Nervy

Nervy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533646/bmid_nervy-65e76868b4050.png 5 304 304

Mladý žokej Rob Finn stojí na počátku dostihové kariéry, a tak – ale zároveň díky tomu, že snad nezná strach – dostává koně spíše problematické a papírově slabé než úspěšné. Když se mu však povede několik dostihů, naskytne se šance jezdit v jedné z nejlepších stájí v zemi. O to horší je potom pád a série porážek na koních, s nimiž ostatní jezdci vítězí. Na závodištích se o něm začne šuškat, že „ztratil srdce“, tedy že dostal strach. Skoro tomu začne věřit i on sám Než si uvědomí, že to všechno nemůže být jen pouhá náhoda nebo jeho neschopnost. Zvlášť když ví, že není prvním, žokejem, jemuž se něco podobného stalo. Jenomže od podezření k důkazu je daleko a za každý krok se na cestě za pravdou draze platí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Nerve, 1964

Interpreti: Jan Nedbal

Jíťa307
14.09.2024

Děj se jako u všech autorových knih odehrává v dostihovém prostředí. Sympatický mladý hrdina Rob Finn s jeho milostným i profesním trápením mi přirostl k srdci. Zápletka i rozuzlení byla povedená. Posloucháno jako audiokniha, kterou doporučuji všem, kteří mají rádi dostihové prostředí.

TinkaH
23.08.2024 5 z 5

Jméno Dick Francis jsem dlouho znala, ale nikdy jsem od něj knihy nečetla. Moje první setkání v podobě audioknihy přineslo nadšení. Někdy dám i drsnější severské detektivky, ale mnohem větší přednost dávám detektivkám typu Agathy Christie, Dorothy L. Sayers a do této skupinky skvěle pasuje i tento autor, což ve mě vzbuzuje nadšení, protože mám často pocit, že se současní autoři hlavně předhánějí v tom, kdo napíše něco brutálnějšího a zjišťuji, že už to nechci číst/poslouchat.

Originální příběh, napínavý. Moc se mi líbil hlas pana Nedbala. Nerada jsem se s knihou loučila, když jsem došla na konec. Těším se na další.

milary
15.06.2024 audiokniha 5 z 5

Další výtečná koňská detektivka z pera Francise otce. A pro mě zatím neznámý hlas Jana Nedbala, který se k ní dobře hodil.

Mladý Rob Finn se snaží dokázat, že jeho nedávno získaná pozice víc než slibného žokeje v jedné z nejlepších stájí v zemi není dílem náhody. Že si ji zasloužil, vyjezdil, že mu patří. Že na náhlé sérii porážek je něco divného a sotva vysvětlitelného šířícím se tvrzením, že "ztratil srdce". No, není prý první, komu se to stalo, ne? Jenže té domnělé "smůle" někdo hodně efektivně napomáhá...

rafan65
12.05.2024 5 z 5

Tato kniha je doplněna obrovskou dávkou informací o dostihovém sportu, na napětí ji to ovšem vůbec nic neubralo. Nejedná se o detektivní román na jaký jsem zvyklý, asi bych to neřešil četlo se to pěkně. Je vidět že tato kniha je jednou z autorových prvotin, nemá tu ještě tak propracovaný příběh jako u pozdějších knih. Takže jsem celkem spokojený.

KáťaM.
08.04.2024 audiokniha 4 z 5

Spousta koní, hodně dobrodružství a trochu lásky. Klasický Francisův příběh. Já je mám prostě ráda, audiokniha je skvěle namluvená. Určitě doporučuji.

85098211
02.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Hlavní postavou této knihy je mladý žokej Rob Finn a hned na začátku knihy dojde k sebevraždě jiného žokeje - a právě on je toho svědkem. Kromě toho je zde jeho sestřenice, do které je Finn zamilovaný, ale ona se vztahu s ním právě s souvislosti s tímto příbuzenským vztahem brání. A potom dostane Finn příležitost jezdit v jedné z nejlepších stájí, ale zároveň začne docházet k celé sérii porážek, které si nikdo nedokáže vysvětlit. Všichni se domnívají, že to souvisí přímo s žokejem, ale jen on sám ví, že příčina je někde úplně jinde. A začne po ní pátrat na vlastní pěst...
Kniha je opravdu výborná, čte se jedním dechem, a protože se mi do ruky již několik autorových detektivek dostalo, mohu tedy srovnávat - a podle mého názoru je právě tato jedna z jeho nejlepších ;-).

petrarka72
02.08.2023 5 z 5

Myslím, že kdysi to byl můj první Francis, tuším, že jsem ho četla v původním překladu... Člověk by chtěl mít vůli a talent jako Finn. :-)

Luigi1
30.07.2023 5 z 5

S touto knihou jsem byl moc spokojený

Kakho-Oto
14.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Úžasný román - napínavý od začátku do konce. Některý darebák rafinovaně likviduje kariéry nadějných žokejů a to až do doby, než se mu jeden z nich dokáže postavit. Hlavní hrdina románu Rob Finn je vynikající a celou dobu jsem mu fandil, aby porazil a zničil zákeřného padoucha a k tomu získal srdce milované sestřenice. Romány Divocí koně i Za trest se mi rovněž líbily, ale úrovně "Nervů" nedosahují.

Ava365
05.08.2021 5 z 5

Výborná detektivka od klasika tohoto žánru.

bekule
23.03.2021 5 z 5

Moje první a nejoblíbenější Francisovka. Četla jsem mockrát , i po více jak třiceti letech jsem druhou půli od momentu v opuštěné stáji četla jedním dechem. Stále skvělá a napínavá detektivka.

Boogie007
11.02.2021 5 z 5

Příjemné, napínavé čtení - vše, co lze od Mr. Francise očekávat.

stejsdan
31.12.2020 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila náhodou, v knihovně po babičce je stále co objevovat...Takový nenápadný tenký brožovaný výtisk, ale o to zajímavější obsah. Z vyprávění je jasné, že autor je znalec nejen dostihového prostředí, ale dokáže velice poutavě vylíčit složité rodinné a partnerské vztahy. Čtení mě bavilo od začátku až do konce.

janina66
26.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších od Dicka. Dostihy, neúspěchy, napětí a vyšetřování žokeje Roba. Úžasný strhující závěr, jako vždy.

Šárka345
02.09.2020 5 z 5

Moje první kniha od Dicka a přečtená jedním dechem, fakt skvěle napsáno :0)))

1amu
21.08.2020 4 z 5

Vůbec první kniha od Dicka Francise u nás vydaná v zelené edici MF zvané Smaragd a hned mezi čtenáři bomba ! V té době běžný náklad 100.000 výtisků v t.zv. "knižním čtvrtku" zmizel rychle z pultů.
Proč ?
Šlo o zcela nový druh detektivky. Prostředí anglických vrcholových dostihů bylo čtenářům neznámé. K tomu hlavní postavy : začínající a zprvu úspěšný žokej a proti němu padouch jak vyšitý (což se v dalších knihách autora stalo pravidelnou kostrou příběhu).
Kniha má spád, čte se dobře a je s podivem, že původní překlady těchto knih byly lepší, než v časech, kdy se jich ujmula paní Moserová-Davidová.
Škoda, že autor nepokračoval v tomto nastaveném scénáři. Pozdější knihy mají hrdiny čím dále, tím více postižené tělesnými vadami a u padouchů roste stupeň jejich psychopatie. Čtenář si pak brzy uvědomí na čem je.
Shrnuto : start byl výtečný do první třetiny vydaných knih, pak to šlo bohužel již dolů.

BooksLoverAnn8
12.08.2020 5 z 5

Další knížka, která se mi moc líbila a nešlo se mi od ní odtrhnout.
Kniha je napínavá a plná všemožných zápletek a problémů.
Velice mě příběh bavil a moc doporučuji!

bigbabe
07.05.2020 3 z 5

Přečteno ze dvou důvodů - můj muž to miluje a chtěl abych si to přečetla; zapadlo mi to do letošní čtenářské výzvy.
Příběh dobrý, napínavý, ale jedna stačila, 20 od Francise, jestli jsou všechny od koní bych asi nedala.

soukroma
31.03.2020 4 z 5

Překvapivě rázný smrtící začátek, nervní komplikovaná zápletka, navenek extrémně sympatický, vespod sžíravě žárlivý, nenávistný, zlovolný, prohnaný a závistivý vrah: hodně psychicky a psychologicky zaměřeno, až do poněkud přehnaných extrémů. Přičítám to faktu, že je to vlastně teprve druhá autorova detektivka, pozdější byly lepší a lepší.

Pozn.: nečekaně mi často vadil i (nový) překlad paní Moserové, protože se nevyvaroval podivností až chybek, např. "hurdles" zůstaly nepřeložené!, což rovněž přispělo k horší čtivosti a menší spokojenosti s detektivkou

RendyaDav
10.01.2020 4 z 5

Knížka ,která zase nezklamala,četla se výborně....

koně koňské dostihy

Dick Francis (p)