Náš král je šílený!
Hans-Dieter Otto
Pomatení panovníci od Caliguly po Ludvíka II. Všude na světě žili v různých dobách duševně nemocní lidé, v antice stejně jako v novověku. Někteří z nich byli známí a mocní vládci – a jejich šílenství mělo často pro národ fatální důsledky. Autor se zabývá devíti případy slavných panovníků a panovnic považovaných jejich současníky za šílence. V jednotlivých životopisných studiích ukazuje, jak se v různých dobách s pomatenými jedinci zacházelo a jak jejich nemoc ovlivnila politiku té které země.... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2016 , Ikar (ČR)Originální název:
Unser König ist wahnsinnig! Verrückte Herrscher von Caligula bis Ludwig II., 2013
více info...
Přidat komentář
Zajímavé osobnosti světových dějin se zajímavými příběhy. Číst o panovnících a jejich útrapách mě velmi bavilo. Kniha byla čtivě napsána. Příběhy, které obsahovala, byly velmi zajímavé a nebyly nudné.
Ztrácela jsem se občas ve jménech a historických souvislostech. Ale historie je velmi složitá a obsáhlá a vztahy králů s ostatními monarchy nebyly jednoduché.
Strhávám jednu hvězdu za tiskové chyby, které mě - zejména u letopočtů - občas zmátly.
Zase nějaké nové informace, obzvlášť jsem uvítala o těch, kteří nejsou tak "profláknutí", například Erik XIV. , nebo Kristián VII.
A ráda jsem si připomněla třeba svou "oblíbenou šílenou" Janu I., Caligulu a Nerona.
velmi dobře sepsané příběhy šílených vládců, kdyby autor vydal "dvojku" s další sérií šílených vládců, rád bych si ji přečetl.
Občasná zaujatosť a historické nepresnosti ma prinútili strhnúť jednu hviezdičku. Inak no problem, ak je to váš žáner, skúste si...
Devět portrétů slavných panovníků, na kterých se podepsalo „šílenství“, či „duševní choroba“, se docela obstojně snaží reflektovat stav znalostí v inkriminované době. Přihlíží však zejména k názorům současných expertů. Proto mi tak trochu scházelo zevrubnější seznámení se stavem, který byl tak říkajíc „lege artis“ přímo za života probíraných osob – v jejich době. Nicméně jednoznačně chci souhlasit s názorem, který jak doufám někdo z budoucích komentátorů podpoří, že na prostoru o 20ti stranách na jeden „případ“ udělal autor to nejlepší, co udělat mohl: napsal fascinující knihu. Ačkoliv pochopitelně nevěřím, že ve věci prevence a léčby duševních nemocí lze dosáhnout konečného úspěchu, tedy že vůbec vývoj psychiatrie směřuje k úplnému zastavení a předcházení patologických procesů na úrovni mozku, musím uznat, že „nauka o šílenství“ od doby císaře Caliguly urazila relativně úctyhodný kus cesty a nyní už disponuje celkem slušným arzenálem léčebných metod. Při četbě této knihy mne neustále doslova zvedala ze židle představa, jak by se asi k danému „případu“ postavila současná medicínská věda – , kdyby mohla probírané „případy“ prozkoumat do všech podrobností, přesně a se vším všudy, maje volně k dispozici všechna potřebná diagnostická data a současné vyšetřovací metody. Potvrdily by se teorie o patogenezi vzniknuvší ve 20tém století? A jakpak by si asi popovídali lékaři z doby Jany I. Šílené se současnými kapacitami? Musely by to být bizarní hovory. Kniha patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem kdy četl. Hodnocení jsem uvážil bleskově - pět hvězd.
Štítky knihy
Caligula, římský císař, 12–41 Ludvík II., bavorský král, 1845-1886 Nero, římský císař
Autorovy další knížky
2009 | Neodpykané zločiny - Sporné rozsudky, neodhalené vraždy, neobjasněné případy |
2016 | Náš král je šílený! |
2006 | Osudové omyly 2. světové války |
2007 | Vojenské omyly v dějinách |
2012 | Šokující vítězství |
Škoda, že tam nebylo více obrazových materiálů.