Nebezpečné známosti
Pierre Choderlos de Laclos
Originální milostný román z konce 18. století, ve kterém autor formou dopisů líčí život francouzské šlechtické společnosti v době před revolucí. Na příběhu dvojice libertinských šlechticů, kteří pro vlastní pobavení manipulují s osudy svých bližních, vytvořil autor nejen vynikající obraz určité doby a společnosti, zabývající se převážně plytkými intrikami, ale uvedl do literatury řadu znamenitě psychologicky propracovaných typů a zobrazil složitost mezilidských vztahů s časově neohraničenou platností.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2003 , AcademiaOriginální název:
Les Liaisons dangereuses, 1782
více info...
Přidat komentář
Úžasné. Úchvatné.
Naprosto výjimečně jsem poslouchala a nečetla. Dramatizace na stanici Vltava je naprosto dokonalá. Některé dopisy jsem si poslechla 3x a furt málo.
Doposud jsem měla možnost se seznámit s Nebezpečnými známostmi v podobě divadelní hry Christophera Hamptona. Když jsme měla možnost vyposlechnout si celou knihu, říkala jsem si, že obsah znám a nic mi to nedá. Omyl. I když je román psán v dopisech, vykresluje všechny postavy plasticky, vysvětluje jejich motivace i zvrácené touhy a manipulativní snahy. Pocit nadřazenosti a schopnost manipulace markýzy de Merteuil vedla k nevyhnutelnému konci, který byl zvládnutý excelentně. Divadelní hra má své kouzlo, ale určitě dejte šanci i předloze.
Nebezpečné známosti sú menej známou klasikou, ktorá však inšpirovala mnohých súčasných autorov. Je to román písaný formou listov, čo je forma, ktorá nemusí každému vyhovovať. Ja som to zistil až po kúpe fyzického výtlačku a tak som si zaobstaral aj audioknihu, ktorá je teda nahovorená majstrovsky. Celá kniha je postavená na intrigách, ktoré prichádzajú z každej strany. Dominuje manipulácia, pretvárka a ohováranie. Z toho vyplýva, že deja je v knihe minimum a tempo je veľmi pomalé. Najzaujímavejšou postavou je podľa mňa markíza de Merteuil. Zákerná, vypočítavá, ale mimoriadne inteligentná žena so zmyslom pre humor. Údajne sa ňou inšpiroval aj George R.R. Martin keď vymýšľal Cersei. Milostné scény sú v knihe popísané veľmi jemne, elegantne, bez vulgárnosti a napriek tomu fungujú. Autorky dnešných erotických románov sa majú čo učiť. Samozrejme, z knihy je cítiť, že bola napísaná pred takmer 300 rokmi. Niektoré veci, ktoré boli v tej dobe považované za neprípustné a škandálne, dnes považujeme za úsmevné. Nemyslím si, že je to kniha pre každého. Ja osobne by som ju v papierovej podobe asi tiež nezvládol, ale audiokniha je fenomenálna. Odporúčam!
Čistá a upřímná lásku mezi mladou dívkou a jejím učitelem hudby se naprosto proměňuje kvůli/díky brilantním intrikám uchvacující a ničeho se neštítící madam de Merteuil a zvrácenému a mírně patetickému vikomtu Valmontovi.
Forma dopisů se mi četla velmi dobře, postavy (možná až na Cecílii) byly opravdu velmi různorodé a jejich korespondence o nich prozrazovala tolik! Hlavně to, že nakonec jsme všichni jen lidé a lidé chybují, pak za to platí.
Možná je škoda, že v dnešní době už nepíšeme takovéhle dopisy, které by odhalovaly naše srdce.
Asi jako většina lidí, první jsem viděla film Valmont, který mě (léta zpět, jako dospívající dívku), samozřejmě naprosto učaroval. Libertinská doba je pro mě (co do romancí) srdcová záležitost. A teď jsem se konečně dostala ke knize! Tedy, audioknize, kde Dvořák a Cibulková naprosto dokonale namluvili hlavní postavy.
Nebyla bych to já, abych si neposteskla nad některými výrazy, jako jsou "Ach ne, to byla nuda!", nebo "Autor asi nepochopil, co je to romantika.", nebo "To mě vůbec nebavilo.". Mno, jak bych to řekla. Autor tuto knihu napsal v roce 1782. Takže... ehm, pardon, že to není Netflix YA romanťárna... Já jsem naprosto spokojená, kniha měla všechno, co jsem od ní čekala.
Knihu jsem četla až po tom, co jsem viděla film.
Je tu krásně vidět jak a kam se doba posunula. To co dříve " slušným" dámám a pánům přišlo jako skandální a příliš troufalé, to nám přijde jako úsměvné a neškodné flirtování atd.
Klobouk dolů před popisem milostných scén, který se obešel bez jakýchkoliv vulgarit a v krásných náznacích vyjádřil vlastně vše co bylo třeba :-)
Přijde mi opravdu tristní a smutné, když se vám život smrskne jen na to, že vás z nudy vytáhnou jen intriky. A radost a úsměv na rtech vám vykouzlí pouze hraní si s city ostatních lidí. I když musím říct, že protihráče měli Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil jen velmi slabé....
(SPOILER) Dlho som nevedel, že film Veľmi nebezpečné známosti (1999) mal nejakú knižnú predlohu. Zistil som to len náhodou, keď som písal rozbor príbehu Doriana Graya, v ktorom sa tiež objavuje motív neskazeného mladíka manipulovaného starým zhýralcom Henrym Wottonom. Tak som si Nebezpečné známosti vypočul v audioknižnej podobe, ktorá vynechala niektoré nepodstatné listy. Načítanie som skutočne chválil, dosť som sa bavil na melodramatickosti mladých hrdinov, vrátane uplakanej Cecil (To dievča nestráca čas premýšľaním.). Myslím, že dej aj manipulácie boli zrozumiteľné. Azda mi pre moju nepozornosť unikla časť motívov, pre ktoré sa markíza a vikomt znepriatelili. Zároveň v diele nevidím takú hodnotu, aby sa mi chcelo do ďalšieho počúvania. Bol som celkom zhrozený z toho, čo bolo považované za vikomtove dobývanie pani de Tourvel, pretože by som to nenazval inak, ako opakované a úbohé brnkanie na city od niekoho stavajúceho sa do pozície závislosti. Odmietam veriť, že také obohrané pesničky by v dnešom svete vôbec niekto bol ochotný počúvať. Tunajšie komentáre ma motivujú pozrieť sa na ostatné filmové spracovania diela a ďakujem za to veď Malkovich tak dobre sedel vo filme Ripleyho hra!
Tak tohle mě nebavilo. Intriky zleva, intriky zprava, téměř žádný děj. Oceňuji ale, že autor poskládal román pouze z dopisů.
Vzhledem k tomu, že jde dnes již o dílo klasické literatury, oceňuji čtivost vydání od Odeonu.
Viděla jsem prvně film a byla jsem nadšená, takže mi nezbylo nic jiného než se pustit i do předlohy. Valmont pro mě vždy tak bude mít obličej úžasného Malkoviche a upřímně, není to vůbec na škodu. Pomalejší tempo a povrchní krutost dvou hlavních postav a jejich intriky mi tu přišly adekvátní své době a koneckonců velmi zábavné. Vždyť tolik podobných charakterů dnes potkáváme úplně běžně, jenom jim asi nevidíme přímo do hlavy.
Nebezpečné známosti sú kniha, ktorú čím viac čítam, tým mi príde zábavnejšia. Síce sa na nej trochu podpísal jej vek a niektoré zvádzacie praktiky sú už v dnešných časoch dosť smiešne, takisto naivita kladných postáv im veľmi neslúži k obľube, ale hlavné duo záporných hrdinov je skvelé. Ich vzájomné listy sú vtipné a zlomyseľne zábavné, markíza je vo svojich intrigách obdivuhodná a vikomt zas nehorázne príťažlivý. Taká zmes spokojnosti so sebou samým, chlapčenskej drzosti a viac-menej potláčanej brutality sa len tak nevidí. Niežeby som ho chcela stretnúť, ale radím ho medzi svoje obľúbené literárne postavy.
Na podporu dojmov z knihy som videla viacero filmov a najlepšia a aj najvernejšia knižnému deju a atmosfére je podľa mňa Frearsova verzia z roku 1988 s Glenn Close a Johnom Malkovichom v hlavných úlohách.
Očividne žijeme v hrozne skazenej dobe, pretože toto kedysi také škandalózne dielo na mňa akosi nezapôsobilo. Krásne síce ukazuje nedostatky za feudalizmu, ale dosť nezáživnou formou. Možno to bol vtedy normálny spôsob komunikácie, ale dnes je únavný, kým som sa prehrýzla cez všetky tie vyumelkované rozvláčne listy, aj tie, ktoré boli myslené úprimne, musela som knihu opakovane odkladať. Navyše Cecília bola naivná nána a pani de Tourvel taká třtina větrem se klátící, že som ju nedokázala ľutovať. Mohla byť citlivá a cnostná, ale jej sebekázeň mala výdrž slameného domčeka prasiatok a s ňou šla k zemi aj cnosť. A nedôslednosti mala za troch, pre ňu veru platí, že každá obeť si hľadá svojho vraha. Čo sa týka markízy a vikomta, prečítala som si v niektorých komentároch, že ich človek musí buď milovať alebo nenávidieť, a nesúhlasím s tým. Mne boli ukradnutí. Obaja boli manipulatívni, sebeckí a napriek tomu, že prekypovali radosťou, zlosťou či pomstychtivosťou, prázdni. Ak nemali komu ubližovať, nudili sa. Úžasná životná náplň. Obdivovať nebolo čo a za nenávisť mi nestáli. Celé to rámuje spoločnosť, ktorá markízu zatracuje a Prévana oslavuje, hoci sú obaja rovnako skazení. Nuž ale, ako platilo po stáročia a nezriedka i dnes, čo je dovolené mužovi, nie je dovolené žene.
Klasika, ktorá určitým spôsobom vyčnieva z radu. Opisuje život francúzskej aristokracie vo všetkých jejo aspektoch – predovšetkým v klamstvách, manipuláciách a intrigách. Nečudo, že khniha predtým vyvolala taký škandál, v porovnaní s inými klasikami neprifarbuje postavy a priamo predkladá čitateľovi ich zištné úmysly a nekalé plány.
Ja, ako milovníčka histórie a klasiky, som si toto čítanie užila.
váhala jsem jak náročná a čtivá kniha bude, proto jsem se opět u této klasiky všech klasik uchýlila k rozhlasové adaptaci. zápletka a postavy mi nebyly cizí díky adaptaci Formanove. už od tehdy je mi rafinované přátelství mezi Valmontem a markýzou sympatické.
ano, rafinované. to je to slovo. žádné nudné cachačky drbů u čaje o páté.
Poslouchano na mujrozhlas.cz jako cetba na pokracovani. A bylo to naprosto vynikajici. Markyza de Merteuil v podani Daniely Kolarove byla excelentni mrcha. Stejne tak poskladat pribeh jen dopisu je velmi zdarile.
Po třetím pokusu to vzdávám
Prostě se nemůžu začíst
Podobné knihy mě baví
Tady to nefunguje
Knihu jsem dostala už před několika lety jako dárek, a tak jsem si ji konečně přečetla. Úplně mi nesedla, ale je docela dobře napsaná, proto uberu jenom jednu hvězdu.
Štítky knihy
láska zfilmováno 18. století milostné romány Francie francouzská literatura intriky romány v dopisech, epistolární romány libertinská literatura zfilmováno – TV seriálAutorovy další knížky
2006 | Nebezpečné známosti |
2008 | Vášeň a rozum – Láska v době libertinů |
1928 | Nebezpečné známosti. Část první |
1929 | Nebezpečné známosti. Část druhá |
1915 | Nebezpečná přátelství |
Kniha je epistolárním románem francouzského spisovatele Choderlose de Laclose a je vlastně otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev. Stojí za přečtení.