Neuvěřitelné historky ze světa zvířat
Mario Ludwig
Svět zvířat je úchvatnou součástí přírody a nám lidem je blízký tím, že jej tvoří živí tvorové. Rádi sledujeme jejich život, jak se chovají a jak si dokážou inteligentně poradit v nejrůznějších zapeklitých situacích. Právě o tom vypráví tato zábavná a vtipná knížka, jejímž autorem je populární německý zoolog a propagátor přírody Mario Ludwig (nar. 1957). Zaměřil se na speciální triky, jež naši zvířecí spoluobyvatelé používají, aby se vypořádali s nástrahami prostředí a života. Z nich vybral přehršli skutečných zoologických lahůdek, například jak to, že tučňáci nezmrznou, proč mormonští kobyláci dávají přednost buclatým partnerkám, čím to, že gekoni dokážou běhat po stropě, jak se raci přečůrávají, o rybkách, které se dorozumívají prděním nebo o kuriozní opičí kratochvíli – šermu penisem. Celkem na stopadesát poutavých historek o zvířecím důmyslu, které svéráznými humornými ilustracemi doprovodil proslulý kreslíř Jan Gulbransson.... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: 2009 , TeMi CZOriginální název:
Unglaubliche Geschichten aus dem Tierreich
více info...
Přidat komentář
Pěkná knížka o zajímavostech ze světa zvířat, líbil se mi použitý slovník, slova typu zvící a ještě jiná exotičtější... ovšem občas jsem byla na rozpacích, co vlastně autor sděluje... možná tak trošku ztraceno v překladu
Autorovy další knížky
2012 | Rok v přírodě |
2009 | Neuvěřitelné historky ze světa zvířat |
2007 | 55 nejnebezpečnějších zvířat naší planety |
2005 | Naší přírodou měsíc po měsíci |
Dalsi kousek do predlouhe rady knih popularizujicich poznatky ze zivota zvirat. Dokonce i ten obrazek na obalce knihy "odkazuje" na podobnou knihu s nazvem "Proc pandy delaji stojku".
Vyber zajimavosti je pestry, ale zcela neusporadany. Vubec by mi nevadilo, kdyby autor zkusil tyto informace seradit do nejakych vetsich tematicky orientovanych celku.
Informace v knize obsazene jsou povetsinou zname z jinych knih (koneckoncu jsem se ke knize dostal az 15 let po jejim vydani, prestoze si novou literaturu docela peclive hlidam - mala nakladatelstvi bohuzel casto nezvladaji distribuci), to by vsak nevadilo. Osemetny je vsak preklad. Na jednu stranu ocenuji prekvapive kreativni praci s jazykem (mrknete na anotaci - kdy jste naposledy videli tvar "přehršli"?), na druhou stranu u rady druhu prekladatel nedokazal najit spravny cesky nazev (odborny redaktor by vyrazne pomohl). Napriklad v anotaci zmineni mormonsti kobylaci - jsou samci americkych kobylek Anabrus simplex. Stejne tak v knize stonozky alternuji za mnohonozky, "americka kralici sova" je sycek kralici a svijonozec vilejs je predstaven jako "korys druhu...". U nej nastala opravdu komicka situace - autor v textu popisuje, jak si vilejsi kolonizujici pribojovou zonu na skalach voli pohlavi s ohledem na sve sousedy - je-li pobliz nove prisedleho jedince hodne samic, zmeni se on v samce s mimoradne dlouhym penisem. Jim oplodnuje samicky okolo. Tento vilejs ma v anglictine oznaceni barnacle, coz je v anglictine i berneska (ptak). (Nemecky jsou vilejsi Entenmuscheln, cili kaceni mlzi, ci kaceni podvodnici.) Ilustrator zrejme prehledl, ze je rec o vilejsich, a nakreslil kachnu merici jine kachne skladacim metrem genitalie... Ano, je to opravdu zabavna kniha :)