Novinářem v Číně 2: Nezešílet!
Tomáš Etzler
Novinářem v Číně série
< 2. díl
Další várka syrových příběhů ze života známého novináře v Číně. Ponořte se do víru zážitků jeho asijské dekády, vydala by na několik lidských životů. Jak vývoj Číny ovlivnila politika jednoho dítěte? Jaké je zde postavení žen? Jaký byl laureát Nobelovy ceny Liou Siao-po, nejznámější čínský disident? Máme se bát rozpínavosti Číny? Podařilo se udělat z ostrova Chaj-nan Havaj východu? Jak vznikal Etzlerův dokumentární film Nebe? Nahlédněte do života běžných Číňanů a života zahraničního novináře, který přinášel zpravodajství z totalitní země.... celý text
Přidat komentář
To byla jízda… Druhý díl se mi líbil ještě více než první, oceňuji především vhled do politických situací, vnitřních i zahraničních, osobní rovinu a zákulisí ČT. Tvůrkyně oné inkriminované diplomky mi ostatně také není neznámá. Velmi mě bavilo téma Jihočínského moře, a zrovna tuhle kapitolu bych doporučila všem obdivovatelům Číny… Na univerzitě se o tom učíme, ale do médií se dostane máloco.
Čína je prostě jiný svět, svým způsobem nebezpečnější než Rusko, a to, co dneska vyvádí po celém světě, by nemělo nikoho nechat na pochybách. To nejhorší z komunismu a to nejhorší z kapitalismu hezky společně.
Tomáš Etzler je blázen, démon a nežije normální život. To ale při jeho povaze a povolání ani nejde. Druhý díl ještě lepší prvního, přijde mně, že se Etzler trochu "vypsal" a kniha je psaná ještě zajímavějším a čtivějším způsobem. Obsah nebudu komentovat, ať si to každý zájemce přečte sám. Jen - Čína je strašná země, jedna z nejhorších na světě a v podstatě to "ekonomické" pozlátko a to, že patří mezi jednu z největších ekonomik na světě je jen jedna strana mince. Ta druhá je setsakra zasraná a páchnoucí. Skvělé a zároveň moc smutné čtení.
Bavila mnohem víc než první díl! Moc se těším na příběhy z USA a snad ještě víc o těch Ostravských letech!
Skvělé vyprávění. Možná ještě o kousek lepší, než první díl. Nebe jsem před pár lety viděl a je to neuvěřitelně silný dokument. Vlastně mě tak trochu mrzí, že jsem ho neviděl až po přečtení těchhle knih. Ten kontext by byl přece jen ještě trochu jiný. Mimochodem chci velmi ocenit otevřenost, s jakou Tomáš Etzler píše především o sobě a svém osobním životě. Hrozně jsem mu fandil, aby se z těch sr...k vyhrabal.
Neodpustím si poznámku na závěr, jako u jiných knih o komouších. Komunisti jsou odporný svině a zločinci. A je úplně jedno, ve které zemi, době nebo kabátu zrovna jsou.
Audiokniha. Člověk se cítí celou dobu nasraný a vytočený. Cítí bezmoc a zoufalství. Možná strach. Ostré lokty Číny neskutečně bodají do ramen západu a hluboce zraňují žaludky sousedů. Kde to skončí?
Audiokniha
I druhý díl se mi fakt líbil. Moc dobře se to poslouchá. Zejména pokud člověk názorově souzní. Občas mě to "nasíralo", ne knížka, ale obsah - třeba když autor mluví o Zemanovi, přesně si pamatuji, jak se tady nadělalo s návštěvou čínského prezidenta a už tenkrát se mi to nelíbilo. Pan Etzler má názory, které v obou knížkách je dává otevřeně najevo. Ocenila jsem, že napsal i o svých depresích, vyhoření, nadužívání alkoholu, cholerických úletech..., odkrývá tím své slabé nebo temné stránky. Obě knihy jsou super.
Wow! Dlouho jsem se nemohla rozhoupat ke koupi druhého dílu, až jsem nakonec zvolila audioknihu a byla to skvělá volba. Věřím, že to musela být jízda i pro bratra Etzlera, který knihu autenticky a emotivně namluvil. Nevím jak napsat, že něco tak tématem příšerného, jsem si neskutečně užila. Nejen tu Čínu a pohled na Česko z vnějšku, bohužel také neuspokojivý, ale i pohled do zákulisí práce zahraničního zpravodaje a velmi osobní zpověď sebedestruktivního workoholika. Hromada informací namixovaná s brutální dávkou emocí. Klobouk dolů, před takto odvedenou práci a díky za tohle zprostředkování. Na film Nebe se po přečtení knihy podívám znovu a budu se těšit na další knihy, mě teda nejvíce zajímá ten Afghanistan.
Ty kráso, to byl masakr.
Měla bych infarkt denně, zažívat co on.
A dost se mi líbí i obsažená kritika, otevřenost ohledně pití a ujetých nervů.
Důvodem, proč nezešílel, bylo asi to, že to v sobě tolik nedusil.
Má na co vzpomínat, to se počítá.
První díl jsem končil slovy : Jízda pokračuje... a ono tomu tak skutečně bylo. Etzler tu představuje syrovou novinařinu a bez jakýchkoliv příkras totalitní politiku komunistické Číny. Oproti prvnímu dílu je tu více Etzlera, ale ono to tu prostě musí být. Nejenže je to více autentické, ale jeho osobnostní rozklad se značně podepsal na jeho práci. Nebere si servítky s některými českými politiky a poodhalí tu překvapivé zákulisí jeho odchodu z ČT. Tohle není dystopie, ale krutá soudobá realita. Před poslední kapitolou jsem shlédl i Nebe. Silné téma. Jen když se oproti filmu pro CNN přidaly komentáře k Číně, mohlo jich tam být víc. Za skvělou věc považuji vložení QR kódu s odkazy na reportáže. S tímto je zážitek z knihy mnohem intenzivnější. Díky, budu se těšit třeba na Novinářem v Afghánistánu....doufám, že brzy.
Hodně zajímavé čtení. Četla jsem i první knihu, viděla film Nebe, byla na besedě...a pořád mě to zajímá. Těším se na další knihy z jiného prostředí.
Jediné nad čím přemýšlím, zda je druhý díl stejně dobrý jako první, nebo lepší. Myslím, že lepší. Druhý díl je obohacen velmi upřímnou osobní zpovědí autora. To mi bylo velmi sympatické. Jinak samozřejmě vyprávění o příbězích v Číně a konec knihy patří autorovu filmu Nebe. Ten samozřejmě musím vidět. Oproti prvnímu dílu má kniha velké plus v QR kódech, kde si člověk může shlédnout popisované reportáže. To mi v prvním díle velmi chybělo.
Pokračování, které si v ničem nezadá s prvním dílem. Tentokráte se trochu poodhalí i poklička domácí politiky.
Hodně silná kniha, narozdíl od prvního dílu tahle nepopisuje pouze dění v Číně, jedná se i o hlubokou osobní zpověď autora a vysvětlení jeho životní cesty. Přiznám se že jsem během čtení byla docela v depresi. Několikrát se mi v kapse otevřela pomyslná kudla, byla jsem naštvaná a zděšená. Nikdy jsem nad Čínou moc neuvažovala, tady je popsána jako hrozba pro celý svět, což je asi skutečně pravda. Osobně nečtu podobné knihy často, spíše žiju s klapkama na očích, jinak bych se asi úzkostí zbláznila. Jsem přesvědčená že je strašně důležité alespoň občas tyto klapky sundat a podívat se realitě do očí. Rozhodně budu knihu doporučovat všem okolo, je neskutečně aktuální a navíc, pro Česko je Čína tak vzdálená, že skoro nikdo v mém okolí ji jako hrozbu nevnímá. Smekám před autorem, že vše zvládl se ctí. Těším se až narazím na dokument Nebe a do budoucna i na jeho další knihy.
Silná výpověď o Číně a o autorovi samotném. Dozvěděli jsme se o utahování šroubů v Číně a ještě víc o jejich chování mezinárodním, hlavně z toho čouhá jakou je komunistická Čína hrozbou nejen pro své sousedy. Jako agresoři jsou sofistikovaní. Úsměvy a půjčky vládám a pak zatnou tipec. Slabšího vyhánět a obsadit. Strašně mě štve, jak se naši politici k nim chovali lokajsky. Přitom nic z nich nebylo, jen pocit pár ješitných politiků, že jako něco jsou. No a ta česká lichva ... půjčovat na 40% úrok ... Home Credit, Kellner vydělával krvavé peníze na nejchudších. Autor doporučuje knížku Hodiny z olova od Radky Denemarkové, tak tu si musím pořídit. I když se obávám, že to bude drsné čtení. Autor do knihy vepsal i zpověď o sobě a nešetřil se. Film Nebe jsem viděla, dávali ho v rámci dokumentárních filmů, myslím v Jihlavě. Škoda, že asi nejde někde shlédnout. Chtěla bych ho znovu vidět, stejně jako bych byla ráda, kdyby se nějak prosákly zprávy o sestřičkách a dětech, jak je to s nimi teď. Určitě se k oběma dílům vrátím a těším se na další knihy pana Etzlera.
Stejně jako první díl i tento druhý naprosto překonal má očekávání. Kniha je skvěle a zajímavě napsaná, každá kapitola mě bavila. Moc se mi líbí i syrovost s jakou p.Etzler vypráví o svém osobním životě a jaký vliv na něj působení v Číně mělo. To chtělo určitě hodně odvahy.
Většinou v knihách nečtu Epilog, ale tady jsem se i do těch posledních pár stránek ponořila. Moc se těším na další knihy, ať už budou z jakéhokoli prostředí, sám autor naznačil více možností, kam se s další knihou bude ubírat.
Jedno je jisté, já se na to moc těším a další počiny si s chutí přečtu.
I druhý díl nezklamal a doufám v další díly věnující se životu novináře na svých štacích po světě!
Jedním dechem poslechnuto. Strašné až obdivuhodné, tolik let v Číně musí poznamenat. Určitě si někdy poslechnu znova.
Skvělá kniha, která se ovšem čte velice těžko! Obrovské a hrůzné poznání! Obě knihy by měl mít asi člověk doma, aby nezapomněl nikdy, jaké odporné svinstvo vzejde z komunisticky vedené země! Velký dík autorovi, že se dobře díval, byl odvážný a hlavně předal svědectví, i když ho to stálo mnoho… ještě jsem se nesetkala s tak otevřeným svěřením vlastních slabostí a selhání, pravdou je, že tato výpověď určitě přispěla k autentičnosti nelehkého života v Číně. Výborný nápad s qr kódy na odkaz reportáží! Moc se těším na film a jsem moc ráda, že jsem nejprve mohla příběh poznat z pera autora.
Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Je tam hodně silných svědectví o různých aspektech života v Číně. Nejvíce mě zaujalo líčení podnikatelského prostředí v Číně, to člověku vezme poslední zbytky iluzí. Pan Etzler Číňany líčí jako podvodníky, lidi nekultivované, arogantní, hrubé a neotesané. O to víc vynikne kontrast s jeptiškami ze sirotčince, které ctí hodnoty lidskosti, empatie vůči zranitelným, úcty a lásky k bližnímu. Díky kapitole o natáčení reportáží na Spratlyho ostrovech, mělčině Scarborough jsem si doplnila představu o hrůzné čínské rozpínavosti a agresi, která by ráda pozřela všechny ostrovy v Čínském moři bez ohledu na mezinárodní právo. Je otřesné, jak s tím Filipínci, Tchaj-wan, ale i mezinárodní společenství nejsou schopné nic udělat a jen paralyzovaně přihlížejí.
Autorovy další knížky
2021 | Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal? |
2019 | Kdo ví, kde budu zítra |
2023 | Novinářem v Číně 2: Nezešílet! |
Začnu tím, že druhý díl je psaný stejným stylem jako první, to znamená, že do popředí se hodně dere samotná Etzlerova postava; zejména poslední třetina knihy působí spíš jako Etzlerova biografie než kniha o Číně. Leckdy jsem si v určitých pasážích říkal, zda určitou událost mělo smysl do knihy dávat. Třeba když napsal, jak ve vzteku zdemoloval hotelový bankomat, protože v něm došly bankovky, kroutil jsem hlavou, proč takovou věc o sobě prozrazuje. V tomto případě to Etzler nicméně uvedl jako příklad toho, jak jej psychicky deptal pobyt v Číně, což podle něj uváděli i další západní novináři (i tak ovšem myslím, že Etzler je cholerik). Nakonec jsem dospěl k názoru, že i další pasáže z Etzlerova soukromí nakonec vesměs měly pro poznání Číny nějakou vypovídací hodnotu, ale na můj vkus stejně mohly být stručnější. Celkově bylo vyznění druhého dílu ještě silněji než prvního takové, že Čína je chmurná země, kde život (vesměs) není radostný.
Rád bych zmínil ještě dva postřehy: Spousta komentujících bere nepěkný obraz čínské společnosti jako doklad, že kam komunisti šlápnou, tam sto let tráva neroste. Jenže ono to tak jednoduché není, truchlivost života v Číně je vleklá záležitost; jak řekl Etzlerovi jeden čínský právník: "Čína je po tisíciletí zemí otroků a otrokářů. Komunisté, se svými miliony vojáků a policajů, s technologií, kterou mají dnes k dispozci, jsou jen ti nejefektivnější otrokáři v čínské historii."
Můj druhý postřeh se týká rozdílu v nastavení společnosti mezi "námi" a "nimi". Lidé z jiných částí světa se leckdy podivují, jak jsme my "zápaďané" sobečtí individualisté. Jistě, nic se nemá přehánět, ale Etzler se na jednom místě ptá: Kde je čínský Michelangelo? Bernini, Bramante nebo Petr Parléř? Kde je čínský Verdi, Bach, Beethoven, Mozart, Zelenka, Smetana nebo Dvořák? A co čínský Petrarca, Shakespeare, Villon, Goethe, Dostojevskij, Kafka nebo Čapek? Kde jsou? Etzler na to říká - odpovězte si sami; já za sebe soudím, že podřízení jedince "celku" zkrátka asi nebude to pravé ořechové.
Námětů k přemýšlení nabízí kniha ještě víc, vzhůru tedy do četby.