Život nahoře
John Braine
Kniha oblíbeného anglického spisovatele střední generace volně navazuje na román Místo nahoře (1957), známý i z filmové verze. Deset let po jeho sňatku s dcerou bohatého průmyslníka se opět setkáváme s Joe Lamptonem. Hrdina se ocitá v krizové situaci. Uvědomuje si své závislé postavení v práci i ve společnosti, ke krizi dochází i v jeho manželství. Překonat tuto krizi mu pomáhá mimo jiné vztah k dětem, jehož popis patří mezi nejlepší pasáže románu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1969 , Mladá frontaOriginální název:
Life at the Top, 1962
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
Co na tohle téma holt říct? Člověk ani nemusí být ve společenské smetánce, aby byl s nějakou částí svého života nespokojený. Myslím, že toto je příběh každého z nás. A celé je to o tom, na co Joe přijde až po velké lekci - ono to celé není jen na h...o, život má i své krásné stránky a stačí se na ně soustředit.
No ale ke knize samotné: podle mě se přįliš velká část soustředí na vykreslování Joeovy situace, až jsem si říkala, jestli se vůbec bude něco dít. Druhá půlka knihy jakž takž... Za mě slabé 3*.
Schopný inteligentní kariérista musí potlačovat svou hrdost. Ale každá trpělivost má své meze... Všechny postavy jsou nesympatické ale ne jednorozměrné. Kdo má děti, ocení popis vztahu Joea k Barborce a Harrymu. Závěr není příliš přesvědčivý. Navíc je prozrazen už v anotaci na obálce.
Není to jen sociálně-kritický román, ale taky kniha o vášni a sebenenávisti. 70 % Jednou z kvalit románu je, že postavy nejsou tak prvoplánově negativní, jak to může vypadat. Závěr knihy je prapodivný.
A příběh Joea pokračuje, žije život nahoře. Není spokojený a do života mu vstoupí láska. Jak to vyřeší?
V porovnání s prvním dílem výrazně nižší úroveň, téměř žádný děj, spousta možná dokonce zbytečných úvah a výsledek? Dočetl jsem to jen ze setrvačnosti víceméně s pocitem " a mám to za sebou". Takže spíše ztráta času.