Noční inspektor
Frederick Busch
William Bartholomew je zmrzačený veterán z války Severu proti Jihu, vrací se z bitevních polí do města New York jako zocelený muž, usilující zvrátit svůj nešťastný osud.
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2001 , Slovanský dům (Praha)Originální název:
The Night Inspector, 1999
více info...
Přidat komentář
Strhující vyprávění. Obrazy války Severu proti Jihu se tu mísí se sexuálními scénami a osudem autora Bílé velryby. Spousta symbolů a postupně odhalovaných tajemství.
Nádherné vyprávění a zajímavý příběh. Osud Hermana Melvilla, fragmenty z občanské války, městský život v New Yorku v 60. letech 19. století....
Předně velké díky za rozhlasové zpracování různých kvalitních literárních děl, rádio mi zpřístupňuje romány, ke kterým bych se jinak těžko dostávala. Tentokrát jsem si dala „Četbu s hvězdičkou“. Román je totiž prostoupený vzpomínkami na brutální válečné zážitky a nechybí ani působivé erotické scény, v jistém ohledu nechybí ani ty zvrácenější. Je to knížka pro silnější nátury. Nevím, jestli je to jenom válečný román, rozhodně má thrillerové prvky a pro mě až zvláštní, sugestivní až mysteriózní nádech. Nechybí zajímavá forma vyprávění, která asi není úplně pro každého. Dále prozrazuju něco ze zápletky, takže pozor, dále menší spoiler:
Hlavní hrdina je veterán z války, ostřelovač se znetvořeným obličejem zakrytým podivnou maskou, který na mě působil částečně přízračně, jako fantom z jiného světa, částečně naturalisticky. (Doslovně i v přeneseném smyslu slova ztratil ve válce svou tvář). Především je to ovšem muž z masa a kostí, žádný necita, který má své potřeby a za drsnou chlapáckou fasádou a kontroverzní válečnou minulostí ukrývá i potřebu obyčejné lásky. Nechybí osudová žena, atraktivní, záhadná a přátelská prostitutka, jíž často navštěvuje a která to s ním prostě umí. Jako protipól umělé, placené, trochu předstírané účelové náklonnosti od profesionálky, je tu obyčejná vdova s dětmi, pradlena, která je místo voňavek cítit pachy mokrého prádla, vonící domovem, jídlem a kuchyní, poctivou prací, o níž začíná hrdina projevovat zájem.
Po večerech se také schází se spisovatelem a nočním inspektorem z přístavu. Autor nás zve na noční výpravu do Dantova pekla ( nebo-li na procházku po nejchudší, drsné části New Yorku). Amerika se v té době ještě úplně nevypořádala s otroctvím, alespoň u nejchudších přistěhovalců, zastrčených v doupatech, kde bují dětská prostituce zejména s bezprizorními potomky bývalých otroků. Muži se vrhají do nebezpečné akce a nočního dobrodružství a já trnula, co všechno z toho vzejde, protože čtenář docela tuší, že tohle nemusí vůbec dopadnout dobře a věřit se dá jenom málokomu...
Citáty: "Vybíráme si bez možnosti výběru."
Ta žena mi řekla, ať si sundám masku. Poprosila mě o to. Ale já řekl: „Jestli si sundám masku, vyděsím tě k smrti a už nikdy se mnou nebudeš chtít spát." Ale ona řekla, že už viděla v této posteli všechno a nic jí nemůže překvapit ani vyděsit. Řekl jsem: „Sundám si svou masku, až si sundáš tu svoji.“ A ona řekla: „To by ses k smrti vyděsil ty.“
Když jsem se rozhodl přečíst tuto knihu, vstupoval jsem na neprobádané území. Autor u nás v Česku téměř neznámý, mě však dokázal přesvědčit, že psát umí. Přiznám se, že po prvním stránkách jsem z knihy nadšený nebyl, příběh mi připadal, jen jako popis scén, nic moc mě nepoutalo číst dál. Naštěstí po pár stranách se pomalu začíná děj rozjíždět a na konec se dostane i na nečekaný zvrat. Příběh je vypravován v ich-formě Williamem Bartholomewem, popisované scény s Občanské války Severu proti Jihu oplývají naturalistickou brutalitou a vždy mě přikovaly ke slovům na řádcích. Autor se nebál ukázat špinavou a brutální stránku života v New Yorku na konci šedesátých let devatenáctého století. Děvky, sex, vraždy, sebevraždy, přetrvávající ponižování černých atd. Shrnuto podtrženo knihu doporučuji.
Knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Poprvé se mi stalo, že lituji, že jsem ji nečetl. Nejde o osobu, která knihu načetla, ale o to, že jsem měl pocit, že nedokážu mít s příběhem užší a osobnější vztah, který si dle mého mínění určitě zaslouží a který u mě spíš navozuje četba. Těžko se mi to tedy hodnotí. Dal bych 3,5