Nasterea

Nasterea
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470950/bmid_nasterea-5BP-470950.jpeg 4 2000 2000

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Pavlína79
25.01.2022 3 z 5

kouzlo nového je s prvními dvěma díly pryč, stejně jako Ilan dítě, ale i tak velký obdiv fantazii autorky

vladka16
24.01.2022 5 z 5

Tento díl jsem četla po větším časovém odstupu, chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Ke konci už jsem byla v obraze , tak zas čekám na další díl.

husayn
23.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Upřímně mne poslední díl zklamal jednak smrtí Erna a také mí přišlo, že autorka kolikrát rychle přeskočila děj což mne docela mrzelo. Předešlé 2 díly byly mnohem lepší.

Ivet_V
22.01.2022 5 z 5

Na začátku se to táhlo, protože to bylo hlavně popisování okolí. Potom se to zlepšilo, a když přišla do děje pětadvacítka, už to bylo zase skvělé! Děj plynul stejně jako v předchozích dílech. Pětadvacítku jsem si opět zamilovala, každého z nich. I nasterey se mi začaly zamlouvat. Ke konci jsem měla chuť křičet, ať to kapitán pochopí. Mrzí mě, že se opět na konci rozdělili. Ale to hlavní, Erno. Proč zrovna Erno?!

lucifess
19.01.2022 4 z 5

Ubírám jednu hvězdu, protože třetí díl série pro mě byl nejslabší a vlastně trochu zklamání proti dvěma předchozím dílům. Škoda. Další díl už by mě vůbec nezajímal a nevím, zda bych po něm někdy vůbec sáhla. Ke konci už jsem četla spíš ze setrvačnosti a odpočítávala stránky do konce.

denisa2180
17.01.2022 5 z 5

Když si člověk přečte sérii po druhé a potřetí, teprve pak začne oceňovat jak neskutečně bravurně Petra příběh zapleta a rozpleta. Umně vykreslena psychologie postav... co dodat. Je to láska.

Slyším hodne kritiky na vývoj postav. Není to snad jen naprosto přirozený jev dospívání charakteru? V čem se lisi od takového Harry Pottera? Během tři dílu se z 5ti lete holčičky stava 15ti léta žena. A fakt, ze "bandicka" pětadvacítky se nam vykresluje v jinem světle mi jen ukazuje, jak se vztah mezi nimi a Ilan proměňuje.

Byla jsem opravdu zaskočená a překvapena negativními komentáři a jejich hnidopišstvím. Ze by se skladba jedne ci dvou vet nepovedla? Mne se vymazat disk a psat vše podruhé, tak bych to takto KVALITNE nikdy nedokončila. Ja bych to hlavně asi ani nedopsala. Takze před autorkou smekám, ze ty smyčky a dějově propletence zvládla i pres nesnáze na jedničku.

PS: "Praseci rit" je skvěla, rozesmála me, a naprosto to patří k charakteru postav. TOP

Teclaireddy
15.01.2022 5 z 5

Po lehkém zklamání z Faji předčila Nasterea mé očekávání. Hodně lidí tu kritizuje začátek - mně se naopak moc líbil, byl to skvělý přechod plný tajemného očekávání. Svět sklenitu mi opravdu uhranul a jsem ráda, že je mu zde věnováno více prostoru (než třeba světu v nížinách, který na mne působí méně věrohodně). Nasterey jsou také velmi působivé!
Hádanek zůstává stále ještě mnoho, ale celé to tajemno má opravdu atmosféru a nabízí prostor pro interpretace. Vytkla bych jen "vyvolenost" Ilan, na můj vkus se z ní stává až trochu moc velká superhrdinka - k tomuto žánru to sice patří, ale ta nevinnost, s níž byla popisována jako mladší, mi připadala autentičtější a originálnější.

Rozhodně doporučuji přečíst si před Nastereou předchozí díly - já jsem to nakonec udělala (a nezabralo mi to víc než pár dní) a rozhodně jsem nelitovala, člověk se pak do toho světa více ponoří a více si to užije.

led_darkshiner
15.01.2022

Souhlasím tu asi se všemi, že jsou trošku zklamáni třetím dílem, ale já se na to díval i z jiných úhlu pohledu. J. R. R. Tolkien byl ovlivněn II. světovou válkou a co se zrodilo? Tento třetí díl vznikl ve vládě chaosu a Covidu k tomu. Když se na to podívám, vychází mi přesně tohle. Čekal jsem po konci druhého příběhu od "Nasteray" větší kult. Možná to doposud nebylo odkryto, ale jakoby mi tam pořád něco chybělo. Nad "Ilan" visí ještě pár otazníku, ale jestliže se příběh opře o něco podstatného, stane se kultem. Teď asi jen pár postřehu. Pětadvacítka se musela nějak rozpadnout a přes trošku zdlouhavé čtení to čtenáři muselo bez nějakého vysvětlování dojít. "Buni" zaujímá téměř tarotovou kartu "blázna" čili nulovou kartu a to konec a nový začátek. Čtvrtý díl bude(pevně doufám) trošku jiný a třeba nabere trošku jiné obrátky. Hodnotit prozatím nebudu, protože dva zbývající díly mohou vše obrátit...

Terva
13.01.2022 1 z 5

„...uvědomění, že jste
...prokletím
...jednou nebudete
...myšlenkou na smrt
...od smrti a budeš žít“

Bohužel, absolutní nepochopení nebo neznalost otrokářského systému udělalo tento příběh naprostou fraškou. Věřím, že ta spousta uživatelek, co se sem přihlásila a hodnotila pouze knihy paní Stehlíkové (kamarádky z FB?) jsou naočkováni současným „trendem“ pochopení a rovnosti všech ras a tak jsou z příběhu nadšený. Bohužel, ti co četli, nebo znají pravidla budou zklamáni. Já osobně jsem, a to jsem dal šanci i třetí knize v sérii. Spousta nelogických frází a výroků mě v prvních knihách nutilo dát čistý odpad.

Citát: Třeba nepochopí hned, ale časem...

Tady je znát určitý posun. Nevím, zda je to díky editorovi nebo snad paní spisovatelka pochopila, že to píše moc „růžovoučce“. Já už jsem zklamán a další knihu si nekoupím. Možná si jí půjčím, ale rozhodně lepší jak za jedna to asi nebude. Knihu tentokrát nedám do knihobudky na Palmovku, protože si jí zažádal jeden místní uživatel. Tak mu jí věnuji. Asi mu k tomu přidám nějaké to varování. Například ten poslední citát, tady dole, co bude následovat. Je sice vytržen z konceptu, ale sledujte tu nádheru:
(A věřte, že takových je tam víc)

Citát: Z těch osmi, co tam strážilo, nakonec se mnou šli tři.

Ty čtyři PS jsou oslovení uživatelé s dotazem, zda by větu dokázali napsat lépe.

PS – Z těch osmi, co tam strážilo, se mnou šlo nakonec jen trio.
PSS – Z těch osmi, co tam strážili, se ke mně přidali tři.
PSSS – Jen tři z těch osmi, co tam strážili, šli se mnou.
PSSSS – Osm jich bylo na stráži, ale jen tři šli se mnou.

Anushka1
13.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Třetí a zároveň zatím nejdelší díl je opět plný sklenářských tajemství, která si musí Ilan nechat pro sebe. Sklenařka se dozvídá o podzemním světě za reteou a o jejím osudu, coby jedné z pěti vyvolených, které mají pozvednout meče z modrého sklenitu a osvobodit zotročené sklenaře. Nejen, že Ilan musí všechno utajit před kapitánem, ale musí se stát i špehem a hledat další vyvolené dívky a mocné meče. Jistě významným momentem v celém příběhu bylo, když se kapitán a zbytek jeho spolubojovníků dozvěděli, že pod voalem se skrývá dívka a ne znetvořený chlapec. To bolestné zjištění členů pětadvacítky jsem skoro cítila sama. Také smrt jedno jejich člena byla velmi emotivní.
Celkově mě třetí díl zatím chytl nejméně. Ne, že by byla nouze o zvraty, ale místy jsem si připadala trochu ztracená v celém tom tajnůskaření a příběh se mi zdál místy zamotaný. Každopádně jsem velmi zvědavá, jak to bude s Ilan, kapitánem a celým sklenařským světem dál. Doufám, že nebude muset moc dlouho čekat na pokračování.

Veronika.Lap
09.01.2022 4 z 5

Skvělý třetí díl série, který čtenáři ještě víc přiblíží svět nejen v Duvalském pohoří...na nesterei budete nahlížet jinak než v prvních dílech a to stejné na pětadvacítku. Objeví se nové postavy a s nimi i další díly do skládačky celého příběhu. Osobně jsem se bohužel po 4 lete pauze do děje hůř dostávala, zapomněla jsem na nějaké skutečnosti a byla jsem chvílemi ztracená. Zároveň i rozplétání příběhu bylo trochu složitější na počty:) a ze všech těch měst, bran, srdcí a svetu mi šla hlava kolem. Nicméně jsem příběh hltala a bavil me a těším se na poslední dva díly. Snad na ne nebudeme čekat tak dlouho.

Adellll
09.01.2022 5 z 5

K třetímu dílu Naslouchače jsem přistupovala s poměrně velkou skepsí. Ale výsledek mě opravdu překvapil. Kniha je po vzoru předešlých dvou neskutečně čtivá. S postavami jsem prakticky dýchala a i přes asi dvouletou pauzu od sklenářského světa jsem se docela rychle zorientovala. Autorka nám sice odhaluje některá tajemství, ještě víc jich však přibývá a já netuším, jak vydržím čekat na další díl.

VeDny
09.01.2022 2 z 5

Jsem zmatená a zklamaná. Většina obsahu je seskládaná z řečnických otázek, neurčitých zvolání a vnitřního blábolení Ilan. Těch tajemství a záhad se nakupilo ještě více, různě se navzájem rozvíjejí a doplňují, což vzhledem k tomu, že nemáme skoro žádné odpovědi, jenom dodalo na zmatečnosti celému ději. Ilaniny nekonečné myšlenkové náznaky tomu nijak nepomohly. Někdy v polovině knihy jsem se dočetla, že autorce se rozepsaná kniha smazala a musela to psát znovu... a je to cítit v každé větě, přišlo mi, že autorka už neměla potřebu hrát si se slovy a s dějem, takže používala neurčité "to" úplně všude. Nepřišlo mi, že by kniha byla napsána zapáleně a s láskou, jako jsem to vnímala u prvního dílu.
Postavy ploché, protivné. Myšlenky nerozvinuté, vztahy udušené a zanedbané, mytologie světa místy děravá (jak na ni Ilan došla... také trochu krkolomné). Vzhledem k tomu, kolik času a stran se věnovalo mytologii, světu v podzemí a záhadám, tak jsem se paradoxně nic pořádného nedozvěděli.
Byla jsem zpočátku ráda, že se vytěsnil takový ten "romantický" nádech a náznak ze vztahu kapitána a Ilan, no, ale pak se to vrátilo a mně to připadá divné. Nebylo by na škodu, kdyby se jejich vztah více posunul do kategorie dcera-otec.
Další díly si přečtu, protože mě zajímá, jak z toho autorka vybruslí, ale také se mi svět sklenářů líbí. Sice ty záhady, mytologie a finální pompéznost a osudovost nic moc, ale svět má potenciál.

Wolfka
07.01.2022 2 z 5

Kde začít...
No, aby mne kniha začala bavit na str.374, když jich má 498, to se mi dlouho nestalo.

Začátek byl neskutečně táhlý, plný vět s otazníky, prasečích řiťí a filosofování hlavní hrdinky. Pak se z toho stalo jenom prasečí řiťování a nekončící úvahy Ilan. Z petadvacitky se stala bandička na okraji společnosti, která pookřeje jen v náruči jizanskych žen (včetně kapitána) ‍️.
Z Ilan se stal spratek, který zapomněl na své "okovy", stejně jako ti, co ji z nich vykoupili.

Psala první a třetí díl ta samá autorka? To mě pri čtení napadlo snad stokrát.

Kvůli posledním cca 60 stranám dám možnost i čtvrtému dílu (až někdy bude).

Jen doufám, že všechny ty myšlenky dokáže autorka uspořádat a na konci čtvrtého dílu nebo celé série nebude "mávnutím proutkem" nebo zaklínadlo, které se může vyřknout jednou za sto let.

Dreamal
06.01.2022 4 z 5

Začátek je náročný, měla jsem problém u toho vydržet, skoro jsem přemýšlela, že to ani nedočtu. Pak jsem to překousla a jsem moc zvědavá na 4. díl.

vojta888
04.01.2022 3 z 5

No bylo to hodně zválštní třeba jaktože se ten Buni všude dostal? Proč má v sobě modrý sklenit? Takže nasterey jsou najednou přátelské? Tahle kniha mě celkem zklamala.

Dakye
02.01.2022 5 z 5

Přečteno třetím dechem. :) Škoda, že teď bude potřeba počkat na další díl. Všechny 3 díly jsem zvládl na můj vkus příliš rychle. To bude asi tím, že to mělo super spád a nikdy se člověk nenudil. :)

Lienilda
28.12.2021 4 z 5

První dva dily jsem četla tak 2 až 3 roky zpátky. Ačkoliv jsem si je chtěla znovu půjčit z knihovny na osvěžení, nakonec na to nezbyl čas. A musím říct, že mi to chybělo. Byla tam spousta odkazů na veci nebo lidi z předchozích částí, které už bysme "měli znát" a autorka info nenaservirovala na zlatem podnose. Nezazlivam ji to. Nedavno jsem cetla Bryndzovy detektivky a skoro mě až iritovalo jak dopodrobna shrnuje děj predchozich knih v každé další.
Jinak třetí díl super a jestli se dočkáme i zbytku pentalogie, ráda si přečtu.

Jonny
28.12.2021 4 z 5

Za mě dobrý. Irituje mě "tradiční" úvod knihy, který je vytržený až z druhé poloviny dílu a prozrazuje, k čemu se příběh skloní...

Největší aha efekt jsem zažil, když jsem zjistil, že nejde o trilogii ale pentalogii – v půlce knihy jsem se nestačil divit, co všechno se má v příběhu do konce knihy dořešit. (Tak ne no :-).) Pak mi vyrazilo dech, když jsem se dočetl, že autorka psala Nastereu dvakrát, protože o původní soubor přišla.

petula22
26.12.2021 4 z 5

Mno, knížka mě bavila, ale....chvílemi jsem se ztrácela, něco se často opakovalo, něco zamotávalo. Každopádně mělo to hlavu i patu, za mě 4 a pul*