Nejlepší ze všech světů
Irena Brežná
„Není lehké žít ve šťastné zemi. Štěstí se může kdykoli rozbít a někoho za to potrestají,“ říká mladičká Jana, jejíž matka zmizela bůhvíproč ve vězení a otec, právník a buržoazní element, musí pracovat kdesi na stavbě. Bravurně zvládnutým naivistickým stylem zachytila autorka začátky dívčího dospívání v atmosféře slovenského maloměsta na začátku 60. let. Důsledná dětská optika dokonale demaskující demagogii a frázi je navíc bohatým zdrojem rafinovaného humoru, vyostřeného místy až do břitké satiry.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2010 , PasekaOriginální název:
Die beste aller Welten, 2008
více info...
Přidat komentář
"Jsme malá země a máme velkého přítele. Ani se mi nechce věřit, že někdo tak velký má zapotřebí malého přítele. Ve škole se velké děti s malými nezahazují. Musí v tom být nějaký háček, že se o nás zajímá největší země světa." (s. 115) Příběh dospívajícího děvčete a rodného jazyka, který ji ochraňuje, ukrývá, vede, zároveň mate, znejisťuje - a pomáhá přežít... Oproti Budžesovi hořčí a nemilosrdnější čtení.
Mně to ani nepřijde vtipné. Příběh je pravdivým konstatováním skutečnosti takové, jaká ve skutečnosti byla. Zažila jsem ji. Pamatuju, jak de facto bez výhrad jsme dokázali věřit výkladům a hodnocením učitelčiným. To to trvalo, než… Přesto na své dětství vzpomínám ráda a vlastně z jeho nálad a bezstarostných chvil sosám dodnes. Dítě tu smutnou realitu nevnímalo jako fádní, plnou šedivých obrázků a absurdních výjevů. Takový pocit aspoň mám.
Pro mě by kniha, jako osvěžení a připomenutí minulosti, vystačila s polovinou napsaného textu.
Podobně pojaté vyprávění jako Hrdý Budžes od Ireny Douskové. Bohužel v tomto porovnání se Nejlepší ze všech světů jeví jako slabý odvar prózy Ireny Douskové.
Forma dětského naivního pohledu v tomto případě nádherně a křišťálově zrcadlí dobu "budování lepších zítřků"...
Mohlo by to být neskutečně vtipné... kdyby to nebylo tak smutné...
Děsívě trpce vtipná kniha, která vás občas donutí přestat číst a jak nevěřícně zírat...
Malá holčička svýma dětskýma očkama popisuje život za těžkého socialismu! Dojemný příběh, u kterého vás zabolí u srdce:(
Nádherná kniha, která vypovídá o socialismu mnohem víc a dojemněji, než kterýkoli dokument.
Štítky knihy
Slovensko, Slovenská republika dospívání 60. léta 20. století rozhlasové zpracování maloměstoAutorovy další knížky
2016 | Vlčice zo Sernovodska: Zápisky z rusko-čečenskej vojny |
2008 | Na slepačích krídlach |
2016 | Nevďačná cudzinka |
1992 | Psoriáza, moja láska |
2005 | Tekutý fetiš |
To bylo tak smutné a hořké a přitom tak přesné.....Při čtení se mi vybavilo mé dětství, sice o 25 let později, ale něčím tak podobné. Dítě beroucí doslovně svět kolem sebe, který je ovšem prolhaný a žije se dvojmo, jinak doma, jinak veřejně.