zamýšlíme se, kam nás pokrok zavede a jestli v něčem takovém stojí za to žít. Moira je za mě hrdinka, že z toho procesu dokázala vystoupit a přes své znalosti si přenesla do nového života v rozumné míře přesně to, co potřebuje. A přes všechny rány a zjištění žije dál svůj teď už poklidný a naplněný život.
Celé jsem to poslouchala jako audio a vřele doporučuji
Exotický Hongkong, napínavý děj, zajímavé téma.
Doslova mě mrazilo při vědomí, jakým způsobem by se daly (a jistě už i dají) moderní technologie zneužít. Překvapila mě autorova znalost v tomto oboru a díky tomu jsem se dozvěděla celkem zajímavé věci.
Knížka na mne udělala velmi dobrá dojem. Bylo to moje první setkání s panem Minierem a rozhodně nebude poslední.
Ale jo, dobrý thriller. Miniera mám moc rád, píše skvěle, a přiznám se, že o maličko víc než tahle knížka se mi líbí knihy že série detektiva Servaze, ale i tenhle thriller byl fajn. Minier prostě umí psát, a to se pak čte dobře každé jeho dílo.
Přes počáteční se neorientaci jsem rada, ze jsem se prokousala dal a mohla tak nahlédnout jak do života v Hongkongu, tak do velké technologické firmy. Kniha mě bavila, po delší době příjemná změna tématu, vnímána jsem to spis jako trochu sci-fi roman z roku 2050, ale jo dobrý za mě.
Chtělo to aspoň o 100 stran zkrátit. Zdálo se mi to zdlouhavé, konec naopak až příliš rychlý. Ale přečtu zase jeho další knihu.
Moje první kniha tohoto autora. Lákalo mě prostředí moderních technologií, ale.... S napětím jsem čekala, co se bude dít. Dělo se, ale nějak mě to nenadchlo. O konci už ani nemluvím. Přesto dám autorovi šanci a ještě si nějakou jeho knihu přečtu.
Autor svým stylem ukájí mojí touhu po kvalitní četbě. A obdivuji ho, že se nebojí opustit tradiční thriller, ale hledá nové cesty napínavé četby. A udivil mne svými znalostmi o moderních technologiích, o možnostech a nebezpečí zneužití moci, a to jak státní moci tak moci mocných! A k tomu přidal propracovanou zápletku - téměř bez (vyjma závěru) krvelačných scén - a vše podal tak, abych byl spokojen! A nakonec - mne nutí k zamyšlení - bývalého programátora počítačů - kam až digitalizace povede, jak moc se bude využívat a jak zneužívat!
Nemám v oblibě moderní technologie a ani příběhy z asijských lokací ( kromě historických románů). Ale přesto jsem se do knihy zvědavě pustila. Zajímalo mne jaký bude Minier bez Servaze. Nakonec byl pro mne lepší než poslední Lov. I když měl docela nevyrovnanou skladbu. Začátek byl fakt dlouhý a nezáživný, plný popisných pasáží. Chtěla jsem to odložit. Pak nabral dech a rozjel pořádný thriller. Po hříchu všechno oslovsky ukončil tajfun jak na zavolanou. Cítila jsem se dost ošizená. Když už jsem se prodrala tím fasciklem , mám nárok na pořádný závěr.
(SPOILER) Až dnes človek docení hĺbku do ktorej sa autor musel v roku 2018-2019 dostať, aby mohol aspoň nejak uchopiť problematiku AI a vývin chatbotov. Čítal som ju až teraz a priznám sa ostal som prekvapený ako slušne predpovedal blízku budúcnosť :). Preto som nezažíval nudu v prvej časti knihy kde opisoval prácu hlavnej postavy a Centra ako ostatní komentátori.
Problém však nastáva v závere, ktorý z môjho pohľadu nezvládol. To čo myslel, že bude šokujúce prekvapenie znížilo kvalitu knihy o 2 hviezdy. Strašne lacné. Napriek tomu dávam 4 hviezdy za to ako si odpracoval spomínanú AI.