Nasterea

Nasterea
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 2000 2000

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Jessybelle
11.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem se přemýšlela nad počtem hvězd, nakonec jsem dala pět, ale ... něco mi tu trochu "vadilo".
Možná proto, že jsem znovu přečetla oba předchozí díly těsně před tímto...
Nelze upřít, že je čtivá a zajímavá, leccos se dozvíme, ale spousta zůstává skryta...
Jediné, co mě docela mrzí a štve, je to, že budu zas bůhvíjak dlouho čekat na další díl.

parvitas
10.11.2021 4 z 5

Ja som ju asi zabudla ohodnotiť a aj napísať názor, to sa mi už dávno nestalo... Takže prvé dojmy sú už prekryté časom (od prečítania uplynulo pol roka), ale pocity ostali.
Prvý je ten, že Ilan dospela, už to nie je nevinné dieťa, búri sa, ale to bolo aj predtým, no nadávky nie sú výrazné, takže nevadí, patrí to k vývoju postavy Dalším je radosť z opísania zvyšných členov dvadsaťpäťky. Oceňujem, že minulosť dalších členov sa poodhalila a kedže je ich ako hadov, úprimne, aj som rada, že sa v tom autorka nestratila. Oceňujem najmä zmenu prostredia.
A veľmi ma zaujímajú Nasterey, takže tie časti, kde mihli, ma fascinovali. História sklenárov aj celej krajiny je dalšia oblasť, ktorá je dôležitá, no tým, že je to tretí diel, už veľa tajomstiev neostáva. A trochu ma nudila symbolika čísiel, mala som pocit, že je to dostatočne spomenuté aj v predchádzajúcich častiach, no ale ide o myšlinkové pochody hlavnej postavy, teda aj ona ich musí pochopiť. Ale páči sa mi nový uhol pohľadu na postavy a to, že nie sú iba čiernobiele. (Dedko, ktorý mizne, je skvelý, to je asi moja najobľúbenejšia postava.) Ale asi už nejdem viac písať, aby som neperezradila dej. :) Som zvedavá na pokračovania.

101evca
08.11.2021 2 z 5

Naslouchač je skvělý, Faja už mě tolik nebavil, ale Nasterea byla za mě rozhodně nejslabší. Připadala mi zbytečně utahaná, první dvě třetiny téměř bez nějakého smyslu a logiky. Měla jsem pocit, že neustále nic nechápu, autorka věčně mlžila a nebo jen něco lehce naznačovala a vlastně se nic zásadního v knize nestalo. Svět sklenitu a sklenářů je zajímavý, ale to je tak všechno. Další díl už asi číst nebudu. Škoda.

mondulinecka
07.11.2021 5 z 5

Po přečtení některých komentářů jsem začínala číst s menší obavou a úplně zbytečně! Tohle byla stejná jízda, jako předešlé 2 díly! A já se nemůžu dočkat, jak tohle celé nakonec dopadne! Ilan je sice občas na facku, ale je to furt jen puberťák, no :-D takže za mě opět 5* nemělo to chybu!

E.lisabeth
03.11.2021 5 z 5

Ja to zhltla stejne jako predchozi dily... Nekdo rika, ze je tento dil zmateny, ale mne neprislo. Je fakt, ze Ilan byla obcas dost nesnesitelne...ale vsak je v puberte, ta autenticnost je naopak podle me skvela:). Tak jen tentokrat snad nebudem cekat na dalsi dil tak dlouho.

vaclav5335
02.11.2021 4 z 5

Po minulých 2 knihách jsem měl opravdu vysoké očekávání. Předchozí knihy byly opravdu skvělé. Škoda, že se autorce tentokrát úroveň udržet tak úplně nepodařilo. Děj mi přišel docela zmatený. Trvalo dlouho než jsem se v knize zorientoval. Hlavní hrdinka byla dost otravná. Jsem zvědavý, jestli se v dalším díle dostaneme na původní úroveň, nebo bude sešup pokračovat.

zuzca.h
02.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Za mě zatím nejlepší díl, je vidět, že se autorka trochu víc vypsala a kniha není natřískaná tolika logickýma nesrovnalostma jako dva předchozí díly. Ilane je stále spratek co si neuvědomuje dosah svých činů a nevidí si pořádně ani na špičku nosu, prostě je to 15 letá neřízená střela, která lidem okolo sebe často připravede do problémů. A z kapitána senám stává tak trochu pomalu ale jistě troska, jako není se čemu divit když se mu všechno co tvořil a čemu ve své podstatě objetoval svůj život začíná tak nějak hroutit pod rukama.
Plus je, že se v tomto díle snad ani jednou neobjevila hláška Oříškové oči, za to jí bohatě nahradila hláška do prasečí řitě. Jako vážně .... Je mi líto smrti jednoho bojovníka, ale chápu ji jako důležitý mezník v ději, který se začal konečně pořádně rozjíždět. Takže jsem zvědavá na další díl.
Co mě, ale opravdu přišlo velmi humorné a logicky naprosto nepochopitelné je scéna se samostřílem, jako vážně by chlap, který celý život "chrání" sklenáře ohrozil zdroje pro nížiny tím že si vyzkouší sklenitový samostříl, protože jupí je mi 5 a nedbám na následky, tím že ho namíří na reteu to jediné co je chrání před zničením. To snad ne že. ..

koolsavage
29.10.2021 4 z 5

Přijde mi to, jako by tohle byl nějaký přechodný díl, spousta otázek, málo odpovědí. Taková vábnička na další díly. Trochu zamrzí v podstatě téměř nulová interakce s kapitánem a pětadvacítkou - na druhou stranu se mi líbilo menší odkrytí jejich původu. Tak či onak, těším se na další díly. Tento hodnotím jako nejslabší, ale úroveň je stále vysoká.

nikatus
28.10.2021

Jednička za 1, Dvojka za 2, Trojka za nic

stanislava7096
28.10.2021 3 z 5

Možná příliš velká očekávání způsobila, že mě kniha nenadchla ani nebavila tak, jako předchozí dva díly. Místo odpovědí vlastně vyvstávaly další a další otázky a nejasnosti. Očekávala jsem, že se jedná o poslední díl trilogie, ale pravděpodobně to tak není a bude pokračování. Pokud je to tak, zase se do kraje sklenitu ráda vrátím a tuhle knihu si díky tomu znovu přečtu.

Belisima
27.10.2021 5 z 5

Přečetla jsem znovu první dva díly a rochnila si blahem. Z třetího dílu jsem nadšená i zklamaná. Autorka vymyslela složitý, ale úžasný svět a dala mu jednoduchý příběh. Ze začátku se vše jevilo předvídatelně, ale ve třetím díle nastal zvrat a předvídavost byla pryč. Asi by se mi líbil víc příběh kdyby pokračoval tak, jak jsem očekávala. Ale ono se to zamotalo a zkomplikovalo. Kdybych aspoň měla v ruce další díl. To čekání mě zabije...

monulam
27.10.2021 4 z 5

Tento díl se mi líbil zatím nejméně

Apanka
21.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Takze jsem se pustila do druheho precteni predchozich dilu, abych byla v obraze a dobre sem udelala. Vubec me to nenudilo ani ta prvni pulka, jak tu lidi pisou. Prisla mi uzitecna a zajimava. Mam rada petadvacitku, ty jejich hlody...Ja jsem se tretim dilem spokojena, ten konec ala pomnenka byl zvlastni, ale beru to, uvidime jak to bude dal. Hodne komentářu je tu i na Ilan debilni chovani, ale ono si musi clovek uvědomit, ze je to dite a prostě mysli jinak. Ale je fakt, ze jsem si neustale rikala, "tak uz Ilan rekni ze ses holka,at to mame vsichni odbyty"... Urcite si nejdriv prectete ty dva dily pred tim, at si to vic uzijete.

Tucaka
21.10.2021 3 z 5

Na to, jak moc a dlouho jsem se těšila na 3. díl jsem čekala něco jiného. Jako kdyby na spisovatelku spěchalo nakladatelství a ona si všechny kroky nedokázala pořádně promyslet. Spoustu věcí tak bylo úplně zbytečných. Některé hádanky jsem nepochopila ani potom, co je Ilan rozluštila. A ten konec? Ilan vždycky nesnášela mluvení v hádankách nebo nějaké tajnosti.. a potom to dělá sama.
Snad budou příští díly lepší.

LiliDarknight
18.10.2021 4 z 5

Podobne ako predchádzajúce dve knihy, aj táto zažína skôr pozvoľna. Dejovo síce plynulo nadväzuje na to, čo sa stalo, avšak stále ide o úvod. V ňom má čitateľ možnosť sledovať Ilan a jej klesanie do temnoty – v niektorých ohľadoch doslovné, v iných metaforické. Nakoľko vzhľadom ne bezvýchodiskovú šlamastiku, v ktorej sa ocitla, má jej charakter skôr tendenciu rozkladať sa.

Z psychologického hľadiska je vcelku fascinujúce sledovať striedavé poddávanie sa beznádeji a následné zatínanie zubov úsilím prežiť. Z dejového ide o nie príliš záživné strany, ktoré čitatelia obľubujúci strhujúci dej skôr pretrpia. Stehlíkovej sa napriek tomu viac-menej darí udržiavať pozornosť a záujem. Čiastočne aj tým, že opäť rozširuje svoj svet. Hoci väčšie vysvetlenia si žiarlivo stráži ako drak svoj poklad.

Odhaľuje teda skôr detaily, ale aj tie sú nesmierne dôležité pre fungovanie celého príbehu. Niet pochýb o tom, že autorka má všetko pevne v rukách. A aj to, že jej svet má silné základy a všetko so všetkým súvisí. Povedané slovami jednej z postáv, náhody v ich svete skrátka neexistujú. Toto opatrné vysvetľovanie je však aj zdrojom frustrácie. Po niekoľkoročnom čakaní na pokračovanie čitatelia skôr dúfali vo veľké odhalenia, tiež v to, že to všetko začne dávať zmysel. Ukázalo sa, že v prípade tejto knihy je pravdou skôr opak. Všetko sa komplikuje.

K tomu určite prispieva aj samotná Ilan. Ako rozprávačka najviac ovplyvňuje nielen dej, ale aj čitateľský zážitok. Stehlíková jej prostredníctvom ukazuje, že nestačí mať len informácie. Je potrebné ich aj pochopiť a nájsť v nich zmysel. Ilan ako postava to nedokáže a čitateľ sa za zvuku jej občas otravných úvah doslova točí v kruhu. A medzitým veselo plynú strany.

Istota plynie len z toho, že sa v príbehu čosi deje, čosi sa mení, avšak väčší obraz ostáva záhadou. Autorka drží všetkých v napätí, dokonca sa jej ho darí ku koncu knihy aj gradovať. Dokáže zasiahnuť silou emócií, ale aj prekvapiť niektorými odhaleniami. Hlavne sa jej darí naznačiť, aký smerom by sa mohli uberať zvyšné dve knihy série. Obraz je to pomerne veľkolepý a pripraviť ho trvá dlho – čím sa takisto vysvetľuje to rozvláčne tempo. Nakoniec však prídu aj vybuchujúce ohňostroje, no až v záverečných kapitolách.

Nasterea je pokračovaním v štýle predchádzajúcich dvoch kníh. Čo znamená rozvláčny úvod, pomalé napredovanie, tajomstvá, ktoré majú tajomstvá a v strede všetkého nechápavá a občas príliš tvrdohlavá Ilan. Vďaka nej v úlohe rozprávača sa čitateľ neustále točí v kruhu. Táto tretia kniha aj vďaka tomu zo všetkého najviac pripomína spojovací článok. Autorka v nej predstavuje víziu toho, čo pre svoj svet chystá. Ostáva nám len dúfať, že v ďalších knihách naplno využije ten potenciál.

Píďalka1
17.10.2021 5 z 5

Hodnotím až potom, co jsem přečetla hned za sebou všechny tři dosud vydané knihy a přidám se k těm, co jsou ze světa Naslouchače nadšeni. Děj není prvoplánovitý, svět je velmi dobře propracovaný a všechno dává smysl, pokud čtete pozorně. Dokonce i ta hodně vyčítaná numerologie a množství otázek a hádanek. Illan je typický puberťák, pánové s ní mají téměř otcovskou trpělivost. Zapomenutá historie se opět dostává na povrch a otevírá staré rány, které mohou otřást i tím nejupřímnějším přátelstvím.
Na tuhle sérii si udělejte čas, nenechte se ničím rušit a společně s Illan tak můžete objevovat to, co mělo být navždy zapomenuto.
PS: už aby byl další díl ;)

VěraČamková
16.10.2021 5 z 5

úžasné, už se těším na další díl, čteno fakt opět jedním dechem...

Hopulka
15.10.2021 4 z 5

První myšlenka po dočtení byla stejná jako u předchozích dílů, a sice kde je sakra další díl!? Moc se těším, až do sebe vše zapadne.

Možná bych uvítala, kdyby místo prologu bylo vzhledem k časovému odstupu mezi díly spíše kratší shrnutí přechozího děje. Prolog bych naopak klidně vynechala, protože mně v průběhu čtení knihy napadalo, že to do něj někdy asi musí vyústit, a chvilkama mi to trochu sráželo zážitek.

I když byla Nasterea zatím neslabším dílem, další dva rozhodně nevynechám!

Andi
11.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Holky a kluci - to, že půjde o pentalogii se ví už dlouho. Osobně mi vadil přístup Hostu, než knihu vydali, už jsem si pomalu začala myslet, že dřív bude konec světa.
A co se týče ději samotného, trochu mě zklamala kapitánova linka. Nakonec má své mouchy, a to jsem si ho malovala jako super chlapa.

RanMori
11.10.2021 2 z 5

Uf uf, to to bylo nudné. Kniha je tak napěchovaná tajemstvím, že je až přecpaná, ale odpovědí je poskrovnu a to ještě dost vachrlatě. Čtenáři už to pak leze krkem a vlastně ho to už ani nezajímá - zvláště ve spojení s do nekonečna omílanými "hádankami" a tajemnými vzkazy (CTRL C - CTRL V, takhle pak nabíhá počet stránek). O "prasečí řiti" už tu bylo řečeno dost, a i když je to opravdu přihlouplé, stejně mi to nepilo krev tolik jako ty sklenařské počty. Pořád dokola 5, 9, 25... a děj přitom stále stojí. Až ke konci se jakž takž někam pohne, ale to už jsem byla tak znuděná, že mi bylo jedno, co se s kým děje. Některé scény jsem si ani nedokázala představit, jak si je autorka vlastně představovala a jak to mělo technicky fungovat (mapa ze šípů). V průběhu celé knihy pak člověk naráží i na tak kratičké kapitoly, že jsem se opakovaně musela ptát, proč je to rozděleno zrovna takto - vždyť se tam opravdu nestihlo vůbec nic stát. Na další 2 díly už asi přestanu čekat.