Nepohodlní filozofové
Vladimír Liška
Konfucius, Sokrates, Seneca, Avicenna, Hus, ale i Nietzsche nebo Marx a mnoho dalších myslitelů svými názory a idejemi předběhli dobu v níž žili. Často se ocitali ve sporu s vládnoucí mocí nebo se stávali terčem nevzdělanců. Jejich pohnuté osudy měly zpravidla tragické pozadí: zůstávali nepochopení, navíc pronásledovaní jako rebelanti a kacíři.... celý text
Přidat komentář
Autor knihy je vystudovaný historik a myslím, že se to v knize dosti odráží. Namísto zkoumání myšlenek těchto nepohodlných „filozofů“ kniha z velké části popisuje spíše historické souvislosti jejich doby, což jistě není nic špatného a mnozí to jistě uvítají, jen osobně jsem měl jiná očekávání. Tudíž neočekávejte barvitý rozbor filosofických myšlenek velikánů, ale spíše historické doplnění životů různých historických osobností.
Mírně nudné životopisy víceméně náhodně vybraných osobností, z nichž některé jsou opravdu i filozofy. Výklad je podaný dost školometsky, ale vlastně s touhou po jisté poctivosti. Jakože OK, proč ne.
Kniha Nepohodlní filosofové rozhodně neurazí. Je psána spíše pro nováčky v oblasti filosofie, nebo zkrátka pro lidi, kteří nemají chuť či zájem ležet v dílech velikánů a spíše je zajímají různé kuriozitky ze života velikánů nebo jen hodně volný náhled do jejich tvorby. Je ostatně vidět, že sám autor není žádný filosof a tak se v kapitolách, kde každou věnuje jednomu mysliteli, zaobírá z velké části jejich životem a dějinnými souvislostmi, filosofický příspěvek bývá na vedlejší koleji, alespoň mě to tak přišlo. Záměrně jsem hovořil o myslitelích a ne o filosofech, protože kniha v sobě neskýtá jen filosofy v pravém slova smyslu, jak by název mohl napovídat, ale spíše osoby renesančního typu, které měly filosofii, myslím tu "hardcorovou" na vedlejší koleji a nebo se o ní vůbec nezajímali.
To ale určitě neubírá na kvalitě knihy. Poznatky z života vybraných velikánů jsou určitě zajímavé a čtivé, to samé se dá říci, i o průřezech dobové historie. Některé kapitoly jsou slabší, jiné naopak zvedají laťku o něco výše (jako např. stránky o Machiavellim, Husovi či Voltairovi. Na závěr, doporučuji knihu všem "mudlům", kteří chodí okolo filosofie, ale ještě do ní úplně nevkročili a chtějí se dozvědět pár informacích o pár vyvolených. Nebo lidem, kteří se o filosofii zajímají, ale už mají pokrk složité primární literatury a hledají oddych u nepopsatelněji lehčího čtení, u kterého se dozví i pár zajímavostí.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2011 | Upíři a vlkodlaci v českých zemích |
2011 | Záhady druhé světové války |
2009 | Vládci českých zemí |
2007 | Kletba čachtické vražedkyně |
2004 | Husitství - konec jednoho mýtu |
Za mě povedená kniha, vypráví život 20 filozofů, jejich dílo a dopad na společnost - pro mě dostačující. Občas jsou v knize nudnější pasáže.