Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406450/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-qcq-406450.jpeg 4 3390 3390

Filozoficky výrazně zabarvený román je příběhem českého emigranta, který po roce 1968 odešel ze země a později se zcela impulzivně v době normalizace vrátil a autor v něm detailně zkoumá vztah člověka k realitě a jeho schopnosti vytvářet mýty. První, exilové vydání. Obálku s použitím obrazu Josefa Istlera navrhla Barbora Munzarová. Grafická úprava Věra Držmíšková.... celý text

Larsen
15.09.2015 5 z 5

Pokud by mne nějaký cizinec požádal o knihu, která nejlépe vystihuje naší zem, naše myšlení, náš naturel, tak Nesnesitelná lehkost bytí je jasná volba. Je tam část historie, zoufalství i radosti obyčejných lidí malého národa, který se mele jak zrnko písku mezi obřími mocnostmi.

Kapis
07.09.2015 4 z 5

Zajímavé, citlivé, filozofické rozvažování života, že si v životě nanečisto nemůžeme zkusit nic, do všeho se jde napoprvé naostro. Kundera kritizuje režim a okupaci, ale tak nějak jsem cítil, že to nebylo úplně na krev, bylo to rozvážné, smířené a místy chápavý a poetický popis, rozmlžen erotismem. Na piedestal bych to nestavěl, ale rozhodně je to kniha přečtení a zanamenání – hodná.

Knišíl
06.09.2015 5 z 5

Literární skvost, jak po stylistické tak i po myšlenkové stránce. Rozhodně se nejedná o povrchní knihu, a jak každý "Velký román" i Nesnesitelná lehkost bytí vznese více otázek než odpovědí. Neb otázky jsou oč tu běží, bez nich není odpovědí.

Pawlisman
04.09.2015 5 z 5

Trochu melancholicky a z dálky (až odevzdaně působící) romantický psychologický příběh o nevěře a především pohledu na svět za času okupace. Originální skoro hopsavý a velice vzdálený, od citů téměř oproštěný děj, který však naopak zasahuje tou odevzdaností a trošku faktickým popisem běžného, trošku peprného života občanů ČR za okupace. Vskutku povinná literatura a poměrně dost čtivá.

eLeR
01.09.2015 5 z 5

Je to kniha predovšetkým o láske. O tom, aké je to milovať, a aké je to byť milovaný, aké je to podvádzať, a aké je to byť podvádzaný. Výpoveď o myšlienkach, pocitoch a činoch všetkých štyroch hlavných postáv. Veľmi intímna výpoveď. Okrem iného je aj o živote v bývalom režime a aký dopad to malo na jednotlivých ľudí. Je to fantastická kniha, ktorá sa výborne číta a ja ju vrelo všetkým odporúčam. Vrelo.

Terry11
10.08.2015 4 z 5

Skoro ve všech knihách pokořuje ženy, a to mi prostě vadí.

mdracek
15.07.2015 4 z 5

Po dočtení mám smíšené pocity - na jednu stranu ve mně kniha zanechala nepopsatelný, jedinečný dojem, stejně jako předtím Žert. Na druhou stranu - příběh mi nepřipadal ničím zvláštní, prostě popis života čtyř lidí v těžké době normalizace. Uznávám, že kniha má své kouzlo, bohatou slovní zásobu i vtip. Ale není to Kudnerovo nejlepší dílo.

vavria01
13.07.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Myslím si, že po každém přečtení se v ní dá nalézt něco nového.

Bbrody
09.07.2015 5 z 5

Moje první kniha od Kundery. Nechápu, proč jsem se k němu nedostala dřív. Je to úžasný spisovatel. Kniha mě naprosto pohltila a těšila jsem se na každou další chvíli, kdy budu moci číst.

Ač se jednalo o příběhy naprosto obyčejných lidí, on z knihy pomocí svých úvah, myšlenek a vsuvek udělal něco naprosto neobyčejného. Dlouho poté, co jsem dočetla poslední stránku jsem seděla a nad knihou přemýšlela, ale stejně jsem tuhle kapitolu svého čtenářského života ještě neuzavřela. Myslím, že se k ní budu muset ještě minimálně jednou vrátit.

"Tereza poslouchá a veří, že největší hodnotou života je mateřství a že mateřství je veliká oběť. Je-li mateřství ztělesněnou Obětí, pak úděl dcery znamená Vinu, kterou nelze nikdy splatit."

Póžislava
08.07.2015 5 z 5

Ach ta Kunderova filozofie :))

Anilka13
19.06.2015 2 z 5

Prvních 100 stran bylo skvělých, pak nadšení klesalo. Knihu jsem dočetla jen proto, že nemám ráda nedočtené knihy. Kniha je jen hromadou filozofických žvástů.

Wrent
24.04.2015 5 z 5

Aneb jak pouhé čtyři postavy a pár filozofických vsuvek a komentářů stačí k postihnutí vlastně celého života. Výborné.

Elodie
18.04.2015 5 z 5

Spousta mně nesympatických postav ve velmi sympatické knize. :)

Veru99
08.04.2015

Kunderu miluji celým svým srdcem, již definitivně. Nesnesitelná lehkost bytí je kniha, která se mě opravdu dotkla - jak lehce spojuje syrové temné smýšlení doby a světa, nejvnitřnější lidské pohnutky a veliká filosofická témata, jako je láska nebo smrt. Nyní, kdy jsem zaklapla její desky, mám nepopsatelný pocit, neschopna upřednostnit jediné z témat, o kterých mě poučila a kterými mě zasáhla. Jako mládě oceňuji silné líčení událostí po válce(ojedinělá četba!), ale i náhled do tajů velké partnerské lásky nebo sexu. S radostí jsem se válela v intimitě myšlenek tohoto neskutečného Autora.

Lily28
03.04.2015 4 z 5

Neviem sa zbaviť pocitov, ktoré vo mne kniha vyvolala. A to je dobre.
Veľmi sa mi páčil začiatok, posledné kapitoly sa mi zdali slabšie, ale stále si nájdem čas na uvažovanie o tom, čo pán Kundera vsunul medzi riadky, aj do riadkov.

12kája34
30.03.2015

Čekal jsem od knihy mnohem více.Rok 1968 zašel v povrchním ději

Mánička178
29.03.2015 3 z 5

Mám z této knížky celkem rozporuplné pocity, čekala jsem od ní nějak víc, obzvlášť když si vzpomenu, jak ji téměř každý vychvaluje do nebes... Jistě, styl je čtivý, nejde jen o prachobyčejný příběh a je to prošpikováno filozofickými úvahami, odráží se zde i několik historických momentů a žití v nesvobodné zemi... Autorovi se nedá upřít, že vidí hlouběji a dál než zástupy ostatních lidí kráčejících po tomhle světě a navíc to dokáže zachytit slovy. Občas mě ta knížka i dojala...
Ale pořád ve mě zůstává taková nějaká pachuť nemastnosti a neslanosti... Třeba až si Nesnesitelnou lehkost bytí někdy přečtu znovu, tak mě "vcucne" víc...

Eli-Eli
07.03.2015 4 z 5

První Kunderův román, který se mi dostal do ruky. Čtivé - to v každém případě. Zážitek odpovídal mému očekávání, kniha ve mě zanechala rozporuplné pocity, při četbě mě autor často přiměl k zamyšlení nad filozofickými otázkami a toto jsem si užívala. Zaujatě jsem sledovala i vývoj nesourodých postav (Kundera je vylíčil přímo mistrně) zasazených do stejné doby, ale ovlivněných odlišným prostředím, jejichž cesty se zkřížily souhrou nespočetných náhod. A připomenout si praktiky z období normalizace a z nich plynoucí pokřivení základních hodnot běžných v civilizované společnosti... to není nikdy od věci, vede to úvahám a srovnáním s tím, v čem žijeme dnes.
Jde o žánr úplně mimo okruh mé oblíbené literatury, přesto mohu jedině doporučit. Závěr knihy (absurdní smrt v podobě náhodné tragédie v chvíli poznání "smutného štěstí") byl naprosto dokonalý vzhledem k celému obsahu - každý jiný by nepřinesl tak umocňující pocit z celého díla, jako to dokázal tento. Za čas sáhnu po některé z dalších knih Milana Kundery a už teď se na to těším. :)

-Daniela-
27.02.2015 5 z 5

Tohle je jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Zajímavé je, že když jsem se knihu pokoušela číst kdysi na gymnáziu, tak jsem ji po přečtení několika stran odložila. Nyní jsem se k ní vrátila po deseti letech a hned jsem se do ní neuvěřitelně začetla. Kniha je pro mě hodnotná tím, že do hloubky popisuje charaktery a motivy chování jednotlivých postav a obsahuje hodně myšlenek o životě a tak mi dává hodně námětů k přemýšlení.

LadyAnn
26.02.2015 5 z 5

Nechci se opakovat, souhlasím se všemi kladnými názory zde. Po přečtení téhle knížky se mi otevřely oči.