Na úsvitu dějin české sociální demokracie: Od prvopočátků hnutí k základům moderní politické strany (1844-1893)
Zdeněk Kárník
Poslední dílo prof. Zdeňka Kárníka se zabývá nejstarší historií dělnického hnutí v českých zemích. Badatelsky objevné dílo začíná líčením prvních pokusů dělníků organizovat se na obranu svých zájmů v Čechách koncem první poloviny 19. století, to vše na pozadí rozvoje průmyslu a české společnosti, a do detailů pokrývá historii dělnického hnutí až do stabilizace sociální demokracie na českobudějovickém vánočním sjezdu v roce 1893. Nově a do hloubky osvětluje význam břevnovského sjezdu 1878 i události tragických 80. let, kdy rakouské sociálnědemokratické hnutí málem zaniklo. Dílo přináší i novátorské pohledy na dějiny českého politického myšlení a je cenným příspěvkem k novodobým českým hospodářským a sociálním dějinám vůbec. V literatuře nezatížené totalitním pohledem nemá toto zpracování tématu obdoby.... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
19. století politické strany sociální demokracie
Velmi důležitá a zajímavá kniha vyšla až osm let po smrti Zdeňka Kárníka - dlouholetého dvorního historiografa české sociální demokracie. Dílo vychází z nedokončeného Kárníkova konceptu a poznámek k plánovaným třídílným dějinám této nejstarší strany u nás, které posbíral a zeditoval Kárníkův syn. Autor velmi dopodrobna a vyčerpávajícím způsobem rozebírá obtížné okolnosti vzniku české sociální demokracie, představuje hlavní aktéry, do detailů rozebírá první stranické sjezdy a vše také zasazuje do patřičných kontextů. Jakkoliv nudně to může znít, nenechte se zmýlit, Kárník je historik ze staré školy, který dovede i ta nejsuchopárnější jednání dělnických předáků podat zajímavým dojmem.
Svým socialistům pak Kárník patřičným způsobem fandí a částečně přebírá jejich slovník. Z této pozice pak neváhá kritizovat jak rakouské vládní představitele, protivníky z řad liberálních stran i německé soudruhy. Na knize je navíc poznat její nedokončenost, některé věty jsou značně kostrbaté, některé myšlenky nedokončené. I přesto však jde o úctyhodnou práci, která by měla mít své místo v knihovně každého zájemce o českou politickou historii.