Nezbedný bakalář
Zikmund Winter
Starobylý obrázek z Rakovnicka (1883). Sličné vydání rozmarného, život a mravy českého města v 16. stol. věrně zachycujícího vyprávění o bakaláři rakovnické školy, jenž svými řečmi i činy pobuřoval počestné měšťany, takže nakonec musel své působiště neslavně opustit.
Přidat komentář
Tenhle půvabný obrázek z Rakovnicka už si dneska přečte jen málo lidí - hlavně kvůli tomu, že Winterova snaha připomenout dobový jazyk zbavila knížku pro člověka 21. století čitelnosti. Ani děj není bůhvíjak napínavý, nejde vlastně ani o příběh s jakoukoli pointou. Máme před sebou opravdu jen obrázek života v Rakovníku 16. století. Ale pro nás, kdo máme pro historickou prózu slabost, je to pořád milé čtení.
,,Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti."
Ke knize, i k filmu se velice ráda vracím. Obojí považuji za fenomenální. Zikmund Winter zde velice přesně a reálně zachytil dobu - prostředí, ale především charaktery jak hlavních, tak i vedlejších postav...
Snobismus, maloměšťáctví, pokrytectví, jízlivost a sebestřednost se táhnou celým dějem příběhu, jako morová rána, kterou nelze vyhubit - porazit... O tom se přesvědčí i sám "nezbedný bakalář Jan," který svým volnomyšlenkářským stylem života, nejednou nadzvedne ze židle, rádoby uvědomělé občanstvo - měšťanstvo Rakovnické... ; )
Kniha je poučnou, úsměvnou, i lehce nostalgickou vzpomínkou na dobu mých studentských let.
Tohle by se mělo číst ve škole a ne Mistr Kampanus. Dostanete tam z Wintera všechno, co potřebuje. Historické reálie i archaický jazyk, včetně ukázek vagantské poezie. A hlavní hrdina, který utíká za fraucimorem anebo chodí po hospodách, a když se opije, zatopí si školou, musí každého bavit.
Nemá smysl číst jako povinnou školní četbu, ale pro radost. Příběh není nijak dramatický, ale spíš svižný a zábavný, podaný s lehkou groteskností. Partie mezi duchaplným, svobodomyslným, břitkým a nepečlivým bakalářem, který se rád napije, a poctivým, ale poněkud dřeváckým maloměstem je tu rozehraná velmi pěkně a nečernobíle. Chvíli čtenář fandí jedné, jindy zase druhé straně. Výsledkem je pěkný, plastický obrázek života ve městě koncem šestnáctého století. Starší češtiny není třeba se bát, po chvilku se začtete a naopak vás autenticky vtáhne do doby a prostředí. Nicméně pokud Wintera neznáte, doporučoval bych pro začátek spíš některé jeho kratší, dramatičtější povídky. Obecně je škoda, když se z klasiků čte už jen výhradně to, co bylo zfilmováno, zatímco spousta jejich třeba i zajímavějších děl končí v zapomenutí.
Kniha mne příliš nebavila.
Citáty z knihy, které mne oslovily:
Nepěkný začátek. Však zlý začátek bývá leckdy znamení dobrého konce.
Takový učitel, byť i z nejučenějších byl, je mráz, jenž pobije květy sobě svěřené.
Jazyk a styl samozřejmě představují určité úskalí, nicméně literární úroveň je nesporná a jednoduchý příběh svižně ubíhá a nabízí úsměvný vhled do všednodenní historie českého maloměsta.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1947 | Mistr Kampanus |
1953 | Rozina sebranec |
1981 | Peklo |
1984 | Nezbedný bakalář |
1949 | Žeň českého humoru |
Rozverné čtení o uličnickém bakaláři :)