Nervy

Nervy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533646/bmid_nervy-65e76868b4050.png 5 304 304

Mladý žokej Rob Finn stojí na počátku dostihové kariéry, a tak – ale zároveň díky tomu, že snad nezná strach – dostává koně spíše problematické a papírově slabé než úspěšné. Když se mu však povede několik dostihů, naskytne se šance jezdit v jedné z nejlepších stájí v zemi. O to horší je potom pád a série porážek na koních, s nimiž ostatní jezdci vítězí. Na závodištích se o něm začne šuškat, že „ztratil srdce“, tedy že dostal strach. Skoro tomu začne věřit i on sám Než si uvědomí, že to všechno nemůže být jen pouhá náhoda nebo jeho neschopnost. Zvlášť když ví, že není prvním, žokejem, jemuž se něco podobného stalo. Jenomže od podezření k důkazu je daleko a za každý krok se na cestě za pravdou draze platí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Nerve, 1964

Interpreti: Jan Nedbal

JancaMia
13.05.2019 5 z 5

od detektivek z dostihového prostředí od pana Francise se není možné odtrhnout ... čtete jedním dechem a chvílemi máte pocit že Vy jste hlavní hrdina knížky ... občas jsem měla pocit jak je to hrozně nespravedlivé když je všechno jinak ... ale naštěstí vše dobře dopadne ... jako v každé správné pohádce :)

Jana K
12.05.2019 5 z 5

Opět perfektní Francis, i když tentokrát kniha nemá takový spád jako např. Oheň a bič nebo jiné, ale to vůbec nevadí a na kvalitě to vůbec neubírá, ba právě naopak. Kniha se velmi příjemně četla, vyhovovalo mi, že tentokrát jsme přímo v centru dostihového dění prostřednictvím hlavního hrdiny - žokeje stojícího teprve na začátku své kariéry. Trošku mě překvapilo brzké rozuzlení jeho potíží, které přišlo už zhruba v polovině knihy, ale vůbec mi to nevadilo, i po zbytek příběhu bylo co číst a já s napětím čekala, jak se Rob za všechna ta příkoří, které byl nucen absolvovat nejen on, ale i spousta jeho kolegů z branže, odhalenému pachateli pomstí. A byla to pomsta více než povedená. Ani v tomto příběhu nechybí tentokrát dosti netradiční milostná zápletka.

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Napínavá detektivka z dostihového prostředí točící se kolem dopingu :-)

ThomasRuhe
08.11.2018 5 z 5

Vždy se mi líbilo jak Francis dovede popsat atmosféru na závodišti. Sychravé podzimní počasí, hemžení v paddocku, lidi od tisku, jezdce, diváky, bookmakery, majitele i trenéry. Pak v několika větách vylíčí průběh dostihu, že to čtenář doslova vidí. Detektivní zápletka je také povedená. Mladý jezdec Rob Finn začíná mít úspěch a stoupá na žebříčku žokejů. Stává se z něho hvězda. A najednou konec. Ať se snaží sebevíc jeho výsledky jsou stále horší. Ztrácí důvěru majitelů i trenérů, ale hlavně víru ve vlastní schopnosti. Vůbec to nechápe, začíná si myslet, že předchozí úspěchy byly jen náhoda.
Zápletka se povedla a konečné rozuzlení je taky výborné. Nervy patří k mé oblíbené silné trojce, ještě s Reflexem a Smrtí favorita.

Alex.rrr
01.08.2018 4 z 5

Správná starší detektivka s hlavním klaďasem sympaťákem, ale ten závěr. Super, že vše vzal do svých rukou, ale na mě moc happy ending. Jinak čtení pěkné.

Marfiel
16.01.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka od Dicka Francise. Sympatický hlavní hrdina, skvělá zápletka, výborná pointa. Díky, Dicku, tam nahoru...!

Disease
04.12.2017 5 z 5

Psychologičtější než předchozí Smrt favorita, ale pořád ten raný nadupaný Francis. Po opětovném, nevím už ani kolikátém, přečtení musím konstatovat, že se vyrovná současným thrillerům úplně v pohodě. Zajímavý je rozdíl mezi starým překladem Tomáše Korbaře a novým od "dvorní překladatelky".

Vidlička
18.10.2017 5 z 5

Zamilovaná do této, jako do každé další francisovky...

bekule
27.09.2017 5 z 5

Nervy byla moje první Francisovka, postupně jsem přečetla a skupovala všechny a dodnes mají čestné místo v mojí knihovně. Rob Finn tu moji sbírku nastaroval.

Litocha
08.08.2017

Jestli si dobře vzpomínám, byla to druhá knížka od Francise, kterou jsem četla - a ostatní pak následovaly jako na běžícím pásu. Právě tahle je pro mě nezapomenutelná a čas od času se k ní vracím. Sympatický nezdolný hrdina s jeho milostným i profesním trápením mi prostě přirostl k srdci.

smile1
23.03.2017 4 z 5

Kniha byla velice napínavá a prostě boží...Je to tipicka detektivka z dostihového prostředí a také proto se mi velice líbila

Finskej
20.02.2017 5 z 5

Jedna z IMHO nejlepších francisovek vůbec skrývá hned několik zajímavých rovin... Za prvé, je výborné si počíst, jaké to je, když se člověk narodí do rodiny, kam vlastně nepatří – a která mu to dovede dát (nebo spíš nedat) najevo. Za druhé, jak hlavní hrdina, tak jeho antagonista jsou skvělou ukázkou neústupnosti lidské povahy a toho, kam až lze v rámci fatálního odhodlání zajít. Za třetí, mám rád civilní a intimní milostné linky, kterými Francis tak zručně ilustruje, jak moc a jak moc různě mohou okolnosti lidem zamotat a zkomplikovat citový život.

hana4834
10.12.2016 4 z 5

z těch několika francisu nejslabší díl bych řekla ale i tak dobrý příběh

kolacky
13.02.2016 5 z 5

Můj první a nejmilovanější Francis. Kdysi před dávnými lety, v tom dvaasedmdesátém, mi ho strejda daroval k Vánocům... a neodtrhneš více, jak by řekl klasik!

alfinha2321
25.10.2015 4 z 5

Z těch tří Francisů, co jsem teď dočetla, asi nejslabší. I tak jsem se ale těšila na každou volnou chvilku v MHD, kdy budu moci vytáhnout knihu a číst :) trochu mě překvapilo, že vygradování zápletky přišlo dosti brzy, už někdy kolem druhé třetiny knihy, a celkově byla kniha dost přímočará. Ale pořád to je na slušné čtyři hvězdičky.

cantona
19.10.2015 3 z 5

Typická starší detektivka. Hlavní hrdina byl absolutní sympaťák to bez debat, ale příběh bohužel takový nemastný neslaný. Prostě na můj vkus pramálo akce a ani nic co by mě nějak strhlo. Takže průměr.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Mé první setkání Dickem Francisem - myslím, že to byla jeho první detektivka vydaná v češtině. Některé z těch pozdějších byly asi lepší, ale tahle mě tenkrát uchvátila a proto i po létech dávám pět hvězd.

Pawlisman
17.02.2014

Pro mě slabší Francis, který mě nechytil a ukončil jsem v průběhu, tudíž nemohu hodnotit. Oheň a bič a Drahý čas podle mého na čtení i prožitek několikrát lepší.

Rup
25.10.2013 5 z 5

Opět skvěle napsáno, k tomu kus romantiky i morálního poselství.

Timur
22.09.2013

moje první od Francise a asi proto pro mne nejlepší.

koně koňské dostihy

Dick Francis (p)