Nelítostný souboj 2

Nelítostný souboj 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511966/bmid_nelitostny-souboj-heat-2-Mt2-511966.jpg 4 12 12

Den po závěrečné scéně filmu Nelítostný souboj (Heat) se Chris Shiherlis (Val Kilmer) schovává v Korejské čtvrti u Natea (Jon Voight). Je zraněný, napůl v bezvědomí a potřebuje se dostat z Los Angeles. Pronásleduje ho detektiv losangeleské policie Vincent Hanna (Al Pacino), který před pár hodinami při přestřelce pod přibližovacími světly na úpatí přistávací dráhy letiště v Los Angeles zabil Shiherlisova partnera Neila McCauleyho (Robert De Niro). Hanna je nyní odhodlaný chytit i Shiherlise, posledního přeživšího člena McCauleyho party, než zmizí z města. V roce 1988, o sedm let dříve, McCauley, Shiherlis, Cerrito a jejich tým profesionálů loupí na západním pobřeží, v Chicagu a na americko-mexickém pomezí, kde se jim podaří obrat mexický drogový kartel o více než dvanáct milionů dolarů. Na druhé straně zákona stojí detektiv v chicagském oddělení vražd Vincent Hanna – muž, který je věrný svému povolání tak moc, že mu obětoval i soukromý život. Hanna neúnavně pronásleduje ozbrojené a nebezpečné muže, kteří se skrývají v temných divokých zákoutích, a v tom samém roce, kdy se Neil a jeho parta dostanou „pracovně“ do Chicaga, pátrá po násilnickém gangu zlodějů, jež má políčeno na soukromé domy a především jejich bohaté obyvatele. Nelítostný souboj 2 je stejně ambiciózní a rozsáhlé dílo se stejně výraznými postavami jako kultovní filmový thriller režiséra Michaela Manna z roku 1995 HEAT ( v češtině uváděn pod názvem Nelítostný souboj), který si získal fanoušky po celém světě. Nelítostný souboj 2 předchází událostem ve filmu, aby k nim pak čtenáře zase dovedl, a poté se přesouvá dál. Kniha představuje nové, skvěle vykreslené postavy na obou stranách zákona a přenáší je na nová území. Podíváme se do ulic L.A., Chicaga, nahlédneme mezi tchajwanské zločinecké syndikáty v Paraquayi a mezi pašeráky a členy drogového kartelu na hranicích s Mexikem. Mnohovrstevný příběh ukazuje nebezpečné fungování mezinárodních zločineckých organizací a agentů, kteří je pronásledují. Přibližuje soukromé životy lidí, kteří musí čelit nebezpečným protivníkům v situacích, jež překračují všechny hranice.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , HarperCollins Polska
Originální název:

Heat 2, 2022


více info...

Přidat komentář

vin_hanna
19.06.2024 5 z 5

Režisér Mann natočil v devadesátkách skvělého Posledního Mohykána a následně jeden z nejlepších krimi filmů všech dob a pravděpodobně jeho opus magnun. Jako velký fanoušek filmového SOUBOJE (HEAT) mezi Al Pacinem a Robertem de Nirem jsem si nemohl nechat ujít toto knižní pokračování. Příběh je sequelem i prequelem zároveň. Kniha se četla sama. Všechny příběhové linky se mi líbily a velice poutavě se propletly. Kniha je napsána filmově najdeme v ní mnoho ,,střihů'' z jedné scény na scénu jinou, ale vůbec mi to nevadilo. Naopak Mann skvěle dokázal gradovat napětí a u vyvrcholení mexické linky jsem měl vyloženě husinu. K takto nadstandartnímu prožitku z knihy rozhodně pomohlo, že jsem celou dobu viděl herce hrát před sebou. Pacino jako nesmlouvavý, tvrdý a hláškující detektiv Hanna. De Niro jako milimetrově přesný vůdce zlodějské bandy McCauley. Kilmer jako chladnokrevný borec Shiherlis, který se snaží zachránit si krk v Paraguayi. Dalším plusem je hlavní záporák, který je bezcitný, krvelačný lump. Cením i malé zmínky o ČR. Jediné v co mohu doufat je, že se tímto skvostem pokochám za pár let v kinech! 110%

kobejn
20.03.2024 5 z 5

Skvělé. Už se nemůžu dočkat, až to uvidím jako film a je jedno, že už vím o čem to bude a jak to dopadne. Stejně se na to těším.


callahanh
21.01.2024 4 z 5

Je docela unikátní, aby jakýkoli režisér nejdříve pokračování svého hitu vydal knižně, aby ho možná někdy později zrealizoval. Michael Mann ale touto cestou šel a určitě neudělal špatně. Dobrou zprávou je, že čtenář nemusí původní film znát úplně detailně (stačí když ho viděl před několika lety), možná vůbec, aby si dokázal jakýsi "prequelo-sequel" vychutnat. Je na něm znát, že autor je filmař a píše filmově, což znamená, že hodně střídá lokace a v tomto případě i časové roviny, dialogy nejsou nijak dlouhé a také popisy míst a pocitů jsou hodně strohé. Samotný příběh je pak dost košatý a spíš než postavu McCauleyho rozvíjí tu Hannovu a potvrzuje, že zatvrzelý buldok byl vždycky, možná proto je jeho linie s pátráním po sadistickém vrahovi atraktivnější, má větší spád a je přece jen o něco napínavější. Část o McCauleym a posléze Chrisovi je spíš o chladném plánování, takže se občas trochu vleče, o něco hůř se čte a není až tak zajímavá. Podobné je to vlastně s akcí, která je vesměs průměrná a doplácí na to, že ve vizuální podobě ji Mann umí jako málokdo, takže popisy přestřelek tím značně trpí a je jasné, že pokud by byly ve filmové podobě, budou úplně na jiné úrovni než v knize. Ocenit se ale musí i několik silných momentů, k nimž určitě patří volné propojení Hanny, McCauleyho a mladé dívky, které uzavírá osudový trojúhelník, který nemá dobré řešení, a také Chrisovo dilema ohledně manželky, které je tragické a smutné zároveň. Pokud se Mann někdy rozhodně knihu převést na plátno, těžko říct, zda ho studio nechá ji natočit v plném rozsahu (což pochopitelně znamená značné náklady a také to, že nikdo z původních představitelů se zřejmě nevrátí), což by pak znamenalo, že částečně ztratí své kouzlo. Pokud ale zůstane jen u knihy, tak se dá říct, že Heat 2 rozhodně není zbytečný počin a velmi příjemně předchází/navazuje na jeden z nejlepších filmů devadesátých let a určitě mu nedělá ostudu. 75 %

Christo
13.08.2023 4 z 5

Tak tohle byla literární chuťovka pro filmové fandy jednoho z nejlepších "90tkových" filmů. Samozřejmě, že jsem si před předčtením znovu Heat pustil a vychutnal si ho jako už minimálně dvakrát kdysi. A nezestárnul. Stejně jako Michal Mann, který se předvedl i jako spisovatel a dokázal stísněnou a napínovou atmosféru vytvořit i bez režisérské stoličky. Ale bohužel si myslím, že převedení tohoto příběhu (začíná tam, kde skončil Heat) do filmové podoby stihne osud většiny pokračování. A to (za mě) bych neriskoval a zůstal u této skvělé knihy.

3DD!3
19.06.2023 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, kde se ukáže jestli máte představivost. Pro mě to bylo jako by Mann natočil pokračování. Pacino a Killmer v nejlepší formě prosakují skrz text knihy. Vzpomínky na minulost, rozhřešení v roce 2000. Má to tempo, skvělé Hannovy hlášky i perfektně popsané reálie. Nejen L.A. ale i Ciudad del Este. V závěru nechybí skřípání osudu. Výborné čtení a jestli to Mann převede na plátno tak klobouk dolů, je to hodně košaté. P.S: Nechybí zlaté české ručičky, které zde mají prsty v prodávaných rušičkách.

chozeB
05.04.2023 3 z 5

Nelítostný souboj (1995) je žánrová klasika a asi nejlepší film na téma poldové a lupiči (v těsném závěsu za ním je Bod zlomu). Literární před/pokračování od jeho scenáristy a režiséra Michaela Manna a autorky thrillerů Meg Gardiner je... řekněme ucházející bonus. Pokud čekáte plnotučnou dvojku, podle níž by mohl vzniknout další parádní film, budete nejspíš zklamaní. Sice dostaneme většinu ingrediencí, které byly ve filmu, ale uplést z toho podobně vtahující příběh se tentokrát nepovedlo. Důvodů je několik:

1) Narozdíl od filmu, který se celý odehrával v současnosti, kniha střídá dvě časové roviny - co následovalo PO filmovém příběhu (v letech 1996 až 2000) a co se stalo PŘED ním (v roce 1988). Události v knize tak rámují události ve filmu, za kterými se částečně ohlížejí a částečně je předjímají, plus se v budoucnosti dohraje stará minulost. Zní to zajímavě, ale ve výsledku dostáváme ne jeden silný, ale dva přicmrndávající příběhy propletené do sebe a působící dojmem omáčky, ne hlavního chodu. U mě prostě vítězí filmová jednota místa, času a děje.

2) S tím úzce souvisí další problém. Film vyprávěl o střetu policejního buldoka Hanny (Pacino) s lupičským buldokem McCauleym (De Niro). Jak se Hanna k McCauleymu přibližuje a jak se McCauley snaží Hannovi uniknout. FILMOVÝ SPOJLER: V knize o sobě polovinu času nevědí (linie 1988) a druhou polovinu je McCauley mrtvý (a jde o to, jestli ho Hanna bude následovat). Kde měl film srdce, tam jako by v knize zela velká černá díra. Opět to podporuje dojem omáčky a ne druhého velkého příběhu.

3) A pak je tu styl. Čtivý, spoléhající na krátké úderné věty a zajímavé informace z mezinárodní (značná část příběhu se odehrává v Paraquyi) policejní a zločinecké praxe. Ale kdykoli se na scéně objeví partnerky mužských postav, přepíná to do poněkud ženského tónu - drsňáci McCauley a Chris jsou tu ze svých osudových žen (Chris má dvě) unešení a rozněžnělí. Na tom by nebylo nic špatného, ale film ty vztahy líčil mnohem civilnějším/dospělejším způsobem, tady mi to smrdělo červenou knihovnou. Ale nebudu za to nasazovat psí hlavu Meg Gardiner, protože Mann to musel schválit, takže... Za zmínku pak stojí, že v kontrastu s tím hlavní záporák - který by klidně mohl být horším bratrem filmového záporáka Waingra - (nahodilé) ženy zmrzačuje a znásilňuje.

4) Poslední výhradou budiž, že film měl De Nira a Al Pacina a knížka je nemá. Má jejich postavy, ale ne jejich charizmatické herecké podání. Mj. tak v knize patřičně nevyznívá opakující se Hannovo pitvořivé shazování zločinců, které bylo velmi zábavné ve filmu. Přitom tváře obou hereckých es budete mít po celou dobu čtení před očima.

Tolik k nedostatkům. I tak jde o svižné, zábavné a místy napínavé čtení, jen zůstává hluboko ve stínu filmu a nedokážu si moc představit, že by podle něj vznikla plnokrevná filmová dvojka. Dokonce si odpustím frázi o tom, že pro fandy filmu je to povinnost. Není. Je to jen ucházející bonus.