Noc v Bombaji
Louis Bromfield
Hlavním motivem románu je příběh romantické lásky, která pomůže svou čistotou a silou najít smysl života krásné , požitkářské ženě znuděné penězi, prázdným životem a přízní mužů. V Bombaji, největším indickém přístavu, kde se mísí prvky západní a východní civilizace se sešla skupinka dobrodruhů z celého světa, snažící se zahnat nudu v hernách, barech, na dostizích a na večírcích u bohatého a zhýralého maharádži. Odehrávají se zde jejich malá osobní dramata , osnují se pletichy, proplétají se složité vztahy, ale každý z těchto lidí marně hledá únik z kolotoče nudy a mravní prázdnoty. S těmito ztroskotanci ostře kontrastují lidé, kteří objevili smysl svého života v práci pro Indii, jejíž rozmanitou společnost a bohatou i krutou přírodu si zamilovali.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1993 , MelantrichOriginální název:
Night in Bombay, 1940
více info...
Přidat komentář
Dvěstěpadesát stran nic, podivné existence se scházeli na dostizích, na pokeru a fňukali v barech. Posledních 100 stran se konečně něco dělo- něco mezi červenou knihovnou a obrácením Ferdyše Pištory. Ještě ke všemu to bylo starý vydání, plný archaické češtiny a nesmyslného překladu.
Nádherná odpočinková kniha, ideální na dovolenou. Čtenář se m.j. dozví i o prostředí koloniální Indie, něco málo i o nepředstavitelné chudobě obyčejných Indů, která se ovšem dodnes nijak nezmenšila. Často se při čtení i vysoce hodnocených knih první polovinu knihy nudím a nutím se do čtení, tahle kniha je ale poutavá hned od začátku . Vřele doporučuji!
Kniha je velmi podobná "Když nastaly deště" od stejného autora. Také je v ní krásně popsaná Indie za starých časů. A pak je tu Bill - chlapeček Co užijem mít budem.
Tak podobný Tomu Ransomemu. A také on má možnost změny být lepším člověkem. Zdaří se mu to?
Na rozdíl od "Když nastaly deště" tu chybí ty deště a přetržená hráz. Děj je tak plyne pomaleji.
Kniha se mi líbila a v zásadě nemám co namítnout ;-). Až na jeden bod - a sice dějová linie je silně podobná té, kterou již autor použil ve své předchozí knize "Když nastaly deště". Příběh byl ale i zde zajímavý a rozmanitý, v některých momentech se mi zdál dokonce lepší než již zmíněná kniha.
Ano, je to romantika. Základní linka příběhu je vlastně velmi jednoduchá, známá a tak trochu z červené knihovny. Ale Bromfield z toho dokázal napsat krásnou, zajímavou a netriviální knihu. Naprosto mě ohromila rozmanitost a propracování lidských povah. U každé postavy (ať už jde o človíčka, který se v příběhu jen mihne, nebo o hlavní hrdiny) vykreslil povahu tak dokonale a přesvědčivě, že jsem měla pocit, že všechny vlastně dobře znám. A prostředí tehdejší Bombaje tomu samozřejmě také dává na zajímavosti. Škod jen, že nebylo více popsáno prostředí chudších částí Bombaje a život lidí v nich - jenže to už by byl zase jiný příběh.
"Najednou jsem si uvědomil, čím to je, že Indové tak vadí těžkopádným Angličanům, čím to je, že Indové vždycky vyhrají. Člověk může takového Inda zbít, může ho zakřiknout, může na něj třeba i vystřelit, ale on bude vždycky vědět na všechno odpověď a bude stát nad člověkem jako kritik. V tom je i tajemství Gándhího."
Po letech jsem si Noc zase přečetla a nebyla jsem zklamaná. Ten tok vypravování je na náš zvyk sice trochu pomalejší, ale vynahrazuje to informacemi, které čtenář získává. Navíc nemusíme tápat, jak to s kým je, vševědoucí vypravěč nám vše nabídne. I tak trochu neuvěřitelný happyend. Ale ty já ráda.
Naprosto skvělá a úchvatná kniha. Četla jsem již před lety a chystám se znovu. Opravdu jeden ze skvostů literatury. Doporučuji.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2006 | Když nastaly deště |
1992 | Paní Parkingtonová |
1946 | Noc v Bombaji |
1970 | Farma |
1940 | Časný podzim |
Zajímavý příběh s jedním velkým ALE a to je opravdu "příšerná" posedlost autora popisovat naprosto nezajímavé věci naprosto nezajímavým způsobem. Prvních 50 stránek jsem měl pozornost vůbec udržet pozornost a nějakou linku. Poté se to lepší a kniha obsahuje o něco více děje ale i tak jsem přeskakoval občas zdlouhavé popisy. Závěr byl zase na můj vkus trochu uspěchaný, jako kdyby autorovi už docházel čas a potřeboval rychle knihu dokončit. Takže takových 55%.