Návrat krále

Návrat krále
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532640/bmid_navrat-krale-65d5ec3c3b824.jpg 5 7322 7322

Pán prstenů série

< 3. díl

Moc může spočívat v té nejmenší z věcí... V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech padla do rukou Bilba Pytlíka. Trilogie Pán prstenů vypráví o nebezpečné cestě Bilbova příbuzného Froda, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozem k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány. V závěrečné části proslulé trilogie a v pokračování audioknih Společenstvo Prstenu a Dvě věže konečně nastává čas, v němž budou vybojovány bitvy mezi dobrem i zlem: mezi armádami na bitevních polích i v srdcích jednotlivců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum

The Return of the King, 1955

Interpreti: Aleš Procházka

LadyValeria
11.01.2018 5 z 5

Pátá a šestá kniha společně tvoří poslední, tedy třetí, knihu uzavírající sérii Pána prstenů. Napínavé vyvrcholení celého díla protkávají příběhy fascinujících dobrodružství jednotlivých postav ve víru ohromných změn, které ve Středozemi jejich putováni vyvolalo.

Osobně se obdivuji představivosti autora, jeho schopnosti umně vetkat postavy, s nimiž se čtenář snadno sžije, do poutavého děje, zaímco zároveň nenuceně nechává vyplouvat na povrch tajuplné náznaky, které pozorné zvídavé čtenáře nutí přemýšlet o minulosti, hrdinech a legendách celého tohoto fiktivního světa.

Knihu doporučuji po přečtení předcházejících dvou knih každému. Zahoďte případné předsudky, dejte jí šanci a uvidíte. Třeba Vás překvapí.

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

Mathrael
31.12.2017 5 z 5

Krásná kniha. Obecně celá trilogie byla fantastická, je neuvěřitelné, že i stále teď Tolkienovy knihy uvádějí rytmus fantasy žánru.

Chesterton
30.12.2017 5 z 5

S Paní překladatelkou souhlasím !! Víc v diskuzi:))

Monroe1991
29.12.2017 5 z 5

Jak řekl Gandalf: "Rozhodovat můžeme jen o tom, co udělat s časem, který nám byl dán".

"Bože" (nebo snad "Eru"?), děkuji, že Tolkien věnoval svůj čas tomuto dílu. Miloval jsem filmy, po přečtení miluji knihy a nevycházím z úžasu nad rozsáhlostí a propracovaností každého detailu Středozemě. ... Sem se určitě ještě vrátím.

Klobouk dolů i před Paní překladatelkou :)

Radous
27.12.2017 5 z 5

Co se týče trilogie Pána prstenů, není to můj první turnus. Všechny tři knihy jsem četl, již (byť jen kousek) před jejich filmovou adaptací. A to už je pěkná řádka let. Stalo se u mně takovou skoro zvyklostí je během Vánoc zhlédnout.,
No, tentokrát jsem si řekl, že to udělám jinak – že si je opět přečtu. Jelikož to mám už po té době dost nakoukáno, alespoň mohu zhodnotit, nakolik moc jsou filmy věrné předloze.
A člověk opravdu na novinky narazí. Zprvu jsem uvažoval o tom, že se budu věnovat rozdílům u každého dílu/filmu zvlášť a že se je pokusím i jmenovat. Nicméně – zpětně se mi to jeví jako dost těžký úkol vzhledem k rozsáhlosti díla, a tak zmíním jen pár obecných postřehů.
Teď po přečtení všech tří knih bych řekl, že film popisuje ta ¾ celého příběhu, přičemž se odchyluje více méně v tom, že některé pasáže zcela vypouští (Bombadil a následně Mohyly ve Společenstvu prstenu; dění v Kraji po zničení prstenu v Návratu krále) a jiné mění. A to více - pasáž kolem Faramira; osud Sarumana a Červivce, či méně - pobyt společenstva u elfů ve Hvozdu; pobyt hobitů včetně rokování ve Fangornu; bitvy u Helmova žlebu i u Minas Tirith).
I jiné změny by šly v tomto směru postřehnout, jsou již však dost detailní a těžko je nějak lépe – podotýkám natož zpětně – reprodukovat.
Určitých změn došly i vztahy mezi jednotlivými postavami (Frodo a Boromir) a jejich projevy (opět Boromir a také Glum)
Film však obecně hlavní kostru zachovává.
Celé literární dílo Pán prstenů je monumentální a úctyhodné. A proto mě snad jako jediná věc překvapuje, že mi v něm jedna pasáž (a to pro děj důležitá) přijde ne moc rozvedená – tou je putování Aragorna se vzkříšenou armádou od Stezek mrtvých k Anduině a po ní pak k boji před Minas Tirith. Ta cesta tam fakticky nastíněna je, to ano. Ale myslím, že by si zasloužila rozhodně víc než skromný popis (tedy nejen cesta, ale i zmíněná armáda). Alespoň v knize to na mě tak působí. Je mi otázkou, proč právě zde ponechal Tolkien tolik prostoru čtenářově fantazii.
Závěrem – co se dá z románu jednoznačně usoudit je to, že autor miloval přírodu a stejnou měrou i poezii, jelikož poezie z celého díla přímo dýchá. Pán prstenů není zcela jednoduchý na čtení (a to se ani nezmiňuju o Tolkienově Silmarillionu). Musí se "trávit" a to postupně – jedině tak si ho člověk může vychutnat.
(edit 12/2017): Mnoho komentářů ke knize Společenstvo prstenu zmiňuje postavu Toma Bombadila, hlavně ve smyslu jeho výstřednosti. No je to pravda. Když se nad tím zamyslím, skutečně je to postava s velkým otazníkem. Je snad více mysteriózní než všechny ostatní. Až se musím zasmát tomu, že mi to připomíná jisté náhodné lokace z Fallouta 2. Něco vytrženého od někud jinud a – přeberte si to. Co mě ještě na mnoha místech zarazilo bylo, že si čtenáři často stěžovali na nedostatek napětí, akce, sáhodlouhé popisy apod. Těžko se k tomu nějak vyjádřit. V LOTR jde především o myšlenku než o akci a v neposlední řadě o pomocnou ruku k maximálnímu rozvoji vlastní představivosti. A Tolkien nám to usnadnil tím, že celý opus sepsal v HD rozlišení.
(edit 01/2021): Co bych ještě rád doplnil - vlastním vydání s dodatky, a to je taky masakr. Vymyslet něco tak extrémně komplexního (řeč, písmo, fiktivní historii několika ras, jejich genealogii) jen s perem a papírem... to mi hlava nebere. Což mě konečně vede zároveň k tomu, že musím smeknout před překladatelem. Protože to si nedovedu představit už vůbec.
A pod čarou – je to jedno z několika děl, které je schopné mě dojmout. U dobrého filmu to není až tak těžké bych řekl, ale kniha – to už je něco. A to mi není deset. Absolutní respekt, pane Tolkiene. Kolikrát jsem už zatoužil ve Vašem světě žít!

Adhara
20.12.2017 3 z 5

Prekvapuje ma, že ide o najlepšie hodnotenú knihu sa serveri. Pre mňa nie je najlepšia ani v rámci Tolkiena, ktorý pre mňa nie je najlepším autorom. Atmosféru, prepracovanosť a uveriteľnosť, to on vie. Jeho knihám však chýba iskra, akcia, napätie.

Z trilógie Pán prsteňov si najviac cením prvý diel, ktorý som prečítala niekoľkokrát. Návrat kráľa iba raz. Mordor bol vykreslený pekne temne, ale... dej mal už vyššie spomínané nedostatky.

Chesterton
18.12.2017 5 z 5

Poslouchám teď audio Hru o trůny, v komentářích na Databázi se dá potkat se srovnáním s Tolkienem:(( Ani náhodou!!! Noblesa, moudrost, elegance a hlavně totální promyšlenost a propracovanost postav, děje i mapy Středozemě je fenomenální a nesrovnatelná. A zejména žádné odporně barvité násilí. Boj dobra a zla rozhodně, ale násilí a totálně přebytečný sex až perverze je u mistra Tolkiena nahrazen radostí, pravdivostí, nenásilnou smysluplností a přetékající laskavou fantazií.
Děkujeme za vás pane Tolkiene :))

cat5
24.11.2017 5 z 5

Mistrovské dílo. Není třeba cokoliv dodávat. Chtěla bych to číst pořád a pořád dokola. Kéž by tak na to byl čas. Pro mě se jedná o skutečnost. Ať si říká kdo chce, co chce. Je to natolik dokonalé, že si Tolkien prostě vymyslet nemohl.

Abynka
12.11.2017 5 z 5

Miluji tento knižní příběh a postavy, rozhodně bych si přála aby tenhle příběh dál pokračoval :)

konicekbily
22.10.2017 5 z 5

Fantastická literatura kvalitního formátu! Kdo se prokouše až sem, bude náležitě odměněn!

MOu598
12.10.2017 5 z 5

Jak jsem se o vás bála.

GentlyLad
11.10.2017 5 z 5

Nejlepší knihy, které jsem kdy četl, pravděpodobně už nikdy v životě ani nenarazím na lepší. Můj nejoblíbenější díl je právě návrat krále.

readah
05.10.2017 5 z 5

Nejlepší kniha z výborné trilogie. Tolkien byl génius.

jani.ruzicko
20.09.2017 5 z 5

Pro mě srdcovka, co neomrzí... nesmrtelné *=))

doktorking
16.09.2017 3 z 5

Na fantasy sem nikdy moc nebyl a když už baví mě víc to zfilmované než na stránkách knih.Každopádně představivost pana Tolkiena patri k tomu lepsimu z tohoto zanru...Ale nejlepsi kniha zde na databazi?Pro me ani nahodou cisty prumer.

Dadly
23.08.2017 5 z 5

Prostě srdcovka..

Kirrie
23.08.2017 5 z 5

Na konci knihy jsem si uvědomila, že se s tím světem nechci loučit. Data smrti jednotlivých postav, to jsem těžko rozdýchávala. Ale znovu a naposled: Tolkien je borec! Patří mu můj obdiv, úcta a respekt! Děkuju za vytvoření Středozemě! Takovou fantazii nemá ani 5 leté dítě.

Percabethka
12.08.2017 5 z 5

Už pár let nosím - a sundavám ho jen výjimečně - Arwenin náhrdelník, který ve filmu dala Aragornovi. No a teď jsem zjistila, že ho ve skutečnosti dala Frodovi ke konci posledního dílu :D Celkově mi přijde, jako by byly dva příběhy, jeden knižní a jeden filmový - a oba mám stejně ráda, přestože jsou o tolik jiné. ❤❤

haki34
02.08.2017 5 z 5

jen korunuje celý příběh. dočkáme se závěru, kde naši hrdinové splní své poslání. Někteří přežijí, jiní ne..osudy se naplní. Bylo mi velmi smutno, že příběh končí...a lodě vyplouvající z Šedých přístavů jsem málem obrečela...Bilbo byl a je drahoušek...Frodo mi nikdy k srdci nepřirostl, zato Samovi jsem fandila. Takový ten hodný "truhlík" se srdcem na pravém místě, který byl tím důležitým spojovadlem a nosníkem tíhy.
Aragorn a Arwen. Faramir a Eówyn, Galadriel a Celeborn, trpaslíci, jejich říše a historiie, lidi, chodci, elfové....složitější , košatější osudy a příběhy, než nám bylo dopřáno poznat...ale i za tu část, již jsme byli součástí, děkuji :)

důstojné završení celého příběhu a jednoho věku.